Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης: "Έσπασε" τα καλάθια! Δεν μπορούσε αυτός ο ΠΑΟ - Ήττα με... κάτω τα χέρια από τη Ρεάλ
| 2019-12-26 22:36:00

"Έσπασε" τα καλάθια! Δεν μπορούσε αυτός ο ΠΑΟ - Ήττα με... κάτω τα χέρια από τη Ρεάλ

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Πέρασαν άνετα από το ΟΑΚΑ με 87-75 οι Μαδριλένοι.

Παρά τις σημαντικές απουσίες της (Γιούλ, Κάρολ, Ρέγες), η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν μια κλάση πάνω από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν κατάφερε να την απειλήσει ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα και ηττήθηκε με 87-75 στο ΟΑΚΑ.

Οι Πράσινοι δεν βρήκαν ποτέ επιθετικό ρυθμό, έμειναν πίσω στο σκορ με 18 πόντους και παρά το γεγονός ότι κατάφεραν να μειώσουν στους 8 πριν την τελευταία περίοδο, δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν τη διαφορά σε χαμηλότερα επίπεδα.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Φριντέτ είχε 18 πόντους και ο Καλάθης πρόσθεσε μεν 19, αλλά μέτρησε μόλις 1/8 τρίποντα. Ο Παπαπέτρου με 11 πόντους, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 10. Μεγάλη ζημιά στο Τριφύλλι, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9/31 τρίποντα, έκαναν οι Ράντολφ και Ταβάρες με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 9-7 και ξεκινά τη νέα χρονιά με πολύ δύσκολο παιχνίδι στην έδρα ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στις 3 Ιανουαρίου.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να βγάζουν περισσότερη ενέργεια από τους αντιπάλους τους και να οδηγούνται επιθετικά από τον «καυτό» Τζίμερ Φριντέτ. Με τον Αμερικανό να σκοράρει δύο γρήγορα τρίποντα και τον Νικ Καλάθη να μοιράζει δύο μαγικές ασίστ σε Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, οι Πράσινοι ξέφυγαν με διαφορά 6 πόντων (12-7) στο 4’, προτού έρθει η αντίδραση της Ρεάλ.

Με όπλο τη μεγάλη τους ευστοχία στο τρίποντο (ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 8/19) οι Μαδριλένοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-6 και πήραν το προβάδισμα με 18-20 στο 8’. Η Ρεάλ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 13’, όταν ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με τρίποντο του Τζόνσον και 4 πόντους από Τόμας και Καλάθη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (25-25). Οι Πράσινοι, ωστόσο, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια, αφού η επίθεσή τους κόλλησε, τα σουτ δεν έμπαιναν και ο Φριντέτ ήταν ουσιαστικά ο μόνος που απειλούσε το αντίπαλο καλάθι (13 πόντοι στο πρώτο μέρος).

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 6 (33-27) στο 14’ με τρίποντο του Τόμπκινς, ενώ ακόμα ένα εύστοχο σουτ του Αμερικανού από τα 6.75 στο 19’ της έδωσε διψήφια διαφορά (32-44), με τον Καλάθη να πετυχαίνει τους τελευταίους πόντους του Τριφυλλιού στο ημίχρονο για 34-44.

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που είχαν μείνει στο πρώτο. Εκμεταλλευόμενη την κάκιστη αμυντική εικόνα του Παναθηναϊκού και δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα στη ρακέτα η Ρεάλ άρχισε να ανεβάζει την υπέρ της διαφορά, με αποκορύφωμα το +18 (39-57) με τρίποντο του Τέιλορ στο 25’.

Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση του Παναθηναϊκού, ο οποίος βελτίωσε αισθητά την άμυνά του «ροκάνισε» τη διαφορά με εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Με πρωταγωνιστή τον Καλάθη, το Τριφύλλι έτρεξε επιμέρους σκορ 19-7 και πήγε στην τέταρτη περίοδο έχοντας ρίξει τη διαφορά στους 8 (58-66).

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού δεν είχε συνέχεια, αφού η Ρεάλ έβρισκε τις λύσεις σε κάθε πρόβλημα που της έβαλαν οι Πράσινοι. Ο Ράντολφ παρέμεινε «ζεστός» και με μεγάλα σουτ δεν επέτρεψε στο Τριφύλλι να πλησιάσει στο σκορ, ενώ Κοζέρ έδωσε τη χαριστική βολή με τρίποντο που ανέβασε τη διαφορά στους 16 (68-84) για τη Ρεάλ στο 37’, με την ομάδα του Λάσο να φεύγει τελικά νικήτρια από το ΟΑΚΑ με 87-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ράις 3 (1/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 18 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 19 (6/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάιλι, Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 12 (2), Ράντολφ 22 (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρούντι 3 (1/6 σουτ), Καμπάσο 6 (0/6 τρίπονταμ 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαπροβίτολα 7 (2), Ντεκ 2 (1/4 σουτ), Γκαρούμπα, Ταβάρες 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα), Μίκι 3, Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 18/34 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 12/13 βολές, 32 ριμπάουντ (23+9), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 τάπες.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 17/34 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 11/15 βολές, 41 ριμπάουντ (24+17), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.