Facebook Pixel Σταμάτησε την Εφές η Μακάμπι
| 2020-03-04 23:10:00

Ήττα μετά από 11 σερί νίκες για Εφές - Της έβαλε... φρένο η Μακάμπι που έχει το πάνω χέρι για 4άδα!

Τεράστιο ματς και νίκη για Σφαιρόπουλο με 77-75.

Η Εφές πήγε στο Τελ Αβίβ με 11 σερί νίκες, αλλά η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου την σταμάτησε (77-75) διατηρώντας το πάνω χέρι για θέση εντός 4άδας.

Τεράστιο ματς στο Τελ Αβίβ, όπως ακριβώς το περιμέναμε με βάση τη δυναμική και τη φόρμα των δύο ομάδων. Τελικά, η ομάδα του Σφαιρόπουλου χαμογέλασε, κλείδωσε οριστικά θέση στα πλέι οφ και με ρεκόρ 19-8 διατηρεί το αβαντάζ για παρουσία στην 4άδα. Από την άλλη, η πρωτοπόρος Εφές μένει μόνη στην κορυφή με ρεκόρ 23-4.

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21 πόντους, αλλά... όλα τα λεφτά ήταν ο Οθέλο Χάντερ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, μερικά εκ των οποία πολύ κρίσιμα στο φινάλε. Για την Εφές, από 14 πόντους σημείωσαν οι Κρούνοσλαβ Σίμον και Βασίλιε Βίσιτς. Επιστροφή και στην Euroleague για τον Μπράιαντ Ντάνστον.

Να σημειώσουμε πως υπήρχαν ρεπορτάζ ότι το παιχνίδι θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών λόγω... κορωνοϊού, αλλά αυτό δεν συνέβη και στις εξέδρες βρέθηκαν αρκετοί οπαδοί των Ισραηλινών.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν απολαυστικό, αφού σε χρόνο dt βρέθηκαν στο +15 (19-4) με μπροστάρη τον Ζούσμαν. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-11 και την Εφές να έχει 1/10 τρίποντα, αλλά το σκηνικό δεν άργησε να μεταβληθεί. Ο Σίμον «άναψε τη σπίθα» και οι συμπαίκτες του τον ακολούθησαν για μια εξαιρετική δεύτερη περίοδο που οδήγησε στο 36-42 της ανάπαυλας.

Με το σκορ στο 42-50, η Μακάμπι... έτρεξε σερί 9-0 για το προβάδισμα, όμως η απάντηση των Τούκρων ήρθε με το ίδιο νόμισμα για το 52-59. Eν τέλει, οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 57-59. O Mίσιτς ανέλαβε δράση για την Εφές κι ο Μπομπουά τον ακολούθησε με τρίποντο για το +8 (61-69) στο 35'.

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρήκαν σφυγμό με τον Καλοϊάρο σε δύο μεγάλα τρίποντα για την ισοφάριση (71-71 στο 38'). Το μομέντουμ ήταν για τους γηπεδούχους που πήραν θεαματική συνεργασία Ουίλμπεκιν - Χάντερ για το προσπέρασμα (73-71). Ο Μπομπουά αστόχησε κι ο Χάντερ σκόραρε ξανά για το 75-71. Κι όμως, ο Μίσιτς έβγαλε μια απίθανη φάση με πολύ μακρινό τρίποντο και φάουλ για την ισοφάριση (75-75). Με 10" για το τέλος, ο Ουίλμπεκιν κέρδισε βολές κι ευστόχησε για το 77-75. Ο Λάρκιν ανέλαβε την τελευταία επίθεση της Εφές, αλλά το σουτ του ήταν πολύ κακό.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-42, 57-59, 77-75

Πηγή: sdna.gr