Οι γηπεδούχοι, με τους Σλούκα και Κάλινιτς προηγήθηκαν 9-3 στο 5′, ωστόσο η “Ντάρου”, με τους Ουαναμέικερ, Ουίλμπεκιν και Κλάιμπουρν να ηγούνται στο σκοράρισμα πέρασε με 11-15 στο 7′. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ βρέθηκε εκ νέου στο +4 (16-20), ωστόσο μα καλάθι του Ούντο σε “νεκρό” χρόνο διαμορφώθηκε το 18-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νταρουσάφακα με καλάθι του Αλντεμίρ προηγήθηκε 20-24. ωστόσο ένα σερί 8-0 από τους Ντίξον Άντιτς και Νάναλι έφερε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο +4 (28-24). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι είχαν είχαν ένα ισχνό προβάδισμα, όπως φανερώνει και το 35-37 στο 20′.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Νταρουσάφακα έτρεξε ένα 11-2 και προηγήθηκε 37-48 στο 25′. Οι Σλούκας και Ντοτόμε ξεκόλλησαν τους γηπεδούχους από το σκοράρισμα και η Φενέρ, με ένα σερί 10-2 μείωσε 48-50, σκόρ με το οποίο έκλεισε και τη τρίτη περίοδος.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε στερήθηκε τις υπηρεσίες του Γιάν Βέσελι, ο οποίος αποβλήθηκε για flopping. Με τον Ουίλμπεκιν να είναι ο κύριος εκφραστής στο σκοράρισμα, η Νταρουσάφακα συνέχιζε να έχει ένα μικρό προβάδισμα, ενώ με βολές του Κλάιμπουρν ξέφυγε 56-61 στο 36′.

O Αμερικάνος γκαρντ, ο οποίος ήταν σε μεγάλη βραδιά, με τρίποντη “βόμβα” έκανε το 60-67 1:33‘ πριν το φινάλε. Ο Ντίξον μείωσε σε 64-69, ωστόσο ο Κλάιμπουρν, όντας εύστοχος από τη γραμμή των βολών κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-37, 48-50, 64-71

Πηγή: ebasket.gr