Γαλατασαράι – Μπαρτσελόνα 78-64

Την τρίτη της νίκη στην Ευρωλιγκά πέτυχε η Γαλατασαράι, η οποία επικράτησε της Μπαρτσελόνα 78-64 γα την 9η αγωνιστή. Στο 3-6 ανέβηκε η “τσιμ μπο쨔,ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται στο 4-5.

Με 25 ασίστ τελειώσαν την αναμέτρηση οι νικητές, οι οποίοι είχαν ως κορυφαίους, τους Γκιουλέρ και Σίλμπ με 18 πόντους έκαστος, με τον αρχηγό να μοιράζει 7 ασίστ και τον Αμερικάνο (με τσέχικο διαβατήριο) 6 και 7 ριμπάουντ. Από κοντά και οι Μίτσοβ και Τάιους με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Τίμπορ Πλαις μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, οι οποίοι αγωνίστηκαν με τους Ντόελμαν και Κλαβέρ, μοναδικός παίκτης διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τάιρις Ράις με 22.

Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ από τον Σιλμπ, ενώ οι φιλοξενούμενοι από τον Περπέλογλου. Η “τσιμ μπομ” προηγήθηκε με 17-13 στα τέλη της περιόδου, αλλά το buzzer beater του Ραις έγραψε το 17-16.

Το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Γαλατασαράι και Μπαρτσελόνα πήγαιναν χέρι-χέρι με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Ο Σιλμπ συνέχισε να φορτώνει το καλάθι τον μπλαουγρκάνα με πόντους, με τον Βλάντιμιρ Μιτσοβ να συμβάλει και αυτός στην παραγωγηκότητα. Από την άλλη η Μπάρτσα πότε με Ντορσει κοντά στο καλάθι και πότε από τους Χολμς και Κόπονεν έβρισκε σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-35 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, έτρεξαν ένα 10-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 12 (49-37) στο 23.’ Το τάιμ μάουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα φάνηκε να ξυπνά τους μπλουαγκράνα, οι οποίοι με τον Ράις να ηγείται στο σκοράρισμα μείωσαν σε 49-43. Όμως χάρη στον Άλεξ Τάιους, η Γαλατά ανέβασε την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων (57-46) , ενώ με τρίποντο του Μίτσοβ η διαφορά ανέβηκε στους 13 (61-48).

Mε το καλήμερα της τελευταίας και κρίσιμη περιόδου η διαφορά έφτασε στου 14 (64-50), όμως η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστή τον νεράο Μάρκους Έρικσον μείωσε στους 7 (66-59 και 68-61) στο 35΄. Όμως τα τρίποντα των ΓΚιουλέρ και Ντίμπλερ ανέβασαν την διαφορά στου 12 (74-62) στο 38΄. και πλέον τα πράγματα γινόντουσαν πολύ δύσκολα για τους “καταλανούς.” Χρόνος δεν υπήρχε για την ισπανική ομάδα, με την Γαλατασαράι να φτάνει σε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-35, 61-48, 78-64

ΤΣΣΚΑ – Μπασκόνια 112-84

Με έναν εξωγηίνο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος έκανε στην κυριολεξία ότι ήθελε μέσα στο παρκέ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέτριψε με 112-84 την Μπασκόνια και ανέβασε στο ρεκόρ της στο 8-1. Με 34 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Μίλος, ενώ είχε ακόμα 10 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 29,51′.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο, η οποία βρίσκεται στο 5-4 έκανε το λάθος να προηγηθεί με 17-27 στην πρώτη περίοδο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με τον Σέρβο γκαρντ να κάνει όλες τις δουλείες επέστρεψαν στο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απολαυστικοί.

Με τον Σειν Λάρκιν να συνδέεται γρήγορα με το καλάθι η Μπασκόνια, η οποία είχε εξαιρετικο ποσοστό στα τρίποντα προηγήθηκε με 2-10 στο 2΄, ενώ η διαφορά ανέβηκε και στους 12 (8-20 και 11-23) στο 8′. Η ΤΣΣΚΑ δυσκολευόταν να βρει ρυθμό και σκορ, με τον Όγκουστιν να νικά τον χρόνο και να μειώνει σε 17-27 στο τέλος της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές Ευρώπης φαίνεται πως ξύπνησαν .Με τους Χίγκινς και Φρίτζον έτρεξαν ένα 12-3, μειώνοντας σε 29-30 στο 13΄. Οι Σενγκέλι και Μπομπούα ξεκόλλησαν τους Βάσκους” στο σκοράρισμα (29-34), όμως η ΤΣΣΚΑ με Τεόντοσιτς Φρίτζον και Κούρμπανοφ πέρασε μπροστά (40-38) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 49-46 υπέρ την γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ο Μίλος Τεόντοσιτς πήρε την ΤΣΣΚΑ από τον χέρι, η οποία με ένα σερί 17-7 προηγήθηκε με 66-53 στο 23′. Η “ομάδα του στρατού ” συνέχισε να διατηρεί διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 81-69.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε πάρτι με πρωταγωνιστή τον Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισαν να έχουν το πόδι πατημένο στο γκάζι, συνεχίζοντας στον ίδιο ρύθμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 49-46, 81-69, 112-84

Πηγή: ebasket.gr