Facebook Pixel Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Δεν μπορούσε κόντρα στην ανώτερη Μπάρτσα – Ήττα για Ολυμπιακό, «κέρδισε» Ριντ-Βεζένκοφ
| 2019-12-27 23:52:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Το πάλεψαν οι Πειραιώτες, αλλά έχασαν 90-80.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Αν και στάθηκε πάρα πολύ για περίπου 25 λεπτά στην Καταλονία, ο Ολυμπιακός... υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα και τελικά ηττήθηκε με 90-80, με τους Ριντ, Βεζένκοφ και Παπανικολάου να κάνουν όμως εξαιρετικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα, που έπαιζε χωρίς τον τραυματία Νίκολα Μιλουτίνοφ, ξεκίνησε πολύ άσχημα στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει 20-8, όμως αντέδρασε και προσπέρασε στο τρίτο δεκάλεπτο με 31-36, ωστόσο στη συνέχεια δεν άντεξε και βρέθηκε να χάνει 80-60 στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου.

Οι Πειραιώτες βλέπουν πλέον την οκτάδα να απομακρύνεται, έχουν ρεκόρ 6-10 και είναι ισόβαθμοι στη 12η θέση με Μπασκόνια και Μπάγερν. Αντίθετα, η Μπάρτσα είναι στην κορυφή με 13-3 σε ισοβαθμία με Εφές και Ρεάλ.

Ολυμπιακός από το... παρελθόν και τρομερός Παπανικολάου!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο παιχνίδι και η εικόνα του στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτική. Μπορεί να άνοιξε το σκορ με τον Πρίντεζη, όμως ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 9-4, ενώ ο Μίροτιτς που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής και στις δύο πλευρές του παρκέ με τρίποντο έγραψε το 16-6 στο 7’. Η Μπαρτσελόνα κυκλοφορούσε με άνεση την μπάλα και οι Πειραιώτες έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Πρίντεζης μείωσε και πάλι σε 20-10, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες παρουσίασαν τελείως διαφορετική εικόνα και κατάφεραν όχι μόνο να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά και να προσπεράσουν με κορυφαίο τον Παπανικολάου. Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 20-16, ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 22-19 και ο ίδιος με νέο τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Ολυμπιακό με 27-28! Οι «Ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και παίζοντας γρήγορα στην επίθεση, είχαν... σαστίσει τους Καταλανούς. Ο Ρούμπιτ έγραψε το 29-30 και ο Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό με εντυπωσιακό κάρφωμα το 29-32! Ωστόσο, παρότι ο Ολυμπιακός ήταν ξεκάθαρα καλύτερος και προηγήθηκε 31-36, η Μπάρτσα βρήκε τρόπονο αντέδρασε και με πόντους του Κούριτς ισοφάρισε σε, 38-38 και προσπέρασε 40-38, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 40-39 με 1/2 βολές του Πρίντεζη.

Καθίζηση...

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό, η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση και από τα πρώτα λεπτά φάνηκε τι θα ακολουθήσει. Οι Καταλανοί όντες βελτιωμένοι στο στην άμυνα, βρήκαν εύκολους πόντους και στην επίθεση απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έδειχνε να τα έχει χαμένα. Ο Χάνγκα έκανε το 44-41 και το 54-43, ενώ με σερί 12-0 των γηπεδούχων η διαφορά έφτασε στο 56-43. Μετά από τάιμ άουτ του Κεμζούρα οι Πειραιώτες... ξύπνησαν και κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση μειώνοντας με τρίποντα του Παπανικολάου σε 59-50 και του Κόνιαρη σε 68-56. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 69-58 και όλα έδειχναν πιθανά...

Η Μπαρτσελόνα όμως δεν είχε διάθεση για δώρα και κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες να κλειδώσει τη νίκη στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ο Μίροτιτς έκανε το 71-58 και ο Κούριτς το 73-58, ενώ στο 35’ το σκορ ήταν 80-60, με τους Πειραιώτες σε πέντε λεπτά να έχουν σημειώσει μόλις δύο πόντους. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, παίζοντας ωραίο και οργανωμένο μπάσκετ και με τον Ριντ να δείχνει πολύ καλά στοιχεία, μείωσε στους 12, όμως το ματς τελείωσε στο 90-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 40-39, 69-58, 90-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 6 (3 ριμπάουντ), Ρίμπας, Χάνγκα 14 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμιτς, Οριόλα, Αμπρίνες 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χίγκινς 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κούριτς 18 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μίροτιτς 21 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τόμιτς 6 (4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Πολ (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 2 (1/4 σουτ), Τσέρι 6 (3/5 δίποντα), Βεζένκοβ 14 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 6 (3/4 δίποντα), Παπανικολάου 14 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ριντ 15 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/42 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/15 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 26/45 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 10/14 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη