Facebook Pixel Είδε "Σάρας", πράσινο και...ξέσπασε
| 2016-03-19 00:32:00

Είδε "Σάρας", πράσινο και...ξέσπασε

Με πρώτο βιολί τον Γιώργο Πρίντεζη (17π) και πολύ καλό τον Κώστα Παπανικολάου (11π), ο Ολυμπιακός ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε άνετα της Ζαλγκίρις με 74-59, διατηρώντας ζωντανές τις ελπιδες για πρόκριση.

Τέσσερις στροφές πριν το τέλος της φάσης των “16” ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ουραγό Ζαλγκίρις, ζητώντας μια νίκη με καλό μπάσκετ που θα του δώσει δύναμη να κυνηγήσει τον άθλο του 4/4 που ίσως τον οδηγήσει στην επόμενη φάση της Euroleague. Τελικά τα κατάφερε κάνοντας περίπατος στο ΣΕΦ και κοιτάει τη δύσκολη συνέχεια.

Το ματς άρχισε με τους “ερυθρόλευκους” να νιώθουν πως κάνουν... αγγαρεία. Παίρνοντας σκορ από τους δυο αρχηγούς του, με τον άστοχο (2/6 εντός παιδιάς) Σπανούλη να έχει 4 πόντους και τον Πρίντεζη να ξεκινά ως συνήθως δυνατά με 6 πόντους βρέθηκαν να χάνους στην πρώτη περίοδο με 14-15

Ο Σφαιρόπουλος άλλαξε την πεντάδα του και με Σπανούλη Χάκετ Στρόμπερι στην περιφέρεια ο Ολυμπιακός λειτούργησε καλύτερα και στις δυο πλευρές του παρκέ. Γενικά με την είσοδο των Αμερικανών (μπήκε και ο Όντομ) ο Ολυμπιακός έγινε πιο physical, ήλεγξε το ματς και έχτισε μια καλή διαφορά, με βοήθειες στο σκοράρισμα από Χάκετ και κυρίως Παπανικολάου. Κακό μπάσκετ από τις δύο ομάδες, αλλά η ποιότητα του Ολυμπιακού μίλησε και τον βοήθησε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 39-30, εκμεταλλευόμενος κάποιες καλές άμυνες και καλές επιθετικές επιλογές στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο. Σοβαροί στην άμυνα και μυαλωμένοι στην επίθεση οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πάτησαν γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 19-11 έκλεισαν τη τρίτη περίοδο με σκορ 58-41. Εγκλωβισμένοι οι Λιθουανοί στις αμυντικές “δαγκάνες” του Ολυμπιακού, ο οποίος με μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Πρίντεζη άνοιξαν τη διαφορά.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συνέχεια του καλού τρίτου. Και μόνο το γεγονός ότι η Ζαλγκίρις πέρασε το φράγμα των 50 πόντων μετά από 35' αγώνα λέει πολλά. Ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων με το ροτέισον του Σφαιρόπουλου και με μακρινά σουτ από όντομ και Πρίντεζη διατήρησε τη διαφορά κοντά στους 15 πόντους. Το τελικό σκορ 74-59 σε ένα ματς που δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 39-30, 58-41, 74-59

Ολυμπιακός: Όντομ 4(1), Χάντερ(11ρ), Παπαπέτρου 3(1), Σπανούλης 8(4/10δ, 0/2τρ, 6ασ), Στρόμπερι 7(1/4τρ), Μιλουτίνοφ 9(6ρ), Πρίντεζης 17(2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2(5ρ, 4ασ), Γουόρικ 2, Χάκετ 9(1/4τρ), Παπανικολάου 11(1τρ, 4ρ)

Ζαλγκίρις: Ραντλ 3(5ρ), Βένε, Λεκαβίτσιους 2, Πότσιους 2, Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 7, Γιανκούνας 12(7ρ), Βουγιούκας 14(5ρ), Σάγιους 2, Βετσβάγκαρς 3(1), Χάνλαν 6, Ουλανόβας 6(5ρ)