Facebook Pixel Σφαλιάρα από Μπάμπεργκ...
| 2016-01-16 00:36:00

Σφαλιάρα από Μπάμπεργκ...

Οι Γερμανοί του Τρινκιέρι και του Ζήση προηγήθηκαν μέχρι και με 24 (!) πόντους στο ΣΕΦ και τελικά έριξαν στο καναβάτσο τον Ολυμπιακό με 72-77! Συγκλονιστικοί στο 3ο δεκάλεπτο Χάκετ, Στρομπερι, αλλά δεν ήταν αρκετοί...

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ με τον αέρα του φαβορί, όμως δέχτηκε ισχυρό χαστούκι και τελικά ηττήθηκε από την ομάδα του κόουτς Τρινικιέρι με σκορ 72-77! Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση στο ματς, προηγήθηκαν και με +24 (31-55) στο 26', οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν κοντά στην ανατροπή, με το τρίποντο του Σπανούλη στα 12'' πριν την λήξη (72-74), αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι πήραν το θετικό αποτέλεσμα

Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπαπέτρου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοβ ήταν η 5άδα του Ολυμπιακού, με το πρώτο καλάθι στο ματς να μπαίνει 2,5 λεπτά μετά την έναρξη με τον Μέλι και τον Πρίντεζη να κάνει το 2-2 μετά από ένα λεπτό! Βέβαια, το αργό τέμπο δεν... χαλούσε τους γηπεδούχους, όμως δεν έβρισκαν ρυθμό στην επίθεση εξ ου και το 2/9 στα 5` με το σκορ στο 6-7. Η πολύ προσεκτική Μπάμπεργκ ήταν διαβασμένη πάντως και έκανε το 7-15 στο 8`, βάζοντας δύσκολα στον Ολυμπιακό που δεν έβγαζε ενέργεια. Οι Γερμανοί ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια (3/3 τριπ.) για αυτό και το 10-18 στο δεκάλεπτο... Πολύ σπάνιο, η μόλις μια ασίστ των ερυθρολεύκων.

Όσο ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πάρει ενέργεια από την άμυνα, το μομέντουμ δεν άλλαζε με την Μπάμπεργκ να προηγείται 17-21 στο 12`, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και τα ριμπάουντ (10-11). Μέσα σ` όλα είχε τραυματιστεί στο δάχτυλο ο Χάντερ με τον Τζέιμς να παίρνει τη θέση του. Με τρίποντο του Στρόμπερι ο Ολυμπιακός στο 14` μείωσε στον πόντο (24-25) αλλά ο Μίλερ συνέχιζε να κάνει ζημιά, φτάνοντας τους 11π. και η Μπάμπεργκ όχι μόνο απάντησε αλλά έστειλε τη διαφορά στους 10 (24-34 στο 16`), έχοντας 5/7 τριπ.! Ο Στρέλνιεκς είχε πάρει φωτιά και έκανε το 24-37, φτάνοντας κι αυτός τους 11π. Η ομάδα του Τρινκιέρι ήλεγχε απόλυτα το ματς και προηγήθηκε με 13 στο ημίχρονο... (26-39). Μεγαλύτερη σημασία είχε πάντως το 19-16 ριμπάουντ υπέρ της Μπάμπεργκ και η διαφορά στις ασίστ (3-9).

Η Μπάμπεργκ βρέθηκε και στο +21 με 8-0 στην 3η περίοδο (26-47) με το ΣΕΦ να έχει παγώσει... Πραγματικά, απίστευτα πράγματα! Ο Μέλι είχε εξουδετερώσει τον Πρίντεζη και έκανε ζημιά και στην επίθεση, όμως ήταν ακόμα στο 23` το ματς. Οι Γερμανοί πήγαιναν σε επιθέσεις 22-24 δευτερολέπτων, είχαν υπομονή στην επίθεση κι ήλεγχαν το ματς απόλυτα, φτάνοντας το ματς και στους 24 με τρίποντο του Στρέλνιεκς στο 25` (31-55)! Ο Ολυμπιακός άπλωσε την άμυνα του και μείωσε 38-55, απλώνοντας την πίεση σε όλο το γήπεδο, ενώ ο Πρίντεζης μείωσε σε 15 με τρίποντο (42-57 στο 27`)! Η Μπάμπεργκ άρχιζε να κάνει λάθη από την πίεση των γηπεδούχων και ο Ζήσης έκανε 4ο φάουλ, με το ΣΕΦ να βράζει! Μέσα σε 5 λεπτά ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά από το -24 στο -10! Με όπλο την απίστευτη άμυνα του με μπροστάρηδες τους Χάκετ και Στρόμπερι! Εν τέλει, το δεκάλεπτο έληξε με 47-59 κι όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο 10λεπτο...

Ο Σφαιρόπουλος επανέφερε Σπανούλη, Μάντζαρη αλλά η Μπάμπεργκ πήρε ανάσα στην επίθεση (47-64) στο 32` με τον Μπισάνγκ να δίνει τεχνική ποινή για flopping στον Πρίντεζη, χωρίς λόγο! Πλέον, ο Ολυμπιακός έπαιζε και κόντρα στο χρονόμετρο, ενώ είχε και και έναν Σπανούλη σε πολύ κακή βραδιά... Ο Παπαπέτρου με 5 σερί πόντους μείωσε σε 10 στους 36` δίνοντας το σύνθημα για μια τελευταία αντεπίθεση. Η διαφορά στα 2`50`` έπεσε στους 9, ο Ολυμπιακός πάλευε και μείωσε περαιτέρω στους 5 με 2/2 βολές του Στρόμπερι! Στη συνέχεια ο Πρίντεζης αστόχησε στο 66-73, ο Στρόμπερι όμως πήγε στις βολές και με 1/2 έκανε το 67-73. Στα 30`` ο Σπανούλης μείωσε 69-73 και το ματς πήγε στις βολές. Ο Σπανούλης με τρίποντο (το πρώτο!) σημείωσε το 72-74 στα 12`` και ο Γουαναμέικερ με 2/2 έκανε το 72-76. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο και ο Μέλι με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-77

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-39, 47-59, 72-77