Μέχρι το τζάμπολ του αγώνα στο «Παλάου» η Γαλατά δεν είχε νίκη μακριά από την Πόλη και κατάφερε να πάρει το πρώτο της «διπλό» στην έδρα της Μπαρτσελόνα, νικώντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα!

Ο Βεζένκοφ έκανε ό,τι μπορούσε (18π.), ωστόσο οι Τούρκοι με εκπληκτική εμφάνιση από τον Τάιους (19π., 9ριμπ.) πήραν τη νίκη και βύθισαν ακόμα περισσότερο τους Καταλανούς, που πλέον βρίσκονται στο 8-14, την ώρα που οι ομάδες που είναι στο όριο της οκτάδας έχουν 11 νίκες!

Ο κόσμος στο φινάλε κούνησε για άλλη μια φορά τα γνωστά λευκά μαντήλια, εκφράζοντας έτσι την αγανάκτησή του προς τον Μπαρτζώκα και τους παίκτες του, καθώς για άλλη μια φορά φέτος έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι από το παρκέ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά (9-2, 4') και έκλεισαν με 16-10 την πρώτη περίοδο. Η Γαλατά αντέδρασε (20-24, 17'), όμως ο Κόπονεν οδήγησε την Μπάρτσα σε 8-0 σερί 28-24, πριν το 28-26 της ανάπαυλας.

Αυτό το ισχνό προβάδισμα έφτασε λόγω του Κόπονεν και του Βεζένκοφ στο +8 (36-28, 23'), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι μαχητικοί και να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 50-45, χάρη σε καλάθι του Φιτιπάλντο.

Οι παίκτες του Αταμάν ολοκλήρωσαν δικό τους 7-0 και έφεραν το ματς στα ίσια με τρίποντο του Ντίμπλερ (50-50, 31') και πέρασαν μπροστά με τον Σιλμπ (52-56), με επιμέρους 2-11 σε 4 λεπτά!

Η απάντηση ήρθε από τον Βεζένκοφ (57-56), με τον Σιλμπ να επανέρχεται (57-60, 37:30''), ενώ ο Ντίμπλερ έδωσε αέρα +8 στην Γαλατά στο 39' (59-67) και τα πράγματα πλέον έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία δεν μπόρεσε να επιστρέψει και τα... λευκά μαντήλια έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους στη Βαρκελώνη!

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-26, 50-45, 62-69.

Πηγή: sdna.gr