Η Ρεάλ νίκησε δύσκολα 103-97 την Άλμπα στο Βερολίνο για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 18-6 ρεκόρ, αφήνοντας τα «άλμπατρος» στο 8-16 και μακριά από τις ελπίδες πρόκρισης.

Η Ρεάλ έφτασε στο 19-41 και στο 25-41 στην πρώτη περίοδο, η Άλμπα απάντησε με 35-9 επιμέρους σκορ στη δεύτερη και στην τρίτη οι «μερένχες» αποκατέστησαν την τάξη και με δικό τους επιμέρους σκορ 11-29 πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ στη συνέχεια.

Μεγάλη επίδοση από τον Φακούντο Καμπάτσο, που ισοφάρισε το ρεκόρ ασίστ με 19 και 11 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ράντολφ να έχει 19 πόντους στο ίδιο διάστημα και να φτάνει τους 27 συνολικά, όσους και ο Κάρολ. Για τους Γερμανούς, ξεχώρισε ο Γκεντράιτις με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-41, 60-50, 71-79, 97-103

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 7 (1), Σίβα 6 (2), Γκιφάι 7 (1), Έρικσον 12 (1), Μάτισεκ 6 (2), Χέρμανσον 10 (2), Γκιεντράιτις 17 (3), Τίμαν 10 (2), Κάβανο 9, Νόκο 9, Σίκμα 5 (8 ριμπάουντ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 27 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπάσο 10 (2 τρίποντα, 19 ασίστ), Λαπροβίτολα, Ντεκ 5 (1), ΓΚαρούμπα 4, Κάρολ 27 (6/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Ταβάρες 3 (8 ριμπάουντ), Γιουλ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μίκι 9, Τόμπκινς, Τέλορ 13 (1).

Πηγή: sport-fm.gr