Facebook Pixel Sportdog.gr | "Πάτησε" τη Μπαρτσελόνα και πήρε το Clasico η Ρεάλ - Διέσυρε τη Μπασκόνια ο Σφαιρόπουλος!
| 2019-11-15 00:05:00

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 86-76 και Μπασκόνια - Μακάμπι 83-113.

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 86-76

Η Ρεάλ μπήκε με το... πόδι πατημένο στο γκάζι και τους Καμπάτσο και Ράντολφ, να αποτελούν τους κύριους εκφραστές των επιθετικών της αποφάσεων. Με τον πρώτο να βάζει 7, το δεύτερο 10 και τη Μπαρτσελόνα να δείχνει εκτός τόπου και χρόνου, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, έφτασαν το σκορ σε επίπεδα... 30-9 για τη «Βασίλισσα», με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 32-14.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, ήρθε το... extreme makeover για τους «Μπλαουγκράνα». Με Κούριτς και Τόμιτς στην επίθεση και σαφώς καλύτερη άμυνα, «έτρεξαν» ένα σερί 0-18 για το 37-35 και πλέον, είχαμε ξανά ντέρμπι. Με Ρούντι, Λαπροβίτολα και Μίκι, η Ρεάλ αντέδρασε για το 46-39, αλλά οι φιλοξενούμενοι, με πόντους από Χάνγκα και Μίροτιτς, πέρασαν μπροστά στην ανάπαυλα (48-50).

Με τον Τέιλορ να βάζει οκτώ πόντους, η Ρεάλ έκανε ένα σερί 13-0 στις αρχές του δεύτερου μέρος, για το 61-50. Ο Μίροτιτς έδωσε κάποιες λύσεις για τη Μπαρτσελόνα, σε εκείνο το σημείο, αλλά με τον Ντεκ και τον Μίκι, οι γηπεδούχοι, κρατούσαν μια απόσταση σχετικής ασφάλειας (71-60). Τόμις και Ρίμπας, μείωσαν σε 71-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες δεν είχαν καθαρό μυαλό στις αποφάσεις τους, με τη Ρεάλ να προσπαθεί να ξεφύγει και πάλι, με το τέταρτο φάουλ του Μίροτιτς και το τρίποντο του Ράντολφ (78-68), 4.28 πριν το τέλος. Η διαφορά κρατήθηκε σε αυτά τα επίπεδα, μετά από λέι απ του Γιουλ (82-71) και με τις δύο τάπες του Ταβάρες, σε Μίροτιτς και Χίγκινς, η υπόθεση-νίκη, τελείωσε.

Δεκάλεπτα: 32-14, 48-50, 71-64, 86-76

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

Μπασκόνια - Μακάμπι 83-113

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλο έκανε ένα επιμέρους σκορ 27-11 και έστειλε την διαφορά στους 23 πόντους (32-55). Στο δεύτερο ημίχρονο αυτό που ενδιέφερε άπαντες ήταν το μέγεθος της διαφοράς και αν η Μπασκόνια θα καταφέρει να αποφύγει τον διασυρμό. Αυτό δεν έγινε, οι Βάσκοι βίωσαν μία από τις εφιαλτικότερες βραδιές στην ιστορία τους, με την διαφορά να φτάνει στους 30 πόντους (81-111), πριν το τελικό 83-113.

Κορυφαίοι από την Μακάμπι οι Ουίλμπεκιν με 20 πόντους, Μπράιαντ με 19, Ντιμπαρτολομέο και Ουόλτερς με 14 πόντους ενώ από την Μπασκόνια ο Σενγκέλια έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 31 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γκαρίνο είχε 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-55, 58-86, 83-113.