Facebook Pixel Ο Θρύλος είναι εδώ!
| 2016-03-05 00:27:00

Ο Θρύλος είναι εδώ!

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το δώρο του... Σάρας, έκανε το καθήκον του στο ΣΕΦ κόντρα στη Λαμποράλ Κούτσα επικρατώντας με 82-68 και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία. Επόμενο ματς εκτός με την Μπάμπεργκ

Ο Ολυμπιακός ήταν δεδομένο πως θα έβγαζε αντίδραση κόντρα στην Λαμποράλ και άπαντες περίμεναν μία νίκη που θα έβαζε τους Πειραιώτες ξανά στην μάχη της πρόκρισης. Τελικά, το επιθυμητό αποτέλεσμα ήρθε, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ασταμάτητοι και επικράτησαν με σκορ 82-68. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 82-68, έφτασαν τις 11 σερί εντός έδρας νίκες στα ματς με τους Βάσκους από το 2007 και πλέον έχουν μπροστά τους άλλους πέντε "τελικούς" στη μάχη για την πρόκριση στα πλέι οφ.

To ματς

Μάντζαρης, Σπανούλης, Στρόμπερι, Πρίντεζης, Χάντερ ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού με τον Αμερικανό σέντερ να ξεκινά βασικός μετά από καιρό. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με Χάνγκα 3-9 στο 3` με τον Πρίντεζη να το παίρνει... προσωπικά και με 7 πόντους να ισοφαρίζει 9-9 στο 5` και με βολές το 11-9, καθώς ο Μπέρτανς δεν μπορούσε να τον παίξει άμυνα. Το 3-9 έγινε 15-9 στο 6`, με σερί δηλαδή 12-0 σε τρία λεπτά! Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 15-12 με τρεις πόντους του Μπουρούση, με το δεκάλεπτο να λήγει 19-16 και τον Πρίντεζη να έχει 13π.!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Χάκετ αντί του Μάντζαρη στη δεύτερη περίοδο, με τον Όντομ πάντως να δίνει αέρα 5 πόντων (25-20) στο 12` με τρίποντο. Την ώρα που ο Σπανούλης έκανε το 2ο του φάουλ, ο Μπουρούσης έφτανε στους 9π. και ο Μπλάζιτς με τρίποντο ισοφάρισε 25-25 στο 13`, αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ-άουτ οι γηπεδούχοιμε ένα 10-0 έκαναν το 35-25 με δυο ωραία καλάθια από Μιλουτίνοφ και Παπαπέτρου κι ακολούθησαν Σπανούλης και Στρόμπερι. Το μομέντουμ έλεγε Ολυμπιακός καθώς έβγαζε καλές άμυνες και είχε βρει ρυθμό στην επίθεση (41-25 στο 17`), με τον Χακίμ Ουόρικ να βοηθάει αμυντικά με 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ στη δεύτερη περίοδο. Εν τέλει, το ημίχρονο έληξε 44-30, με τους ερυθρόλευκους να έχουν βάλει θεμέλια νίκης στο ΣΕΦ.

Οι Βάσκοι συνέχιζαν να είναι άστοχοι (2/16 τριπ. στο 23`), με τον Ολυμπιακό να κρατά μάλλον εύκολα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (47-35 στο 23`). Το σκορ έγινε 52-38 στο 25` με τη Λαμποράλ να μετρά ήδη 11 λάθη και τον Κοζέρ στο 25` να φτάνει τα 3 φάουλ. Ο Σπανούλης, που έφτασε τους 12Π, στο 26` έστειλε τη διαφορά στους 18 (56-38), με τον Ολυμπιακό να έχει πια ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Ο Παπαπέτρου στο 29` διαμόρφωσε το 61-41 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 63-47.

Η Λαμποράλ δεν έδειχνε να πιστεύει στην ανατροπή, ο Ολυμπιακός δεν είχε όρεξη για... δώρα και σταθερά συντηρούσε διαφορά ασφαλείας καθώς οι φιλοξενούμενοι φαίνερται πως τα περίμεναν όλα από τον Μπουρούση που τα είχε βρει σκούρα πάντως από την άμυνα του Μιλουτίνοφ παρά τους 17π. του. Ο Έλληνας σέντερ μείωσε 68-55 στο 33`, με τον Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ-άουτ. Ο Μπέρτανς με τρίποντο στο 35` μείωσε στους 11 (71-60) και ο Άνταμς κατέβασε τη διαφορά στο 37` κάτω από τους 10 (73-65)... Όταν ο Σπανούλης σημείωσε το 77-65 στο 1`34`` πριν από το τέλος τα πάντα είχαν κριθεί με το ταμπλό στο τέλος να γράφει 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 63-47, 82-68

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Όντομ 7 (1), Χάντερ 8, Παπαπέτρου 11 (1), Σπανούλης 14 (1), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 7, Πρίντεζης 17, Μάντζαρης 1, Ουόρικ, Χάκετ 5, Παπανικολάου 5 (1)

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 10 (2), Κοσέρ 2, Πλάνινιτς, Χάνγκα 7 (1), Μπουρούσης 19, Μπλάζιτς 10 (2), Ντιόπ, Τίγι, Άνταμς 9 (2), Μπερτάνς 11 (3).