Facebook Pixel Μπασκόνια - Βιλερμπάν: Διέλυσε τη Βιλερμπάν η Μπασκόνια!
| 2021-12-09 23:44:00

Διέλυσε τη Βιλερμπάν η Μπασκόνια!

Με «όπλο» την άμυνά της στο δεύτερο μέρος, η Μπασκόνια κράτησε χαμηλά τη Βιλερμπάν και επικράτησε 91-66, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών ηττών.

Μπασκόνια - Βιλερμπάν: Ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στην άμυνα, έδωσε στην Μπασκόνια τη δυνατότητα να νικήσει 91-66 τη Βιλερμπάν και να «σπάσει» το σερί των τριών ηττών.

Οι Βάσκοι επέτρεψαν μόλις 22 πόντους στους Γάλλους στο δεύτερο μισό του ματς, για να φτάσουν στο ροζ φύλλο που τους πήγε στο 5-9, ενώ από την άλλη η ASVEL υποχώρησε στο 7-7.

Κορυφαίοι οι Γκιεντράιτις και Φοντέκιο με 15 πόντους, με τον Ίνοκ να είχε 14π. και τους Κοστέλο και Μπόλντγουιν από 13π. ο καθένας.

Από τη Βιλερμπάν, ξεχώρισε ο Τζόουνς με 17 πόντους.

Πολύ ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν καθ’ όλη τη διάρκειά του και τον ρυθμό να ήταν ιδιαίτερα υψηλός. Αυτό, φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να ήταν στο ισόπαλο 19-19. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πήγαιναν χέρι… χέρι και ένα καλάθι του Μπόλντγουιν στο τέλος να στέλνει την Μπασκόνια με το υπέρ της 45-44 στα αποδυτήρια.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Βιλερμπάν εξακολουθούσε να κρατούνταν κοντά (52-50), μέχρι το 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βάσκοι άνοιξαν πολύ τον ρυθμό και έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-2, για το +14 (66-52), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο 69-55.

Μέσα από την άμυνά της, η Μπασκόνια έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ απέναντι στους Γάλλους, με αποτέλεσμα να πάει στο +24 (84-60) στο 36’. Έκτοτε, οι Βάσκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-44, 69-55, 91-66

Πηγή: sport-fm.gr