Facebook Pixel Sportdog.gr | Γερή Μπα(ρ)τσα μετά το ΣΕΦ για να... προσγειωθεί!
| 2017-10-13 23:56:00

Γερή Μπα(ρ)τσα μετά το ΣΕΦ για να... προσγειωθεί!

του Βαγγέλη Καράμαλη

Κάκιστη εμφάνιση και ήττα του Παναθηναϊκού στη Βαρκελώνη με 98-71. Πάλεψε μόνος του ο Παππάς.

Απότομη ήταν η προσγείωση για τον Παναθηναϊκό, καθώς λίγες ημέρες μετά τον θρίαμβο στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, ηττήθηκε με κάκιστη εμφάνιση στην Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα με 98-71 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Οι Πράσινοι είχαν σε καλή μέρα μόνο τον Νίκο Παππά (20πόντους) και ήταν κυνήγησαν το ματς μέχρι το ημίχρονο, που ήταν στο -5. Από την τρίτη περίοδο ξεκίνησε ένα τρομερό πάρτι των Καταλανών, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν κάτω από την ρακέτα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεραφάιν, που τελείωσε το ματς με 24 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε κάκιστη άμυνα, δεν είχε πλάνο στην επίθεση και για ακόμα ένα παιχνίδι είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα στην θέση «5».

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο και Σίνγκλετον στην αρχική πεντάδα, πήρε προβάδισμα έξι πόντων (0-6), ενώ μέχρι το πεντάλεπτο χτυπούσε στην άμυνα τον Ερτέλ και παρέμενε σχετικά άνετα μπροστά στο σκορ, 5-8 και 9-12  με πόντους των Σίνγκλετον, Λοτζέσκι και Καλάθη. Η Μπαρτσελόνα όμως αντέδρασε, ο Σίτο Αλόνσο έβγαλε τον Ερτέλ και κατάφερε να δώσει στο ματς έναν πιο γρήγορο ρυθμό, που δεν βόλευε τους Πράσινους. Οι Καταλανοί προσπέρασαν για το 15-12, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 24-20 και το Τριφύλλι να ευστοχεί στο φινάλε με ωραία προσπάθεια του Λεκαβίτσιους.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Παναθηναϊκό, καθώς το τρίποντο του Κόπονεν, η κακή άμυνα των Πρασίνων και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν… δικαιώματα στην Μπάρτσα, η οποία βρέθηκε να προηγείται 29-20! Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κατάφεραν μετά από τρία λεπτά να φτάσουν στο καλάθι και με ένα σύντομο σερί μάζεψαν την διαφορά σε 32-29 με πόντους των Σίνγκλετον και Παππά. Με την άμυνά του όμως να είναι κάκιστη και να έχει τεράστιο πρόβλημα κοντά στην ρακέτα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πάλι να κυνηγάει και στο 19’ το σκορ να είναι 38-31. Με μία μίνι αντίδραση πάντως στο τέλος, έκλεισε το ημίχρονο στο 40-35 και θα μπορούσε να είχε άλλους δύο πόντους, αν στην τελευταία φάση οι διαιτητές έδιναν φάουλ στον Γκιστ ή αν απλά ευστοχούσε σε κάποιο τρίποντο, αφού είχε 0/8!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε… χωρίς τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Πράσινοι κατάφεραν να δεχθούν σερί 11-0 και να βρεθούν στο 51-35. Το πρώτο τους καλάθι ήρθε με βολές από τον Ρίβερς που μείωσε σε 51-37, ενώ από εκεί και πέρα ακολούθησε ένας τρομερός μονόλογος του Παππά, που μόνος του πάλεψε να κρατήσει το Τριφύλλι στο ματς. Ο Έλληνας γκαρντ με το πρώτο εύστοχο τρίποντο της ομάδας του στο 26’ (!!!) μείωσε σε 53-40 και στην συνέχεια σε 56-42 και 58-46. Οι Πράσινοι παρότι είχαν κακή εικόνα, δεν άφηναν την Μπάρτσα να ξεφύγει και θα μπορούσαν να είχαν μειώσει περισσότερο, αν ο Σίνγκλετον δεν είχε 0/4 βολές και αμέτρητα λάθη. Ο Ρίβερς πάντως με το πρώτο του τρίποντο στο 29’ μείωσε σε 63-53, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 65-54.

