Facebook Pixel "Σεφτέ" στο σπίτι της η Νταρουσάφακα
| 2016-11-10 22:35:00

"Σεφτέ" στο σπίτι της η Νταρουσάφακα

Με πρωταγωνιστές τους Μπέρτανς και Ουόναμεϊκερ, η Νταρουσάφακα έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Μπάμπεργκ και επικράτησε με 72-70, κάνοντας την πρώτη της εντός έδρας νίκη

Δυνατό το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις ομάδες να πηγαίνουν “χέρι-χέρι” στο σκορ μέχρι το 5ο λεπτό. Οι Τούρκοι ανέβασαν “στροφές” και κατάφεραν να προηγηθούν με 14-10, τρία λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου και στην συνέχεια με τρίποντο του Νόερμαν, η διαφορά ανέβηκε στο +7 (17-10).

Η Μπάμπεργκ προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά, όμως έπεφτε πάνω στην καλά διαβασμένη άμυνα των Τούρκων, οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (23-17).

Σταθερά μπροστά η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, με την διαφορά να κυμαίνεται από 4 έως 6 πόντους ατο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η Μπάμπεργκ με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς και το 34-30, έγινε 40-40 με το πέρας του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ντραρουσάφακα ανέβασε τον ρυθμό της και αμέσως αμέσως κατάφερε να προηγηθεί στην αρχή με 51-45 (στο 23′) και στην συνέχεια με 55-46. Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο, με το 60-50 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με ένα γρήγορο 8-0, οι Γερμανοί έπιασαν στον ύπνο τους Τούρκους και έφεραν και πάλι το παιχνίδι στο καλάθι (60-58). Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, αλλά με την Μπάμπεργκ να παλεύει με “νύχια” και με “δόντια” να κρατηθεί στο ματς.

Ο Ουαναμέικερ με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Νταρουσάφακα (72-70) 31 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Μέλι στην συνέχεια να αστοχεί σε σουτ 2 πόντων και να μην καταφέρνει να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 60-50, 72-70.

πηγή: ebasket.gr