Facebook Pixel Άλωσε το Βελιγράδι η Νταρουσάφακα!
| 2016-03-31 23:11:00

Άλωσε το Βελιγράδι η Νταρουσάφακα!

Ο Τούρκοι με ηγέτη τον Ουίλμπεκιν πέρασαν νικηφόρα από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα με το εντυπωσιακό 80-61! ο Παναθηναϊκός με νίκη αύριο αποφεύγει την 4η θέση.

Ο Παναθηναϊκός με νίκη στο αυριανό παιχνίδι με την Τσεντεβίτα, «κλειδώνει» τουλάχιστον την τρίτη θέση, ενώ η νίκη της Νταρουσάφακα κράτησε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης την Αναντολού Εφές. Πλέον, οι «πράσινοι» ελπίζουν σε ένα νέο «δώρο» της Νταρουσάφακα, η οποία αν κερδίσει στην τελευταία αγωνιστική τη Λοκομοτίβ, ο Παναθηναϊκός θα κατακτήσει τη δεύτερη θέση αν κάνει το 2/2 με Τσεντεβίτα και Εφές.

Ζεστός ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κουίνσι Μίλερ, ο οποίος με 5 γρήγορους πόντους έκανε το 5-0 για τον Ερυθρό Αστέρα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι,με οδηγό τον Γκόρντον, μείωσαν πρώτα σε 10-8, με τον ίδιο να γράφει στη συνέχεια με τρίποντο το 10-11. Ο Τσίρμπες προσπάθησε να καρφώσει για το 12-11, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να καταστρέψει το ρολόι πάνω από την μπασκέτα, με αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι για 15 λεπτά. Με την επανέναρξη του αγώνα μετά τη λύση του τεχνικού προβλήματος, Τσίρμπες και Μίλερ έκαναν το 20-15, σκορ με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Μπιέλιτσα και Ουίλμπεκιν βρήκαν σκορ και μείωσαν σε 20-19, αλλά ο Μίτσιτς ανέβασε και πάλι στους 5 πόντους (26-21 στο 13') το προβάδισμα των Σέρβων. Ο Αλντεμίρ έφερε τη διαφορά στον ελάχιστο βαθμό της (29-28) για την Νταρουσάφακα, ενώ με σουτ του Μπιέλιτσα, η τουρκική ομάδα έκανε το 34-35 και πήρε κεφάλι στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, Ερντέν και Ουίλμπεκιν σκόραραν για το 36-40, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας με σερί 7-0 ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (43-40 στο 25'). Ο Ντάνγκουμπιτς βρήκε στόχο πίσω από τα 6,75 μ. για το 48-43, αλλά η Νταρουσάφακα βρήκε και πάλι λύσεις στο πρόσωπο του Γκόρντον που ισοφάρισε σε 48-48. Τη σκυτάλη από τον Γκόρντον πήραν οι Ουίλμπεκιν και Μπιέλιτσα που φρόντισαν να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +6 (49-55) για την ομάδα του Μαχμούτι.

Μαρκοϊσβίλι και Ρέντινγκ έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (49-59) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Μπιέλιτσα να κάνει για την Νταρουσάφακα το 52-63 μέχρι το 34'. Ο Σλότερ εκτόξευσε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους (58-75), οι οποίοι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 80-61, βάζοντας σε μπελάδες τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-35, 49-55, 61-80