Η Μπασκόνια στην 1η «στροφή» της Euroleague υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές και με 1/2 βολές του Τορνίκε Σενγέλια 4,9'' πριν από την λήξη πήρε τη νίκη επί της ομάδας του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ο οποίος χειροκροτήθηκε από τους Βάσκους. Ο Αντρέα Μπαρνιάνι - ο οποίος ύστερα από τις 29 Μαρτίου του 2006 επανεμφανίστηκε στην Euroleague - σημείωσε 23 πόντους για τους νικητές, ενώ πρώτος σκόρερ της Εφές ήταν ο Ντέρικ Μπράουν (16π.). Η Εφές πάντως είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Μπράις Κότον στην εκπνοή του αγώνα αστόχησε πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων.

Οι γηπεδούχοι στις αρχές της αναμέτρησης ξέφυγαν δύο φορές με 8 πόντους (10-2, 12-4 και 14-6), αλλά η απάντηση της Αναντολού δεν άργησε να έρθει, καθώς οι Τούρκοι δια χειρός Γκρέιντζερ προηγήθηκε με 17-18 στο 7΄' κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2 (25-57).

Η Εφές επέβαλλε τον ρυθμό της στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και βρίσκοντας λύσεις από τον Μπράουν προηγήθηκε με 32-38 στο 34', αλλά οι Λάρκιν και Μπαρνιάνι απάντησαν γα το 39-38 (16') και τελικά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 49-51.

Το μοτίβο της αναμέτρησης στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου (58-57, 25') δεν άλλαξε, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έχοντας περισσότερες λύσεις προηγήθηκε με 62-68 στο 28' κι εντέλει κατάφερε να αρχίσει το τέταρτο δεκάλεπτο από το +5 (68-73).

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν παρέδωσαν τα... όπλα και κάνοντς επιμέρους σκορ 7-1 επανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (75-74, 33'). Ο Μπλάζιτς ανέβασε σε 11-1 το επιμέρους σκορ των Βάσκων στο 35' (79-74), ενώ στο 37:21 ο Λάρκιν με τρίποντη... βόμβα έγραψε το 83-76 αναγκάζοντας τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ.

Oι Ντάνστον και Τόμας έφερνα την Εφές σε απόσταση... αναπνοής (83-82, 38:23). Ο Μπαρτνιάνι με 1/2 βολές έκανε το 84-82, οι Ερτέλ και Λάρκιν αστόχησαν και τελικά ο Κότον 22'' για το φινάλε ισοφάρισε για την Εφές. Ο Σενγκέλια 4,9'' είχε 1/2 βολές για το 85-84, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα, καθώς με την εκπνοή ο Κότον αστόχησε σε τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 25-27, 49-51, 68-73, 85-84

Πηγή: sdna.gr