Παρότι οι Πράσινοι έδειξαν κάποια σημάδια ανάκαμψης στο φινάλε της τρίτης περιόδου, στην τέταρτη ήταν και πάλι απογοητευτικοί στα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν να χάνουν με 70-54 και 73-56. Ο Παναθηναϊκός πλέον δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και βρέθηκε να χάνει ακόμα και 21 πόντους! Η Μπαρτσελόνα από το 35’ και μετά έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι, ενώ οι Πράσινοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Στο 37’ το σκορ ήταν 86-66 και 91-69. Το ματς έκλεισε στο 98-71.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα ριμπάουντ, η κακή άμυνα του Τριφυλλιού και οι ασίστ. Η Μπαρτσελόνα είχε 40 ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός 27, οι ασίστ ήταν 24 – 9, ενώ οι Πράσινοι ολοκλήρωσαν το ματς με 2/18 τρίποντα και 15/27 βολές.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Οι Πράσινοι είχαν σε κακή μέρα σχεδόν όλα τους τα αστέρια και πάλεψαν το ματς, μέχρι τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, επειδή ήταν σε φοβερή μέρα ο Παππάς. Με τον Καλάθη όμως σε ρηχά νερά, τους Σίνγκλετον – Γκιστ σε τραγική βραδιά και μη μπορώντας να παίξουν σωστή άμυνα κοντά στην ρακέτα, δεν είχαν πολλές πιθανότητες. Φυσικά, δύσκολα κερδίζεις ματς με μόλις 4 πόντους στον αιφνιδιασμό!

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Σεραφέν ένα φοβερό πάρτι στην ρακέτα του Παναθηναϊκού. Δεν είχε αντίπαλο και έδειξε ξεκάθαρα ότι υπάρχει «τρύπα» στους ψηλούς των Πρασίνων. Ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, 9/12 δίποντα και 6/9 βολές και 9 ριμπάουντ . Φοβερό ματς έκανε και ο Ερτέλ, παρότι στην αρχή ήταν κακός στην άμυνα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Το απίστευτα κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο. Από το 40-35 οι Πράσινοι βρέθηκαν στο 51-35, παίζοντας τραγική άμυνα και έχοντας κάκιστες και βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση. Εκεί ουσιαστικά χάθηκε το ματς, καθώς δεν γινόταν να γυρίσει.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Κρις Σίνγκλετον έκανε ένα πολύ κακό ματς και βοήθησε ελάχιστα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Είχε συνολικά 7 πόντους με 1/6 δίποντα 0/2 τρίποντα, 5/12 νολές σε 31 λεπτά. Εξίσου κακός ήταν όμως και ο Γκιστ, ενώ δεν βοήθησαν στο ελάχιστο Ντένμον και Βουγιούκας.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Το Παλάου Μπλαουγκράνα, παρότι οι οπαδοί της Μπάρτσα δεν δημιουργούν καμία… κόλαση, είναι ένα από το πιο μπασκετικά γήπεδα της Ευρώπης. Φυσικά και απόψε ήταν γεμάτο, ενώ ακούστηκαν και συνθήματα για την ανεξαρτησία της Καταλονίας.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Σίτο Αλόνσο ήταν ο μεγάλος νικητής στην σκακιέρα του αγώνα. Παρότι το ματς δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε, μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, διέκρινε το πρόβλημα του Παναθηναϊκού στην ρακέτα και τον χτύπησε αποτελεσματικά. Ο Τσάβι Πασκουάλ από την πλευρά του, δοκίμασε πολλά πράγματα, από τα μέσα της δεύτερης περιόδου είχε ρίξει στο παρκέ όλους τους παίκτες του, ωστόσο δεν κανένα πλάνο δεν ήταν αποτελεσματικό. Οι Πράσινοι είχαν τεράστιο πρόβλημα στο «5», δεν έπαιζαν σκληρή άμυνα και στην επίθεση έφταναν στο καλάθι μόνο με ατομικές ενέργειες, κυρίως των Παππά και Ρίβερς. Το Τριφύλλι δεν θύμιζε σε τίποτα απόψε την ομάδα που είδαμε στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφάν 24 (9/12δ., 8ρ., 3κ.), Ρίμπας 11, Πρέσι 9 (4ρ., 6ασ.), Χάνγκα 6, Ερτέλ 10 (4ρ., 9ασ.), Βεζένκοφ, Οριόλα 10, Κόπονεν 5, Τόμιτς 2, Μερμάν 16 (11ρ.).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (55/12β., 1/8σ., 5ρ., 4κ.), Ρίβερς 10, Παππάς 20 (6/8δ.), Ντένμον 1, Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 2, Ογκαστ, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 14 (4ρ., 6ασ.), Αντετοκούνμπο 2.

Μπαρτσελόνα: 29/51 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 16/19 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 10 λάθη.
Παναθηναϊκός: 25/45 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 15/27 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 4 επιθετικά), 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 κοψίματα,  10 λάθη.