Facebook Pixel Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός: Ήττα με... κάτω τα χέρια για ΠΑΟ στο Μιλάνο - Απελπιστικά μόνος ο Φριντέτ - Χάνεται η τετράδα
| 2020-01-09 23:39:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Έχασαν με 96-87 από την Αρμάνι οι Πράσινοι.

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο σε ελάχιστα σημεία της αναμέτρησης με την Αρμάνι, με αποτέλεσμα να χάσει με 96-87, ήττα που «ψαλιδίζει» ακόμα περισσότερο τις ελπίδες του να κερδίσει μια θέση στην πρώτη τετράδα της Euroleague.

Οι Πράσινοι έδειξαν για ακόμα μια φορά το μεγάλο τους πρόβλημα στα ριμπάουντ και στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έμοιαζαν να εξαρτώνται από τον Τζίμερ Φριντέτ, που έκανε μεγάλη εμφάνιση με 28 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 10-8 και έμεινε στην 7η θέση, με την Αρμάνι να τον προσπερνά, ανεβαίνοντας στην 6η.

Την ερχόμενη εβδομάδα, οι Πράσινοι υποδέχονται τη Μπάγερν την Τετάρτη 15/1 και εν συνεχεία τη Ζαλγκίρις την Παρασκευή 17/1.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ πιο δυνατά και με τον Φριντέτ να ξεκινά «ζεστός» με 5 γρήγορους πόντους πήρε προβάδισμα με 8-2. Οι Πράσινοι «χτύπησαν» την αντίπαλη ρακέτα με δύο ασίστ Καλάθη και ισάριθμα καρφώματα Παπαγιάννη, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το 6’, όταν η Αρμάνι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (13-12) με τρίποντο του Ρολ. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι να προηγείται 19-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μορασκίνι να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει λύσεις με 5 σερί πόντους στην Αρμάνι (24-18). Οι Ιταλοί βρήκαν ρυθμό από τη γραμμή του τριπόντου και άρχισαν να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά. Ένα τρίποντο του Μορασκίνι έκανε το 30-23, με τους Πράσινους βγάζοντας μια σειρά από καλές άμυνες και σκοράροντας εύκολους πόντους με Γουάιλι και Τόμας στον αιφνιδιασμό (33-31). Ωστόσο, η ομάδα του Πιτίνο ολοκλήρωσε με άσχημο τρόπο το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός «βραχυκύκλωσε» στην επίθεση, τη στιγμή που η Αρμάνι βρήκε τρία σερί τρίποντα, δύο του Μίτσοφ και ένα του Ροντρίγκεθ, για να κλείσει το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (44-34).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας στους 6 (46-40), όμως η Αρμάνι είχε τις απαντήσεις. Οι «καυτοί» Μίτσοφ και Ροντρίγκεθ πέτυχαν από ένα τρίποντο έκαστος ανεβάζοντας το σκορ στο 58-49, με τους Πράσινους να αντιδρούν και να μειώνουν σε 58-53 με 4 πόντους από Γουάιλι και Μήτογλου. Ωστόσο, δεν υπήρξε συνέχεια στην «πράσινη» αντεπίθεση, αντιθέτως ο Παναθηναϊκός «κατέρρευσε». Ο Φριντέτ ήταν ο μόνος που κρατούσε επιθετικά το Τριφύλλι, που στο χειρότερο δυνατό σημείο αδράνησε στα ριμπάουντ. Οι Ιταλοί πήραν μαζεμένες δεύτερες ευκαιρίας με επιθετικά ριμπάουντ και δεν… συγχώρεσαν τους Πράσινους, χτυπώντας από τα 6.75 και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 15-4 που «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 16 πόντους (73-57) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να επιστρέψει στο ματς. Η Αρμάνι πήρε προβάδισμα 17 πόντων (76-59), με τους Πράσινους να «ξυπνούν» και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Φριντέτ να μειώνουν στους 10 (83-73). Παρ’ όλα αυτά, οι Ιταλοί βρήκαν απαντήσεις κόντρα στην κακή «πράσινη» άμυνα. Οι Σάικς και Γκουντάιτις βγήκαν μπροστά και ουσιαστικά… τελείωσαν το παιχνίδι διαμόρφωνοντας το 91-74 με επιμέρους σκορ 8-1 για την Αρμάνι. Ο Φριντέτ συνέχισε να «πυροβολεί» και προσπάθησε να γυρίσει μόνος του το ματς με 7 προσωπικούς πόντους στο 10-0 σερί που έτρεξαν οι Πράσινοι (91-84), όμως ένα λάθος του Αμερικανού στον αιφνιδιασμό περίπου 20 δεύτερα πριν το τέλος «έσβησε» τα όνειρα του Τριφυλλιού, που τελικά ηττήθηκε με 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντελά Βάλε, Μίτσοφ 11 (3), Μπιλίνγκα 7, Γκουντάιτις 8, Μορασίνι 12 (2), Ρολ 9 (2), Ροντρίγκεθ 22 (4), Ταρζέφσκι 2, Σάικς 17 (3), Μπρουκς 4, Σκόλα 4
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 15 (1), Ράις 5 (1), Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 6 (9 ριμπ.), Τζόνσον 2, Φριντέτ 28 (5), Καλάθης 4 (11 ασ.), Ουάιλι 6, Μήτογλου 10, Μπέντιλ (1)