Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός: Έχοντας σε... οργιώδη βραδιά τον Σάσα Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός νίκησε με 84-80 την Άλμπα στο Βερολίνο και πέτυχε την τρίτη σερί νίκη του στην Ευρωλίγκα, παρότι έχει χάσει τις ελπίδες του για την υπόθεση της οκτάδας.

Ο Βούλγαρος φόργουορντ πραγματοποίησε εμφάνιση καριέρας, κάνοντας ρεκόρ με τους 31 πόντους που πέτυχε, με 4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/5 βολές και 10 ριμπάουντ, οδηγώντας μόνος του τους Πειραιώτες στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στην διοργάνωση.

Σε... προσωπική υπόθεση των Οκτάβιους Έλις και Σάσα Βεζένκοφ εξελίχτηκε η πρώτη περίοδος στο Βερολίνο, αφού οι δύο παίκτες ήταν οι μοναδικοί που σκόραραν σε αυτό το διάστημα από πλευράς Ερυθρόλευκων. Αρχικά, έδωσαν προβάδισμα 2-7 στον Ολυμπιακό, όμως η Άλμπα άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και με τρίποντες "βόμβες" του Πέιτον Σίβα πέρασε μπροστά με 12-9.

Το παιχνίδι πήγαινε χέρι-χέρι, με τον Ολυμπιακό να μένει κολλημένος "βδέλλα" στους Γερμανούς, μειώνοντας σε 18-16 με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ στο τέλος της περιόδου. Γκρέιντζερ και Τίεμαν μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδωσαν διαφορά έξι πόντων (24-18) στην Άλμπα, ενώ οι Ολίντε και Ντέλοου πήγαν το σκορ στο 29-22.

Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες "ξύπνησαν" και έβαλαν κι άλλους πρωταγωνιστές στο παιχνίδι τους. Ο Σπανούλης μπήκε και άλλαξε τον ρυθμό του ματς, ο ΜακΚίσικ έβγαλε εξαιρετικές άμυνες και πέτυχε σημαντικούς πόντους, Πρίντεζης και Ζαν Σαρλ σκόραραν από το "ζωγραφιστό" κι έτσι το σκορ έγινε 29-29, ενώ στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης έδωσε εκ νεου προβάδισμα στον Ολυμπιακό κάνοντας με τρίποντο το 31-32.

Με τον Σίκμα να πετυχαίνει σερί ποντους η Άλμπα προηγήθηκε με 37-32, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα με Σλούκα και Ζαν Σαρλ για το 37-37, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 42-37 με δύο βολές και ένα απίστευτο τρίποντο του Σίβα από τα 9 μέτρα.

Τρομερό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με ένα 0-7 σερί δια χειρός ΜακΚίσικ και Πρίντεζη, πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-44. Το παιχνίδι πήρε μια απίθανη τροπή σε αυτή την περίοδο, αφού το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με τον Βεζένκοφ να συνεχίζει την εκπληκτική του εμφάνιση, δίνοντας νέο προβάδισμα με 53-54 στους Ερυθρόλευκους.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις με Ντέλοου και Σίκμα κάνοντας το 58-54, όμως ο Ολυμπιακός έμενε κοντά με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να μειώνουν σε 60-59, ενώ ο Έλις στη συνέχεια έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες με 60-62 και ο Τίεμαν έκλεισε το δεκάλεπτο με δύο εύστοχες βολές διαμορφώνοντας το 62-62 στο 30'.

Ο Βεζένκοφ συνέχισε τα... όργια και στην τελευταία περίοδο και έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Σλούκα και τον Λαρεντζάκη, έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (65-74) στον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά με ένα τρίποντο του Σλούκα για το 67-77. Παρόλα αυτά, η Άλμπα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι από το... πουθενά.

Οι Γερμανοί σκόραραν με τους Σίκμα, Φοντέκιο και Έρικσον, ο Ολυμπιακός έκανε συνεχόμενες λανθασμένες επιθέσεις και το σκορ πήγε στον πόντο (78-79), ωστόσο ο Βεζένκοφ δήλωσε και πάλι "παρών" και με δικό του τρίποντο έγινε το 78-82 και στη συνέχεια με δύο βολές του το 80-84, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Γκιφάι 8 (4/4 δίποντα), Ντέλοου 5 (1), Έρικσον 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 3, Φοντέκιο 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τίμαν 9 (1), Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάμερς 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 7 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 14 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 31 (4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 5 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός, Έλις 9 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 20/32 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 13/15 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/32 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 8/16 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 15 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη