Facebook Pixel Sportdog.gr | Ασταμάτητη η Χίμκι - "Πάτησε" τη Ζενίτ και πήρε τον ρωσικό "εμφύλιο"
| 2019-11-07 21:35:00

Ασταμάτητη η Χίμκι - "Πάτησε" τη Ζενίτ και πήρε τον ρωσικό "εμφύλιο"

Σημαντική νίκη με 87-73.

Ένα ξεκούραστο απόγευμα είχε στην Αγία Πετρούπολη η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις, που έκανε τη δουλειά της χωρίς να φορτσάρει στο 100% και ανέβηκε στο 5-2 της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Ζενίτ υποχώρησε στο 2-5, ενώ στην έδρα της έχει ρεκόρ 0/3.

Ο Αλεξέι Σβεντ (19π., 5ασ.) και ο Ντέβιν Μπούκερ (20π., 7ρ.) ήταν το δίδυμο που έδωσε το διπλό στη Χίμκι. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο άλλοτε στόχος του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, Όστιν Χόλινς (25π. με 5/14 τρίποντα).

Στο ξεκίνημα ο ρυθμός ήταν υψηλός (28-28 στο 10'), με τον Όστιν Χόλινς να βάζει 13 πόντους στο δεκάλεπτο με 3/6 τρίποντα και το δίδυμο Σβεντ - Μπούκερ να ξεχωριζεί από την πλευρά του συνόλου του Ρίμας Κουρτινάιτις. Ο Ρώσος «μπόμπερ» βρήκε ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και με ένα προσωπικό σόου του η Χίμκι έφτασε σε διψήφια διαφορά (38-48 στο 17'). Στο ημίχρονο (43-52) το ματς έμοιαζε με μια «μονομαχία» Χόλινς (18π.) εναντίον Σβεντ (17π.), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν το «πάνω χέρι», χάρη στην κυριαρχία τους στα ριμπάουντ και τις περισσότερες επιλογές στην επίθεση.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και επέστρεψαν στο παιχνίδι (58-60 στο 26'). Όμως, ο Άντονι Γκιλ ξεκόλλησε επιθετικά την ομάδα του και η Χίμκι απέκτησε ξανά τον έλεγχο (60-68 στο 30'). Το τρίποντο του Ντέβιν Μπούκερ έδωσε εκ νέου διψήφιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (60-71) και μέχρι το φινάλε η ομάδα του Κουρτινάιτις δεν κοίταξε ποτέ πίσω (63-78 στο 35'), επιστρέφοντας στις νίκες (73-87).

Τα Δεκάλεπτα: 28-28, 43-52, 60-68, 73-87

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

ΠΗΓΗ: sdna.gr