Facebook Pixel Βιλερμπάν - Ρεάλ Μαδρίτης: Πάρτι της Ρεάλ στην έδρα της Βιλερμπάν - Ριμπάουντ και Οκόμπο οδήγησαν τους Ισπανούς στη νίκη
| 2021-11-16 23:02:00

Πάρτι της Ρεάλ στην έδρα της Βιλερμπάν - Ριμπάουντ και Οκόμπο οδήγησαν τους Ισπανούς στη νίκη (vid)

Κυρίαρχη από το ξεκίνημα του αγώνα μέχρι και το τέλος ήταν η Ρεάλ στο Αστρομπάλ, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 87-74 για την 10η αγωνιστική της Euroleague.

Βιλερμπάν - Ρεάλ Μαδρίτης: Τεράστια η διαφορά στα ριμπάουντ με τη Ρεάλ να έχει 39 έναντι 21 των γηπεδούχων, οι οποίοι σούταραν με 50% από το τρίποντο (11/22) και είχαν για ακόμα μία φορά σε εκπληκτική μέρα τον Έλι Οκόμπο με 26 πόντους και 6 ασίστ. Για τους νικητές ο Φαμπιάν Κοζέρ τελείωσε το ματς με 25 πόντους (5/6 τρίποντα), ενώ ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε έβαλε 18, με τον Γουόλτερ Ταβάρες να κάνει νταμπλ-νταμπλ (12π., 10ριμπ.).

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ ανέβηκε στο 8-2 και προσωρινά στην πρώτη θέση, ενώ η Βιλερμπάν έπεσε στο 6-4. Την Πέμπτη (18/11) η Ρεάλ υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα και μία μέρα μετά (19/11) η γαλλική ομάδα φιλοξενεί την Μπαρτσελόνα.

ΣΟΥΠΕΡ ΟΚΟΜΠΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΣ…

Με τους Κοζέρ και Ταβάρες να συνδέονται με συνέπεια με το καλάθι, η Ρεάλ πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά (3-15), όμως οι γηπεδούχοι με τον εκπληκτικό Οκόμπο, ο οποίος είχε 16 πόντους (3/3β., 2/3διπ., 3/3τρ.) στην πρώτη περίοδο, μείωσαν σε 24-31.

ΔΕΝ ΑΓΧΩΘΗΚΕ Η ΡΕΑΛ

Ο Γκιστ πέτυχε τους πρώτους του πόντους για το 47-53, μια διαφορά που έμελε να είναι η μικρότερη μέχρι το τέλος, μιας και η «Βασίλισσα» ανέβασε τέμπο και με σερί 0-9 έφτασε στο 47-62 (25’) και στο 54-67 (30’).

Γιαμπουσέλε και Κοζέρ αύξησαν την απόσταση στο +21 (54-75) αλλά η Βιλερμπάν δεν τα παράτησε και με τον Οσετκόφσκι να σκοράρει με κάθε τρόπο το ματς απέκτησε ξανά ενδιαφέρον στο 70-78 (35’). Ωστόσο, ήταν επιθετικά… άτσαλη και μοιραία άστοχη στη συνέχεια, με αποτέλεσμα η Ρεάλ, που είχε μείνει άποντη για τρία λεπτά, να γράψει το καθοριστικό 72-84 με τρίποντο του Φερνάντεθ ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 24-33, 43-51, 54-67, 74-87.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Πηγή: sdna.gr