Facebook Pixel Sportdog.gr | Έκανε πάλι το... θαύμα του ο Τζέιμς - Νίκη-θρίλερ στο Μιλάνο και ζωντανός για 4άδα ο ΠΑΟ!
| 2018-04-05 23:54:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Νίκη στην παράταση (96-95) με... καλαθάρα του Αμερικανού στο τέλος!

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με συγκλονιστικό τρόπο στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε στην παράταση με 96-95 χάρη σε απίθανο καλάθι του Μάικ Τζέιμς στην τελευταία επίθεση του αγώνα!

Με τη νίκη αυτή, οι Πράσινοι παρέμειναν ζωντανοί στη διεκδίκηση του πλεονεκτήματος έδρας, καθώς αν τους ευνοήσουν τα αυριανά αποτελέσματα του Ολυμπιακού και της Ρεάλ μπορούν να τερματίσουν στην 3η ή στην 4η θέση!

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε από την αρχή τον έλεγχό της. Οι Ιταλοί ξεκίνησαν με εξαιρετική ευστοχία στα σουτ, ενώ οι Πράσινοι ήταν αναποτελεσματικοί στις δικές τους προσπάθειες. Ως αποτέλεσμα, η Αρμάνι πήρε γρήγορο προβάδισμα με 9 (17-8) μόλις στο 4’, ενώ η υπέρ της διαφορά δεν άργησε να πάρει διψήφια επίπεδα από το 7’ και μετά (22-12). Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και μείωσε στους 6 (29-23) στο 12’, αλλά οι Ιταλοί απάντησαν με σερί 8-0 (37-26) και ανέβασαν την διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο 17’ (47-30). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 55-42 υπέρ της Αρμάνι, με τον Παναθηναϊκό να παίζει πολύ κακή άμυνα σε όλη τη διάρκειά του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με καλύτερους οιωνούς για τους Πράσινους, οι οποίοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στην άμυνα και μείωσαν στους 8 (60-52) στο 24’, όμως έκαναν συνεχόμενα λάθη και επέτρεψαν στην Αρμάνι να επαναφέρει τη διαφορά στους 17 (69-52) με σερί 9-0 στο 27ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε στην τελευταία περίοδο και ξεκίνησε αντεπίθεση για να κυνηγήσει την ανατροπή. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξε συνεχόμενες καλές άμυνες και με μπροστάρηδες του Καλάθη και Τζέιμς στην επίθεση, άρχισε να μειώνει σταδιακά ρίχνοντας αρχικά την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (69-61), για να φτάσει σε απόσταση βολής (73-70) στο 32’. Με ένα μίνι ξέσπασμα η Αρμάνι προηγήθηκε με 77-70, όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, με τους Πράσινους να μειώνουν σε 79-77 στο 36’ και το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Η Αρμάνι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 84-81 μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Γκιστ μείωσε (84-83) με ωραία προσπάθεια και κάρφωμα και εν συνεχεία οι παίκτες του Τριφυλλιού ανάγκασαν με πιεστική άμυνα τον Τζέρελς να κάνει λάθος και κέρδισαν την κατοχή. Ο Τζέιμς πέτυχε πολύ δύσκολο καλάθι μόλις 15’’ πριν το τέλος δίνοντας το προβάδισμα (84-85) στον Παναθηναϊκό. Ο Ντένμον πέτυχε 2/2 βολές, όμως στην τελευταία επίθεση οι διαιτητές σφύριξαν φάουλ του Σίνγκλετον σε προσπάθεια για τρίποντο του Μπέρτανς! Ο άσος της Αρμάνι πέτυχε 3/3 βολές μόλις 2.4’’ πριν το φινάλε, ο Ντένμον εν συνεχεία δεν πρόλαβε να σουτάρει εντός χρόνου και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση!

Εκεί το θρίλερ συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ο Γκάουντλοκ σκόραρε μόλις 7.4’’ πριν τη λήξη κάνοντας το 95-94 υπέρ της Αρμάνι, όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε ξανά ο Μάικ Τζέιμς, που με περιπετειώδες καλάθι 2’’ πριν το τέλος χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη με 96-95.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο χαρακτήρας που επέδειξε ο Παναθηναίκός, επιστρέφοντας στο παιχνίδι από διαφορά 17 πόντων, ο Νικ Καλάθης που τον κράτησε όρθιο και ο Μάικ Τζέιμς, που δήλωσε «παρών» στο πιο κρίσιμο σημείο σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Μάικ Τζέιμς ολοκλήρωσε με 18 πόντους και σκόραρε τα δύο πιο κρίσιμα καλάθια. Αρχικά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί έδωσε τη νίκη στον με πολύ δύσκολη προσπάθεια.

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθης, που σημείωσαν αμφότεροι 18 πόντους.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Ελάχιστος κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο, μεταξύ των οποίων 100 φίλοι του Παναθηναϊκού, που έκαναν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Γκάουντλοκ 13 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Πάσκολο 11, Ταρτσέφσκι 8 (9 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 16 (1), Τσιντσαρίνι 6 (5 ασίστ), Αμπάς 2, Εμπαγιέ 9 (2), Μπερτάνς 5 (5/5 βολές), Τζέρελς 7 (1), Γκουντάιτις 18 (5/8 δίποντα, 8/8 βολές, 10 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10 (1), Τζέιμς 18 (7/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέιν 4, Παππάς 7, Ντένμον 12 (2), Γκιστ 18 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: 23/39 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 34/37 βολές, 38 ριμπάουντ (26+12), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 24/45 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 19/22 βολές, 27 ριμπάουντ (15+12), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 τάπα.