Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το... ντέρμπι η Φενέρ - Ντατόμε και Ντίξον εκτέλεσαν τη Χίμκι
| 2018-10-17 22:36:00

Πήρε το... ντέρμπι η Φενέρ - Ντατόμε και Ντίξον εκτέλεσαν τη Χίμκι

Δύσκολη επικράτηση των Τούρκων με 93-85.

Η Χίμκι ταξίδεψε στην Πόλη για να αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε και έδειξε άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο, χάρη στην καλή παρουσία του Αλεξέι Σβεντ. Η εμφάνιση του Ρώσου γκαρντ, όμως, δεν ήταν αρκετή για να δώσει το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με την Φενέρ να φτάνει στη νίκη, κάνοντας το 2-0 στη φετινή regular season.

Για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα έπρεπε να βρει μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Και κατάφερε να τα βρει από τους Λουίτζι Ντατόμε και Μπόμπι Ντίξον, οι οποίοι έκαναν... ζημιά στα αμυντικά πλάνα της ρωσικής ομάδας.

Βεβαίως, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Οι φιναλίστ της περσινής Euroleague κατάφεραν να «χτυπήσουν» κοντά στο καλάθι και με τους Βέσελι και Μέλι, αλλά και τον Λοβέρν να δίνουν λύσεις κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα (28-21, 10'). Η Χίμκι προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με buzzer beater του Σλούκα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (54-43).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Ο Αλεξέι Σβεντ ανέλαβε δράση για την Χίμκι και έχοντας βοήθειες από τον Μίκι και τον Γκιλ η διαφορά μειώθηκε, με την Φενέρ να δείχνει... μπλοκαρισμένη στην επίθεση για το 66-63 της τρίτης περιόδου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί έκανε την εμφάνισή του ο Τόνι Κρόκερ και η Χίμκι έμεινε σε απόσταση... βολής (77-74, 36'). Στο σημείο εκείνο όμως, φώναξαν παρών οι Ντατόμε και Ντίξον. Δύο δικά τους μεγάλα σουτ έφεραν την Φενέρμπαχτσε σε θέση ισχύος (89-80, 38'), με τον Κώστα Σλούκα να αναλαμβάνει στα τελευταία δευτερόλεπτα και να διαμορφώνει το τελικό 93-85.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 54-43, 66-63, 93-85.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μέλι 16, Μαχμούτογλου, Ενις 5, Κάλινιτς 10, Σλούκας 13 (3/3 τρίποντα), Γκούντουριτς 5, Βέσελι 12, Γκιουλέρ, Ντίξον 14 (4/5 τρίποντα), Ντατόμε 14 (8 ριμπάουντ), Λοβέρν 4.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 26 (7/12 τρίποντα, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μποστ 8 (6 κλεψίματα), Κρόκερ 17, Μάρκοβιτς 3, Γκιλ 10, Ζούμπκοβ, Τζένκινς 3, Τόμας 6, Μίκι 12.

ΠΗΓΗ: sdna.gr