Facebook Pixel Μπασκόνια - Ολυμπιακός 86-54
| 2018-01-12 23:09:00

Μαύρη νύχτα στην Βιτόρια! Αγνώριστος ο Ολυμπιακός, ήττα… ντροπή με 32 πόντους

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Συντριβή για τους Πειραιώτες με 86-54!

Εφιαλτική βραδιά η αποψινή για τον Ολυμπιακό, καθώς οι Ερυθρόλευκοι ισοπεδώθηκαν από την Μπασκόνια εκτός έδρας χάνοντας με 86-54.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την συντριβή και να μείνει στο 12-5 στην Ευρωλίγκα, ούσα πλέον ισόβαθμη με τον Παναθηναϊκό στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  O Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατό στην αναμέτρηση και με τρομερά ποσοστά ευστοχίας στο τρίποντο παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα με 8-0 στο 3’ και εν συνεχεία με 17-10 στο 7’. Οι Ερυθρόλευκοι κράτησαν την διαφορά σε παρόμοια επίπεδα μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου, όταν και άρχισε η αντεπίθεση της Μπασκόνια. Οι Βάσκοι μείωσαν στους 2 (19-21 στο 11’), κρατήθηκαν κοντά στο σκορ και τελικά όχι μόνο προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 18’ (32-30), αλλά έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 6 (36-30).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καταστροφικό τρόπο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος τα… έσπασε με τραγικά ποσοστά ευστοχίας, ενώ δεν μπόρεσε να περιορίσει τα ατού της Μπασκόνια, και ιδιαίτερα τον Μπομπουά, στην άμυνα. Οι Βάσκοι άρχισαν να ανεβάζουν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά, η οποία έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα στο 23’ (42-32) και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου… τριπλασιάστηκε, με τους Ερυθρόλευκους να «καταρρέουν» και την Μπασκόνια να ξεφεύγει στο +32 (72-40 στο 28’)!

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει μονάχα σε ελάχιστες περιπτώσεις να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 30 και τελικά να ηττάται με 86-54.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιατί «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο. Σα να… σταμάτησαν να παίζουν οι Ερυθρόλευκοι, προέβαιναν σε κάκιστες επιλογές στην επίθεση και απλά… παρακολουθούσαν τους αντιπάλους να σκοράρουν στην άμυνα. Παράλληλα, ο Ολυμπιακός έχασε κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ (43-28) και είχε απαράδεκτο ποσοστό στα τρίποντα (5/30).

ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ: Οι Μπομπουά (13π.), Πουαριέ (13π.) και Βόιτμαν (19π.) ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της Μπασκόνια, καθώς διέλυσαν την άμυνα του Ολυμπιακού.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Ολυμπιακός άρχισε να χάνει την επαφή του με το σκορ όταν σταμάτησε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Οι Ερυθρόλευκοι έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν 8 λεπτά (15:05-22:33), ενώ τα διέλυσαν όλα στην τρίτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε με το απίστευτο επιμέρους σκορ 36-14 υπέρ της Μπασκόνια!

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Σχεδόν όλοι ανεξαιρέτως οι παίκτες του Ολυμπιακού υστέρησαν, αφήνοντας την ομάδα τους αβοήθητη όταν τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν με αποτέλεσμα να έρθει η αποψινή συντριβή. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι κανείς δεν ξεπέρασε τους 6 πόντους, με μοναδική εξαίρεση τον Πρίντεζη, που πέτυχε 13.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι της Μπασκόνια δημιούργησαν φοβερή ατμόσφαιρα στην εξέδρα.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιντόζα 6 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τίμα, Βόιτμαν 19 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπομπουά 13, Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ 6, Γκρέιντζερ 5 (1 τρίποντα, 7 ασίστ), Πουαριέ 13 (9 ριμπάουντ), Τζόουνς (6 ριμπάουντ), Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): MακΛίν 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 1, Πρίντεζης 13 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (1/8 τρίποντα), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 2, Ουίλτζερ, Τόμπσον 5.