Facebook Pixel Παίρνει μπρος ο Αστέρας
| 2016-11-17 22:57:00

Παίρνει μπρος ο Αστέρας

Η ομάδα του Βελιγραδίου επικράτησε με 83-70 της Αρμάνι Μιλάνο στο "Κομπανκ Αρένα", πήρε δεύτερη σερί νίκη και πήγε στο 4-4.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι βρίσκονται και αυτοί στο 4-4 προήγηθηκαν στην πρώτη περίοδο με 5 πόντους. Όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε ανέλαβε δράση ο Σιμόνοβιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 τρίποντα και ο Ερυθρός πέρασε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέχρι και τα τέλη της πρώτης περιόδου. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο χτύπησε στην ρακέτα με τους Τζεντίλε, Χίκμαν, αλλά και Καλνίετις στο τρίποντο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 14-19.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Σιμόνοβιτς πυροβολούσε από την γραμμή των 6,75 και ο Ερυθρός πήρε το προβάδισμα 22-21, ενώ με το 4 τρίποντο του Σέρβου μέχρι εκείνη την ώρα ξέφυγε με 7 (32-25) στο 15΄. Oi γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου +7 (37-30), με τον Τζεντίλε να διαμορφώνει το 37-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός με τους Γιοβιτς και Τζένκινς να μην λαθεύουν από την γραμμή του τρίποντου έφτασε στο +10 (43-33) και (46-36) στο 24′. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-3 μειώνοντας 49-44, αλλά με το πέμπτο τρίποντο του Σιμόνοβιτς και δύο βολές Γκούντουριτς η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό (54-44) στο 28′. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-46 υπέρ της ομάδας του Βελιγραδίου.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα πλησίασαν στους 7 60-53, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους Ιταλούς να επιστρέψουν στο ματς. Με ένα σερί 10-0 εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 (70-53) στο 35΄. Οι πρωταθλητές Ιταλίας έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί και με ένα επιμέρους σερί 12-4 μείωσαν στου 12 (74-62) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Όμως ο Ερυθρός Αστέρας σε καμία περίπτωση δεν άφησε την Αρμάνι να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-32, 54-46 83-70