Facebook Pixel Διέλυσε την Μπασκόνια με 100-68 ο Παναθηναϊκός!
| 2019-11-28 22:40:00

Τρομερός ο ΠΑΟ του Πιτίνο - "100άρα" στην Μπασκόνια με απίστευτο Φριντέτ - Και τώρα... Ολυμπιακός!

του Δημήτρη Σκούφου

Τρομακτικοί οι Πράσινοι, διέλυσαν με 100-68 τους Βάσκους.

Η νέα εποχή Ρικ Πιτίνο στον Παναθηναϊκό ξεκίνησε με εμφατικό τρόπο, καθώς το Τριφύλλι ήταν υπερηχητικό, διασύροντας την Μπασκόνια με σκορ 100-68!

Οι Πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση, βελτιωμένοι στην άμυνα, και έχοντας σε φοβερή κατάσταση πολλούς παίκτες, αλλά κυρίως τον Τζίμερ Φριντέτ, που τελείωσε το ματς με 21 πόντους, πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους, φτάνοντας τις επτά στην Ευρωλίγκα κι ενώ την επόμενη εβδομάδα (6/12) ακολουθεί το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

O Φριντέτ είχε 4/5 τρίποντα και έκανε εντυπωσιακά πράγματα, με highlight, ένα τρίποντο από σχεδόν 9 μέτρα, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τον Τόμας με 15 πόντους, τον Ράις με 12 και τον Καλάθη με 12 πόντους και 9 ασίστ.

Μουδιασμένος ήταν ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά της νέας εποχής Ρικ Πιτίνο, αφού επέτρεψε στην Μπασκόνια να προηγηθεί γρήγορα με ένα 5-10, κάνοντας... δώρα, πολλά επιθετικά ριμπάουντ στους Βάσκους.

Παρόλα αυτά, η πράσινη αντίδραση ήταν άμεση και με ένα σερί 12-1 το σκορ πήγε στο 17-11 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Καλάθη να είναι πρωταγωνιστής σε άμυνα και επίθεση. Δύο σερί τρίποντα του Στάουσκας πήγαν το ματς στο 17-17, με τον Ράις να διαμορφώνει το 20-17 της πρώτης περιόδου με δικό του τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πράσινοι έσφιξαν αρκετά την άμυνά τους, ήλεγξαν τα ριμπάουντ και κατάφεραν, βρίσκοντας σκορ από Φριντέτ, Τζόνσον, Ράις, Καλάθη και Παπαπέτρου να ανεβάσουν σιγά-σιγά την διαφορά και να την εκτινάξουν στο +11 (39-28), δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Πιτίνο έβγαζαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και δέχονταν καλάθια μόνο από μακριά, από τους "ζεστούς" Τζάνινγκ και Στάουσκας. Με ένα καλάθι του Τζόνσον το σκορ διαμορφώθηκε σε 46-36 με την κόρνα της λήξης και ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει ξεκάθαρα το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Και έτσι ήταν! Το Τριφύλλι ήταν ισοπεδωτικό στο δεύτερο ημίχρονο και ευστοχώντας από... παντού, κατάφερε να διαλύσει την Μπασκόνια και να φτάσει στην πιο άνετη φετινή νίκη του.

Ο Φριντέτ άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς από τα 6.75, ο Τόμας ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 17 (57-40) και στους 18 (62-44) και το... πάρτι είχε ξεκινήσει για τα καλά στο ΟΑΚΑ!

Ένα τρίποντο του Φριντέτ από περίπου 9 μέτρα "έγραψε" το 72-51 της τρίτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει με το πόδι στο γκάζι και στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας το σκορ στο 91-61, 4.11'' πριν το τέλος.

Ο τελευταίος στόχος της βραδιάς επετεύχθη, καθώς οι Πράσινοι έφτασαν την 100άρα με ένα κάρφωμα του Παπαπέτρου, που διαμόρφωσε το τελικό 100-68 για τον Παναθηναϊκό, μία εβδομάδα πριν το σπουδαίο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 15 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φρεντέτ 21 (4/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Βιλντόζα (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιόπ, Φολ 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Στάουσκας 12 (0/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα), Σενγκέλια 11 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σιλντς 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα 4 (0/3 τρίποντα), Έρικ 9 (4/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 22/41 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 17/18 βολές, 39 ριμπάουντ (28+11), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: 19/41 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 6/14 βολές, 36 ριμπάουντ (19+17), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες.