Facebook Pixel Euroleague - Χίμκι: Έπαιξε με τη... φωτιά, αλλά γλίτωσε τα χειρότερα η Χίμκι του Μπαρτζώκα
| 2018-12-21 21:09:00

Έπαιξε με τη... φωτιά, αλλά γλίτωσε τα χειρότερα η Χίμκι του Μπαρτζώκα

Νίκησε με βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο την Νταρουσάφακα 85-84.

Euroleague - Χίμκι: Αν και πήγε να “αυτοκτονήσει” στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Χίμκι κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας εντός έδρας της αξιόμαχης Νταρουσάφακα με 85-84, για την 14η αγωνιστική της Euroleague.  Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 5-9, ενώ οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 1-13, παραμένοντας στον πάτο της κατάταξης.

“Με τον Μποστ να έχει 19 πόντους, αλλά παραλίγο μοιραίο στο φινάλε, με δύο κρίσιμα λάθη, η Χίμκι πέτυχε την 5η της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα με απέναντι στην μαχητική Νταρουσάφακα με 85-84, με δύο εύστοχες βολές του Μίκεϊ περίπου 1.5 δεύτερο πριν το τέλος. Ζούμπκοφ και Μίκεϊ είχαν από 15 για τους νικητές. Από 13 οι ΜακΚάλουμ και Έρικ για τους Τούρκους.

Με ζεστό Μποστ και τρίποντο του Ζούμπκοφ 7-2 στο 2’, όμως η Νταρουσάφακα με ένα 6-0 πήραν το πρώτο προβάδισμα στο 4’ με 7-8. Με γκολ-φάουλ του Έρικ η τουρκική ομάδα πέρασε με τρεις πόντους στο 6’, αλλά δύο απανωτά τρίποντα του Βιάλτσεφ και του Κρόκερ έφεραν πάλι την Χίμκι μπροστά με 17-14, ενώ το επιμέρους στο δεύτερο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 19-4, με τη ρωσική ομάδα να σημειώνει στην πρώτη περίοδο 5/8 τρίποντα, για το 30-18, μετά τα πρώτα δέκα λεπτά.

Με ένα επιμέρους 10-2 η Νταρουσάφακα χάρη στον Κιντ που έβαλε οκτώ η τουρκική ομάδα θα κατεβάσει στους έξι τη διαφορά στο 14’. Από το 41-33 η Νταρουσάφακα με ΜακΚάλουμ και Πέινερς κάνει σερί 10-0 για να πάρει προβάδισμα με 41-43, 1:44 πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μποστ με τον 10ο πόντο του στο ματς, έδωσε το προβάδισμα με 45-43 στη ρωσική ομάδα, για να λήξει έτσι η δεύτερη περίοδος, με ένα επιμέρους 25-13 για τους Τούρκους στο δεκάλεπτο αυτό.

Η Χίμκι μπήκε καλύτερα στην 3η περίοδο και με καλάθι και φάουλ του Μποστ που έφτασε σε αυτή τη φάση τους 13 προσωπικούς, έγινε το 56-47 με ένα 11-4 επιμέρους στα τέσσερα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου. Η Χίμκι διατήρησε μια διαφορά γύρω στους 10 πόντους στο 27’ (61-51), ενώ ο Μποστ με δύο απανωτά τρίποντα σταμάτησε την μίνι-αντεπίθεση της Νταρουσάφακα και έγραψε το 69-57 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Η Νταρουσάφακα ξεκινά την τελευταία περίοδο με επιμέρους 9-2, για να κόψει την διαφορά στους πέντε στο 71-66, 8:20 πριν το φινάλε. Με την είσοδο του αγώνα στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Ζούμπκοφ με σουτ δύο πόντων ο Ζούμπκοφ κάνει το 79-70. Ο Μίκεϊ με καλάθι στα 2:25 πριν το τέλος, φάνηκε να χαρίζει τη νίκη της Χίμκι για το 83-73.

Ο Μπράουν μείωσε σε 83-78, αλλά σε αυτό που επιχείρησε για να βάλει ξανά την τουρκική ομάδα στο ματς αστόχησε. Ο Μακ Κάλουμ όμως πήρε το δώρο των παικτών της Χίμκι για το 83-80 στα 25’’ πριν το φινάλε. Ο Μποστ στα 21.6’’ έκανε άλλο ένα σφάλμα και ο Έβανς έκανε το 83-82 με τον Μπαρτζώκα…να είναι εκτός εαυτού από τα απίθανα λάθη των παικτών του, μετά από ένα ακόμα σφάλμα του Μποστ, με τον Έβανς να κάνει το 83-84. Ο Μίκεϊ με δύο βολές 1.4’’ πριν το φινάλε γλίτωσε από το κάζο την Χίμκι που πήρε το ροζ φύλλο για το 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 45-43, 69-57, 85-84

Πηγή: sport-fm.gr