Facebook Pixel Έχασε μόνος του από την Μακάμπι με 71-70 ο Ολυμπιακός
| 2020-02-27 23:03:00

Κρίμα, ρε Ολυμπιακέ - Παραλίγο τεράστιο "διπλό" με Μακάμπι, έχασε μόνος του - "Φωνές" για διαιτησία

του Δημήτρη Σκούφου

Ηττήθηκε με 71-70 στο Τελ Αβίβ.

Κρίμα, κρίμα, κρίμα... Ένας συγκινητικός Ολυμπιακός έκανε εκπληκτική προσπάθεια στο Τελ Αβίβ, γύρισε από το -13, έφτασε μια ανάσα από την μεγάλη έκπληξη, όμως ο Γουίλμπεκιν τον "σκότωσε" στο τέλος, με αποτέλεσμα η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου να φτάσει στη νίκη με 71-70.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν νωθροί στο πρώτο μέρος και βρέθηκαν να χάνουν με 39-26, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον ΜακΚίσικ, που έκανε ντεμπούτο, αλλά και τον Μπόλντγουιν, γύρισαν το ματς και έφτασαν να προηγούνται με 65-69 στο τελευταίο λεπτό.

Παρόλα αυτά, μια αμφισβητούμενη απόφαση των διαιτητών, που έδωσαν τρεις βολές στον Γουίλμπεκιν, έφερε το σκορ στο 68-69 και στη συνέχεια ο Μπόλντγουιν έκανε με μία βολή το 68-70, με τον Γουίλμπεκιν να πετυχαίνει το νικητήριο τρίποντο 10.4'' πριν το τέλος, δίνοντας τη νίκη στην Μακάμπι, αφού ο Ολυμπιακός έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση.

Καλύτερος των Ερυθρόλευκων ήταν ο ΜακΚίσικ με 14 πόντους, αλλά και ο Μπόλντγουιν με 13, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Μπάικς δείχνοντας θετικά στοιχεία. Όλα τα λεφτά για την Μακάμπι ο Γουίλμπεκιν, που τελείωσε το ματς με 21 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική (3/3) οι Ερυθρόλευκοι υποδέχονται στην έδρα τους τον Παναθηναϊκό σε ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι.

Με πρωταγωνιστή στο πρώτο δεκάλεπτο τον ΜακΚίσικ, που έκανε το ντεμπούτο του με την "ερυθρόλευκη" φανέλα, ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Μακάμπι και κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ, παρότι είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στην δημιουργία. Οι Ισραηλινοί είχαν ένα μικρό προβάδισμα 3-4 πόντων, όμως οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά με ένα καλάθι του Πρίντεζη (14-15), αν και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν τον τρόπο να προηγούνται με +4 (20-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Τζάκσον έστειλε την διαφορά στο +7 (23-16), την ώρα που άρχισε να παίρνει... μπρος και ο Ντόρσεϊ, ο οποίος ήταν άξιος συμπαραστάτης του εξαιρετικού Μπράιαντ. Η Μακάμπι έκανε το σκορ 25-19, όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με πόντους των Πολ, ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ έκανε ένα 0-6 σερί και πέρασε μπροστά με 25-26.

Κάπου εκεί κατέβηκε ο... διακόπτης, τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο και η Μακάμπι με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει από παντού πραγματοποίησε σερί 14-0 και προηγήθηκε με +13 (39-26), με τον Πολ να μειώνει απλά σε 39-29 στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου.

Πιο συγκεντρωμένος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και παρότι η Μακάμπι είχε ένα προβάδισμα 8-9 πόντων, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τον τρόπο να μένουν κοντά και να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Με τον Μπόλντγουιν να ανεβάζει την απόδοσή του και τους Βεζένκοφ, Πρίντεζη να σκοράρουν τρίποντα το σκορ έγινε 47-45 και είχαμε... ντέρμπι!

Με ένα δίποντο του Μπάικς ο Ολυμπιακός έκανε το 47-48 και ο Παπανικολάου έκανε το 49-50, πριν ο Γουίλμπεκιν ευστοχήσει σε τρίποντο για το 52-50 της τρίτης περιόδου.

Η αναμέτρηση είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι μέχρι τέλους με τον Ολυμπιακό να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και με καλάθια των Μπόλντγουιν και Βεζένκοφ έφτασε να προηγείται με 58-64 και με ένα καλάθι του ΜακΚίσικ έκανε το 60-66, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Μπράιαντ και Χάντερ μείωσαν γρήγορα σε 65-66, όμως ένα καλάθι και φάουλ του φοβερού ΜακΚίσικ έκανε το σκορ 65-69. Στη συνέχεια οι διαιτητές έδωσαν τρεις βολές στον Γουίλμπεκιν σε φάουλ που φαίνεται να έγινε χαμηλά και το σκορ μετατράπηκε σε 68-69.

Ο Μπόλντγουιν έβαλε μία βολή στη συνέχεια για το 68-70 και ο Γουίλμπεκιν πήρε την επίθεση της Μακάμπι και ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 71-70 με 10.6'' να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση ο ΜακΚίσικ επιχείρησε την πάσα στο "ζωγραφιστό" στον Πρίντεζη, όμως έγινε το λάθος κι έτσι το παιχνίδι έληξε υπέρ της Μακάμπι με επεισοδιακό τρόπο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 21 (3/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/3 βολές), Έισι, Ρέινολντς 4 (6 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Αβντίγια 2 (0/3 τρίποντα), Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπάλντγουιν 13 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοβ 9 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 8 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/4 βολές), Παπανικολάου 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ (0/3 δίποντα), Έλις 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές)