Facebook Pixel Euroleague: Πήρε το θρίλερ με Μπάγερν η Αρμάνι - Επική πρόκριση στο Final Four μετά από 29 χρόνια! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-05-05 06:07:00

Οι Ιταλοί θριάμβευσαν σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, παίρνοντας τη νίκη με 92-89 επί των Βαυαρών, που σήμανε την πρόκρισή τους σε Final Four της Euroleague για πρώτη φορά μετά από σχεδόν τρεις δεκαετίες!

Euroleague: Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Σαβόν Σιλντς, που πέτυχε 34 πόντους, και τον Κάιλ Χάινς, που σκόραρε 12 πόντους και έπαιξε καθοριστικές άμυνες, η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τη νίκη με 92-89 κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου και μαζί την πρόκριση για το Final Four (θα κοντραριστεί με τη Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό) για πρώτη φορά μετά το 1992!

Το παιχνίδι

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή, με την Αρμάνι να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο με βραχύ προβάδισμα (24-22). Ο "καυτός" Σιλντς έφτασε τους 15 πόντους ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα και ηγήθηκε της Αρμάνι σε ένα σερί 9-0, που την έφερε μπροστά στο σκορ με +11 (33-22).

Η Αρμάνι εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο με μεγάλο όπλο την ευστοχία της από τη γραμμή του τριπόνου, αν και η Μπάγερν βρήκε ρυθμό και έτρεξε σερί 7-0, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 42-36 στο 18'. Οι Ιταλοί, πάντως, αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +10 (50-40).

Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σιλντς είχε ήδη πετύχει 10 πόντους, φτάνοντας τους 28 και "εκτοξεύοντας" τη διαφορά στους 16 πόντους για την Αρμάνι (63-47). Η ομάδα του Μεσίνα διατήρησε τον έλεγχο και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο, ούσα μπροστά στο σκορ με 72-58.

Τα δεδομένα δεν είχαν αλλάξει μέχρι το 35', καθώς η Αρμάνι ήταν μπροστά με 82-66, αλλά σε εκείνο το σημείο η Μπάγερν ξεκίνησε αντεπίθεση και έφτασε κοντά σε μια επική ανατροπή. Οι Βαυαροί έτρεξαν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-1 μέσα σε 2 λεπτά και μείωσαν σε 83-77 στο 37'. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Ντιλέινι έκαναν το σκορ 88-77, αλλά η Μπάγερν αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και με νέα απίθανη επιστροφή, κατάφερε να πλησιάσει στο σουτ με επιμέρους 12-3 (91-89) και κέρδισε την κατοχή με 14’’ για το τέλος μετά από επιθετικό φάουλ του Σιλντς. Ο Μπόλντγουιν δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι στην τρομερή άμυνα του Χάινς, ο οποίος κέρδισε και το τζάμπολ. Με 1/2 βολές ο Σιλντς έκανε το 92-89. Η Μπάγερν είχε ένα σουτ αλλά ο Τσίπσερ (αν και μπορούσε να πασάρει στον Λούσιτς) προτίμησε να σουτάρει άστοχα από το κέντρο.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-40, 72-58, 92-89

ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 7, ΛεΝτέι 4, Μίτσοβ, Ροντρίγκεζ 8, Ταρσζέφσκι 4, Ντιλέινι 16, Σιλντς 34, Μπρουκς, Χάινς 12, Ντατόμε 7

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Μπόλντγουιν 17, Σίλεϊ 11, Ρέινολντς 19, Λούσιτς 8, Φλακαντόρι, Ζίπσερ 10, Γκιστ 7, Τζόνσον 14, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς