Με τον Σπανούλη να παίρνει τα κρίσιμα σουτ στο φινάλε και να πετυχαίνει ένα από τα… κλασικά του τρίποντα, ένα λεπτό πριν το φινάλε για το 56-59, ο Ολυμπιακός παρά τα πολλά προβλήματά του πέρασε από την Τουρκία νικώντας την Εφές με 61-58. Ο Ολυμπιακός πλέον ανέβηκε στο 11-3, ενώ η Εφές υποχώρησε στο 3-11.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά και έχοντας τρία λάθη, βρέθηκε να χάνει με 4-0 από την Εφές. Ωστόσο, με σερί 7-0 και πόντους των Ρόμπερτς και Ουίλτζερ βρέθηκε στο 4-7, ενώ ο Σπανούλης με το πρώτο εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 7-10 στο 7’. Οι Πειραιώτες είχαν βρει πλέον ρυθμό και παίζοντας σωστή άμυνα απέναντι στους άναρχους Τούρκους, αύξησαν κι άλλο την διαφορά τους. Ο Ρόμπερτς έκανε το 7-15 και ο Τόμπσον το 7-17, ενώ ο Ντάνστον μείωσε στο 9-17, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, αφού ο Τόμπσον με τρίποντο έγραψε το 9-20, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν τόσο καλή. Οι Πειραιώτες είχαν συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις, και έδωσαν δικαιώματα στην Εφές, η οποία μείωσε σε 14-20 με τον Μπράουν και με τον ίδιο παίκτη σε 18-24, ενώ στο 15’ έφτασε σε απόσταση αναπνοής, καθώς ο Άνταμς διαμόρφωσε το 22-24. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες αντέδρασαν άμεσα και με τρίποντο του Παπαπέτρου και δύσκολο καλάθι του ΜακΛιν ξέφυγαν στο 22-29, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 25-33.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον ΜακΚόλουμ, ενώ έκαναν και πάρα πολλά λάθη στην επίθεση. Ο άσος της Εφές μείωσε σε 29-33 στο 22’, όμως ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο για το 29-35, ενώ με πόντους και πάλι του ΜακΚόλουμ οι Τούρκοι πλησίασαν στο 36-37 στο 25.30’’. Τη λύση έδωσε ωστόσο και πάλι ο «Kill Bill», ο οποίος με τρίποντο ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό για το 36-40, ενώ με πόντους του Μπόγρη και του Τόμπσον, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 39-45.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ χωρίς Σπανούλη και χωρίς συγκέντρωση και το… πλήρωσε. Ο Σίμον με πέντε πόντους μείωσε σε 44-47 (είχαν προηγηθεί 2 βολές του Μπόγρη), και ο ΜακΚόλουμ εκμεταλλευόμενος τη λάθος επίθεση του Στρέλνιεκς και τα τρία φάουλ του Μάντζαρη με τέσσερις πόντους έβαλε μπροστά την Εφές 48-47 στο 33:20. Ούτε όμως η προσπέραση ξύπνησε τους Πειραιώτες, καθώς ο Μπράουν μετά από νέο λάθος του Στρέλνιεκς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 50-47 και ο Σίμον το 52-49. Ο Σφαιρόπουλος πέντε λεπτά πριν το τέλος επανάφερε στο παρκέ τον Σπανούλη για να… φρενάρει την Εφές, όμως οι Τούρκοι προηγήθηκαν 54-50 με καλάθι του Σίμον, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Με τρεις βολές όμως (1/2 Σπανούλη και 2/2 Παπανικολάου) ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 54-53, ενώ με τρίποντο του Παπαπέτρου προσπέρασε για το 54-56, 1.33’’ πριν το τέλος!

Ο Σίμον με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσια, ωστόσο ο Σπανούλης με τρελό τρίποντο ένα λεπτό πριν το φινάλε, έγραψε το 56-59 και έδωσε σύνθημα νίκης. Ακολούθησαν 2/2 βολές του ΜακΚόλουμ και 2/2 βολές του ΜακΛιν, ενώ το τελικό σκορ ήταν το 58-61!

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:  Ο Ολυμπιακός παρότι στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν πάρα πολλά λάθη (ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15!), ήταν εύστοχος στις βολές (13/16), ενώ στο φινάλε βρήκε τα δύσκολα σουτ από Παπαπέτρου και Σπανούλη, ενώ πήρε και 32 ριμπάουντ (28-4),

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο MVP της αναμέτρησης, καθώς όχι μόνο σημείωσε 12 πόντους με 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη, αλλά πήρε και το μεγάλο τρίποντο στο φινάλε, όταν είχε κολλήσει ο Ολυμπιακός.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Τα δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης, από τους Παπανικολάου και Σπανούλη, όταν ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Ο πρώτος ισοφάρισε το ματς και ο δεύτερος το… καθάρισε.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

Η ΕΞΕΔΡΑ: Παρότι η Εφές δεν φημίζεται για την καυτή της έδρα, απόψε οι φίλαθλοί της δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα και δεν σταμάτησαν λεπτό να στηρίζουν την ομάδα τους, παρά το κακό ξεκίνημα τους στην Ευρωλίγκα.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Αταμάν ήθελε να πανηγυρίσει τη νίκη στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι με την Εφές στην Ευρωλίγκα, κατάφερε να γυρίσει ένα… χαμένο ματς στην τελευταία περίοδο, όμως δεν υπολόγισε στον Σπανούλη. Την ίδια στιγμή, ο Σφαιρόπουλος όταν είδε την Εφές να πατάει γκάζι, έριξε πέντε λεπτά πριν το φινάλε στο παρκέ τον αρχηγό του και… καθάρισε.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν):  Λίντο (0/4 τρίποντα), ΜακΚόλουμ 16 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπράουν 11 (1/2 τρίποντα), Μπατούκ, Μότουμ, Ανταμς 4, Στίματς 6 (6 ριμπάουντ), Ντράγκιτς, Ντάνστον4 (6 ριμπάουντ), Σίμον 17 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σπανούλης 12 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Στρέλνιεκς 1, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 7 (1/ 3 τρίποντα, 4 λάθη), Μπόγρης 4, Ουίλτζερ 5 (1), Τόμπσον 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ.

Ομαδικά στατιστικά Εφές: 58 πόντοι, 18/43 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/12 βολές, 32 (24-8) ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικα Ολυμπιακού: 61 πόντοι, 12/23 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 32 (28-4) ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα,  15 λάθη, 1 τάπα.