Facebook Pixel Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο: Μεγάλη νίκη των Πειραιωτών με 86-75 (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-10-14 21:05:00

"Ατσάλινος" Ολυμπιακός "καθάρισε" την Αρμάνι στο ΣΕΦ - Μαέστρος Σλούκας, killer Χάρισον! (Vid)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Ο Ολυμπιακός έπιασε εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μεγάλη νίκη επί της πολυδιαφημισμένης Αρμάνι Μιλάνο των αστέρων με 86-75.

Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν κααπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος, έχοντας υπέροχη κυκλοφορία μπάλας, ευστοχία στα τρίποντα και σκληρή άμυνα, με αποτέλεσμα όχι μόνο να ανατρέψουν διαφορά 8 πόντων στην τρίτη περίοδο, αλλά στο φινάλε να νικήσουν και άνετα!

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Μπαρτζώκα με 17 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Άαρον Χάρισον αποδείχθηκε καθοριστικός με συνολικά 16 πόντους και 4 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ακόμα ένα σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους, ενώ καταλυτική ήταν η συμβολή του ΜακΚίσικ με 10 πόντους και φοβερή άμυνα. Πολλές λύσεις, ειδικότερα στον αμυντικό τομέα προσέφερε ο Χασάν Μάρτιν, που πρόσθεσε 6 πόντους και 8 ριμπάουντ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε μόνο για 7:30 λεπτά και δεν έπαιξε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός πήρε τη δεύτερη σερί νίκη του στη Euroleague, έχει πλέον ρεκόρ 2-1 και την Παρασκευή υποδέχεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Το παιχνίδι

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πολλή ενέργεια στην άμυνα και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι κράτησε την Αρμάνι μόλις στους 13 πόντους (15-13) στα πρώτα οκτώ περίπου λεπτά. Ένα επιθετικό ξέσπασμα των Ιταλών με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ και σερί 8-0, τους οδήγησε στο +6, με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-21 υπέρ της Αρμάνι. Την ασίστ έδωσε ο Σλούκας, που ήταν ο καλύτερος δημιουργός του Ολυμπιακού, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 6 ασίστ.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε ένα γρήγορο σερί 5-0 με καλάθι του Τζένκινς και τρίποντο του Σπανούλη, για να προηγηθεί με 23-21 στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός "κόλλησε" επιθετικά και τα καλάθια έρχονταν με το... σταγονόμετρο στα επόμενα λεπτά. Η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε τη δυστοκία των Πειραιωτών και με τον "καυτό" Ροντρίγκεθ (15 πόντοι στο ημίχρονο) να σημειώνει συνεχόμενους πόντους, έτρεξε επιμέρους σκορ 18-9 και ξέφυγε με 32-39 στο 18'. Με 2/2 βολές ο Σλούκας μείωσε σε 34-39, ο Ροντρίγκεθ απάντησε με τρίποντο (34-42) και ο Πρίντεζης πέτυχε δεύτερο buzzer beater (δίποντο αυτή τη φορά), φτάνοντας τους 10 πόντους και μειώνοντας στο 36-42, που ήταν το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, αφού η Αρμάνι είδε τους Χάινς και Ντατόμε να μπαίνουν "ζεστοί" και να της εξασφαλίζουν διαφορά 8 πόντων (40-48). Τα δεδομένα όμως δεν άργησαν να αλλάξουν υπέρ του Ολυμπιακού, που θύμισε... άλλη ομάδα στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του και πετυχαίνοντας μεγάλα τρίποντα. Ο ΜακΚίσικ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με 6 σερί πόντους μείωσε σε 46-49, με τον Σλούκα να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά (49-48), ολοκληρώνοντας φοβερό σερί 9-0!

Οι  δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 28', όταν η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ του Ολυμπιακού. Με τον Μάρτιν να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση και να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια και τον ΜακΚίσικ να δίνει... ρεσιτάλ στην άμυνα, οι Ερυθρόλευκοι άρχισαν να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 63-58.

Εκτός του Κώστα Σλούκα, που διατήρησε τη σπουδαία απόδοσή του, καθοριστική στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η συμβολή του Άαρον Χάρισον στο σκοράρισμα, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύται το κρεσέντο του. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας, δίνοντας την ευκαιρία στον Αμερικανό να εκτελέσει ουκ ολίγες φορές για τρεις όντας αμαρκάριστος. Με τρίποντο ο Χάρισον έκανε το 66-58, ενώ στη συνέχεια τον... μιμήθηκαν οι Σλούκας και Τζένκινς, κρατώντας τον Ολυμπιακό μπροστά με 72-63. Δύο βολές του ΜακΚίσικ χάρισαν στους Πειραιώτες διψήφια διαφορά (76-65), ενώ το νέο τρίποντο του Χάρισον διαμόρφωσε το 79-67.

Ένα σερί 6-0 της Αρμάνι με δύο τρίποντα του Ρολ στο 37' έριξε τη διαφορά στους 6 (79-73), αλλά οι Πρίντεζης και Σλούκας είχαν απαντήσεις (83-74), με τον Χάρισον να διαμροφώνει το τελικό 86-75 με τρίποντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (2/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορέτι, Μορασκίνι 2, Ρολ 16 (4/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 18 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ντιλέινι 5 (1/7 σουτ), Σιλντς 5 (2/7 σουτ), Μπρουκς, Χάινς 8 (3/8 δίποντα), Ντατόμε 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/34 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 14/19 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 4 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 12/28 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 18/25 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη