Facebook Pixel Γερμανικό πάρτυ στην Πόλη
| 2016-12-30 21:51:00

Γερμανικό πάρτυ στην Πόλη

Με κορυφαίο τον Στρέλνιεκς και τον Ζήση να τελειώνει το ματς χωρίς ασίστ (!), η Μπάμπεργκ νίκησε 90-75 στο "Αμπντί Ιπεχτσί" τη Γαλατασαράι

“Παρέλαση” στην Κωνσταντινούπολη έκανε η Μπάμπεργκ, η οποία έχοντας μόνο 3 λάθη, αλλά και πολυφωνία στο σκοράρισμα έφτασε σε μια άνετη νίκη. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 18 πόντους, ενώ ο Φαμπίαν Κοζέρ 15, με τον Ντάνιελ Τάις να πιάνει το double-dobule με 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Ο Νίκος Ζήσης τελείωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, σε 21:39″. Από τους ηττημένους, ο Όστιν Ντέι πάλεψε με 20 πόντους, με τους Βλάντιμιρ Μίτσοβ και Άλεξ Τάιους να προσθέτουν από 15 έκαστος.

Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροποιμένη, με την Μπάμπεργκ να προηγείται 19-24, με ένα μικρό σερί 4-0 στο τελευταίο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκόρ από τους Σίλμπ και Πλάις, ενώ οι φιλοξενούμενοι από τον Κοζέρ.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με καλάθι του Τάις η Μπάμπεργκ προηγήθηκε 22-29, ενώ με τον Γερμανό ψηλό να κάνει θραύση στη ρακέτα των Τούρκων, η γερμανική ομάδα προηγήθηκε 26-34 στο 14′.

Ο Όστιν Ντει ξεκόλλησε την “τσιμ μπόμ” από το σκοράριμα και με 8 συνεχόμενους πόντους μείωσε 34-36 στο 16′. Ωστόσο η Μπάμπεργκ έβρισκε δεύτερες ευκαιρίες, μέσα από επιθετικά ριμπάουντ και με τους Μίλερ και Κοζέρ προηγήθηκε 36-47 στο 19′.

Με καλάθι ο Τάιους έγραψε το 38-47 του ημιχρόνου. Με το “καλημέρα” του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έτρεξε ένα σερί 8-0, με τους Πλάις και Μιτσόβ, μειώνοντας σε 44-47 στο 22′. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξύπνησε τους πρωταθλητές Γερμανίας, οι οποίοι πάτησαν γκάζι.

Με τους Μέλι, Μίλερ και Κοζέρ να “βομβαρδίζουν” από τα 6,75, η Μπάμπεργκ έτρεξε ένα απίστευτο σερί 15-1 και προηγήθηκε 45-62 στο 25′. Με τον Νίκο Ζήση να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση η Μπάμπεργκ συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, στέλνοντας τη διαφορά στους (50-72).

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 52-74. Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Με τρίποντο του Έλληνα άσσου, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη στη μέγιστη τιμής (52-77), με την Γαλατά να προσπαθεί διορθώσει τα κακώς τα κείμενα.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 13 (75-88), με τη Μπάμπεργκ να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-47, 52-77, 75-90

Πηγή: ebasket.gr