Φενέρμπαχτσε - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-78

Με τον Ουίλ Κλάιμπερν να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ 11'' πριν το τέλος της παράτασης, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε την ματσάρα με 78-77 μέσα στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, με την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ να χάνει για πρώτη φορά φέτος, έχοντας ως μοιραίο τον Λορένζο Μπράουν, ο οποίος δεν μπόρεσε να τους δώσει την νίκη ούτε στην κανονική διάρκεια, ούτε στην παράταση.

Ο Ουίλ Κλάμπερν ήταν εύστοχος σε δύο περιπτώσεις, όταν η μπάλα «έκαιγε», το αντίθετο συνέβη με τον Λορένζο Μπράουν και κάπως έτσι η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε ένα πολύ μεγάλο διπλό στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρ με 78-77.

Πρώτος σκόρερ για την Φενέρ ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο Γάλλος έφθασε τους 21 πόντους (8/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ. 18 πόντους είχε ο «καυτός» Έντι με 6/6 τρίποντα, ενώ στους 16 με 8 ασίστ σταμάτησε ο Λορένζο Μπράουν.

Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν. Ο Αμερικανός σμολ φόργουρντ σημείωσε 26 πόντους (5/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές), ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, έχοντας παράλληλα 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό, το σκορ χαμηλό και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από πέντε πόντους, μετά το 0-5 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, μόνο που τα καλάθια έμπαιναν με μεγαλύτερη ευκολία. Η Φενέρ κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων στο 17ο λεπτό (27-21). Ωστόσο οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 11-4 στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδύτηρια με απόσταση ενός πόντου 31-32.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να διατήρει το μικρό προβάδισμα για οκτώ λεπτά στο δεύτερο μέρος, όμως ένα 5-0 του Ντε Κολό έδωσε πλεονέκτημα δύο πόντων στην Φενέρ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-49).

Το επιθετικό κρεσέντο του Γάλλου γκαρντ συνεχίστηκε και στην τελευταία περιόδο, όπως και το ντέρμπι των πρώτων 30 λεπτών, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων, όμως ο Κλάιμπερν ισοφάρισε με τρίποντο, ο Μπράουν δεν μπόρεσε να απαντήσει και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διατηρεί για αρκετή ώρα το προβάδισμα, όμως η Φενέρ βρήκε απαντήσεις και πήρε πλεονέκτημα δύο πόντων με βολές του Μπράουν. Όμως ο Κλάιμπερν πέτυχε καλάθι και φάουλ και έμελλε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 31-32, 51-49, 69-69 κ.δ., 77-78 παρ.

Δείτε εδώ την στατιστική απεικόνιση της αναμέτρησης

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπάγερν: 82-85

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της πέτυχε η Μπάγερν, αυτή τη φορά απέναντι στη Μακάμπι (82-85) και ανέβηκε στο 2-1, με πρωταγωνιστές τους Βλάντιμιρ Λούσιτς, που πέτυχε ρέκορ καριέρας με 26 πόντους και Πολ Ζίπσερ. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Ισραηλινούς που έπεσαν στο 1-2, παρά την απίστευτη παρουσία και προσπάθεια από τον Σκότι Ουίλμπεκιν.

Η Μπάγερν πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Μακάμπι, τη δεύτερη κατά σειρά, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βλάντιμιρ Λούσιτς που με 26 πόντους έκανε νέο ρεκόρ καριέρας, αλλά και τον Πόλ Ζίπσερ με 16 πόντους που μάλιστα πέτυχε κάποια κρίσιμα σουτ όταν η μπάλα... έκαιγε.

Από την Μακάμπι, ο Σκότι Ουίλμπεκιν πήγε να γίνει ο «ήρωας» για τους Ισραηλινούς, καθώς ήταν αυτός που σχεδόν μόνος του στο τελευταίο δεκάλεπτο πήγε να «κλέψει» τη νίκη από τους Γερμανούς. Σταμάτησε στους 27 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ, έχοντας 30 ranking στο σύστημα αξιολόγησης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στο μεγαλύτερο μέρος και τον Ζίζιτς να έχει δείξει από νωρίς ότι είναι σε καλή μέρα με 3/3 δίποντα (8-5). Από πλευράς Γερμανών ο Λούσιτς έχοντας επίσης 3/3 δίποντα «κρατούσε» τη Μπάγερν σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους της (12-11), ενώ λίγο αργότερα με τον Ρέινολντς οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ. Η απάντηση ήρθε από τα 6.75 δια χειρός Τζόουνς, με το δεκάλεπτο να κλείνει 15-15.

Η Μπάγερν έκανε ένα δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 7-0 σερί, πήρε «ανάσα» επτά πόντων (15-22). Χάντερ και Ουίλμπεκιν κρατούσαν την Μακάμπι μέσα στο παιχνίδι, όμως οι Λούσιτς και Ραντόσεβιτς από το γραμμή των βολών έκαναν για πρώτη φορά τη διαφορά διψήφια (23-34) δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Για τις επόμενες επιθέσεις οι δύο ομάδες είχαν αρκετές άστοχες προσπάθειες με τον Καλέιρο να μειώνει τελικά για τη Μακάμπι λίγο πριν το ημίχρονο σε 25-34.

Με τους Μπέντερ και Ουίλμπεκιν η Μακάμπι μείωσε στους 4 (32-34), στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, Λούσιτς και Ρέινολντς όμως απάντησαν και η Μπάγερν ανέκτησε τη διαφορά που είχε «χτίσει» (36-47). Με τη συνεισφορά των Ζίζιτς, Καλέϊρο και Ντόρσει οι γηπεδούχοι ωστόσο ακολουθούσαν από απόσταση αναπνοής και με τον Ουίλμπεκιν να φτάνει τους 12 πόντους, η Μακάμπι κατάφερε 27'' πριν τη λήξη της περιόδου να μειώσει στο καλάθι (55-57). Ένα buzzer beater τρίποντο του Ζίπσερ όμως έδωσε ανάσα πέντε πόντων στη γερμανική ομάδα, με το δεκάλπετο να λήγει 55-60.

Το τέταρτο δεκάλεπτο φαινόταν εύκολη υπόθεση αρχικά για τη Μπάγερν καθώς Λούσιτς και Ζίπσερ συνέχισαν να «πυροβολούν» και να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά της γερμανικής ομάδας σε διψήφια επίπεδα (62-73). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και μείωσε στους 4 πόντους (73-77) ενώ παράλληλα έφτασε τους 21. O Λούσιτς απάντησε από τα 6.75, όμως ο Ουίλμπεκιν που πάλευε... μόνος του, μείωσε και πάλι σε 78-81. Ο Λούσιτς ευστόχησε στις 3 βολές που κέρδισε, ο Ουίλμπεκιν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (80-84) με τον Ντόρσει να κερδίζει φάουλ να μην αστοχεί από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και να μειώνει στο καλάθι (82-84) με 37'' να απομένουν για τη λήξη. Ο Μπόλντγουιν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τη Μακάμπι να μην μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ και να χάνει την ευκαιρία να επιτεθεί με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 82-85 μετά από ένα ματς... θρίλερ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 25-34, 55-60, 82-85
Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr