Facebook Pixel Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε: Θρίαμβος στο ΣΕΦ! "Σκότωσε" τη Φενέρ ο Σλούκας και γλίτωσε τον Ολυμπιακό από την "αυτοκτονία"
| 2021-10-28 22:47:00

του Δημήτρη Σκούφου

Με καλάθι του απίθανου Σλούκα δύο δεύτερα πριν το τέλος ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φενέρ με 67-65 στο ΣΕΦ και πήρε μεγάλη νίκη, γλιτώνοντας την... αυτοχειρία, αφού βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 13 πόντους διαφορά.

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε: Απίστευτο "θρίλερ" εκτυλίχθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με τον Ολυμπιακό να κάνει τρομερό ματς για περίπου τρία δεκάλεπτα, να προηγείται με διαφορές 13 πόντων, αλλά να "κολλάει" και να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι, με τον Κώστα Σλούκα να αναλαμβάνει πρωτοβουλία και να οδηγεί μόνος του τον Ολυμπιακό στη νίκη στο τέλος με 67-65 κόντρα στην πρώην ομάδα του. Στο 5-2 πλέον οι Ερυθρόλευκοι, στο 2-5 η Φενέρ.

Με ένα γρήγορο 5-0 ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, όμως η Φενέρ ισορρόπησε άμεσα και πέρασε μπροστά με 9-10 με καθάλι του Ντε Κολό στον αιφνιδιασμό. Σε αυτά τα πρώτα λεπτά οι Ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι στην ρακέτα με τον "οδοστρωτήρα" Φαλ, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε τον Ντουβερίογλου, σκοράροντας και καρφώνοντας, έχοντας 6 πόντους.

Ένα τρίποντο του Παπανικολάου πήγε το σκορ στο 17-12 για τους γηπεδούχους, με τον Ολυμπιακό να παίζει τρομερή άμυνα και να υποχρεώνει τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς να μείνουν στους 14 μόλις πόντους (19-14) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Σε καλή μέρα ήταν και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφτασε κιόλας τους 10 πόντους, γράφοντας το 25-16, αν και σε εκείνο το σημείο η Φενέρ έτρεξε γρήγορα ένα σερί 2-11 με δύο τρίποντα του Μαχμούτογλου, για να μετατρέψει το σκορ σε 27-27.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και μετά πάτησε το "γκάζι" σκοράροντας με τρίποντα από Σλούκα, Λαρεντζάκη και με δικό του 13-0 σερί ξέφυγε με +13 (40-27) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν να παίζουν με πολύ πάθος και πήγαν στα αποδυτήρια με 11 πόντους προβάδισμα (45-34).

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, σκοράροντας με Βεζένκοφ, Φαλ και Γουόκαπ, διατηρώντας διαφορές κοντά στους 10-12 πόντους και καταφέρνοντας να πάνε την διαφορά ξανά στους 13 (55-42) με ένα κάρφωμα του Φαλ.

Παρόλα αυτά, κάπου εκεί επήλθε ολικό μπλακ άουτ στον Ολυμπιακό, οι παίκτες του Μπαρτζώκα "κόλλησαν" για τα καλά στην επίθεση, έχοντας βιαστικές και λάθος επιθέσεις, κυρίως από τους Σλούκα και Ντόρσεϊ και έδωσαν την δυνατότητα στη Φενέρ να τρέξει σερί 0-11! Πολονάρα, Χένρι και Βέσελι ανέλαβαν πρωτοβουλία για την τουρκική ομάδα και το ματς στο ΣΕΦ έγινε ξανά ντέρμπι, αφού το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 55-53.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σηκώσει κεφάλι και με ένα τρίποντο του Γκούντουριτς είδε τη Φενέρ να περνάει μπροστά στο σκορ (55-56) μετά από πολλή ώρα και να βάζει "φωτιά" στο ματς στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα, το σερί για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς έφτασε στο 0-16 με ένα φόλοου του Πολονάρα, που "έγραψε" το 55-58, με τους γηπεδούχους να μένουν για περίπου 7 λεπτά χωρίς καλάθι.

Οι Ερυθρόλευκοι τα είχαν βρει σκούρα στην επίθεση, αλλά κάπως... ξεκόλλησαν από την γραμμή των βολών με τους ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη, κάνοντας το 59-60, ενώ ο Βέσελι έκανε στη συνέχεια το 59-62. Κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Κώστα Σλούκα, που ηγήθηκε του Ολυμπιακού και αρχικά ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ σε 62-62, ενώ με τρίποντη "βόμβα" έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με 65-62!

Ένα καλάθι και φάουλ του Πολονάρα έφερε το ματς στα ίσα (65-65) και στη συνέχεια ο Σλούκας πέτυχε σπουδαίο καλάθι με δύο δευτερόλεπτα για το τέλος, κάνοντας το 67-65 γλιτώνοντας τον Ολυμπιακό από την "αυτοκτονία", αφού το τελευταίο σουτ του Γκούντουριτς δεν βρήκε στόχο, με το ΣΕΦ να πανηγυρίζει μέσα σε... έκσταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (2/4 δίποντα, 4/5 βολές), Φαλ 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλούκας 14 (2/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 7 (2/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 10 (5/8 δίποντα), Χένρι 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Πιερ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Βέσελι 14 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπούκερ 2, Πολονάρα 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου)