Facebook Pixel Ζαλγκίρις Κάουνας - Μονακό: Απίστευτη ματσάρα στο Κάουνας - Κέρδισε στην παράταση η Μονακό την Ζαλγκίρις (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-12-15 22:28:00

Απίστευτη ματσάρα στο Κάουνας - Κέρδισε στην παράταση η Μονακό την Ζαλγκίρις (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Μονακό βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο στο Κάουνας στο τέλος της τρίτης περιόδου, έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της στο φινάλε του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως τελικά επικράτησε της Ζαλγκίρις στην παράταση με 107-98 στην 15η αγωνιστικής της Euroleague.

Ζαλγκίρις Κάουνας - Μονακό: Η Μονακό προηγήθηκε με 2-6 στο 2', με τη Ζαλγκίρις στη συνέχεια να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να παίρνει το προβάδισμα με 11-9 στο 4' και τις δύο ομάδες στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, για να βρει το τέλος του δεκαλέπτου μπροστά τους φιλοξενούμενους με 21-22. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Νίμπο, που είχε 8 πόντους, με τον Τζέιμς να έχει 6 από πλευράς των Μονεγάσκων.

Η Ζαλγκίρις στην έναρξη της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 29-26 στο 13', με το Καλνιέτις να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση της λιθουανικής ομάδας, αλλά τη Μονακό να απαντάει με σερί 9-0 κα να διαμορφώνει στο 29-35 στο 14', με τους γηπεδούχους να περνούν την μπάλα κοντά στο καλάθι στα χέρια του Μοτεγιούνας και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Ο Μιλάκνις δήλωσε «παρών» για τους γηπεδούχους, με τον άσο της Ζαλγκίρις να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και με 3 τρίποντα να «εξαφανίζει» το προβάδισμα της Μονακό, μειώνοντας σε... απόσταση αναπνοής (37-38) στο 17'. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 39-46 στο 18', με την ανάπαυλα να βρίσκει τους Λιθουανούς μπροστά με 43-48.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου η Ζαλγκίρις έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 53-53 στο 22', παίρνοντας προβάδισμα με 56-53 στο 23', «τρέχοντας» ένα επιμέρους 13-5 στα πρώτα τρία λεπτά του δεκαλέπτου, με τον Στρέλνιεκς να έχει πάρει... φωτιά έξω από τα 6,75μ. H Μονακό «ροκάνισε» τη διαφορά και μείωσε σε 58-57 στο 25', με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να  ξεφύγουν στο σκορ, αλλά τη Ζαλγκίρις να προηγείται με 68-61 στο 28', προσπαθώντας να ξεφύγει στο ματς, έχοντας μέχρι τότε στο παιχνίδι 18 ασίστ για μόλις 5 λάθη, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν ένα σερί 7-0 στο τέλος του δεκαλέπτου και να προηγούνται με 70-61, έχοντας πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για την τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η Μονακό με ένα επιμέρους 6-2 μείωσε σε 72-67 στο 32', επιθυμώντας να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης, κάτι που έκανε με τρίποντο του Τζέιμς, φέρνοντας το παιχνίδι σε απόσταση καλαθιού (72-70), ισοφαρίζοντας μετά από κλέψιμο και καλάθι του Ντιαλό σε 72-72, με τα πάντα να ξεκινούν από τη αρχή. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μάλιστα προβάδισμα στο παιχνίδι με 76-77 στο 34' μετά από αρκετή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο, διευρύνοντας το σερί σε 6-16.  Ντιαλό και Μπέικον βγήκαν μπροστά για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 81-87 στο 35', με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 11-26! Το απίστευτο επιθετικό κρεσέντο της Μονακό σταμάτησε, με τη Ζαλγκίρις να προσπαθεί να πλησιάσει στο σκορ, να μειώνει σε 88-90 στο 38' και να βάζει και πάλι... φωτιά στο ματς. Η Μονακό στο τελευταίο λεπτό πήγε στο +4 (88-92), όμως ο Κάβανο με τρίποντο στα 33" διαμόρφωσε το 81-82, με η φάση που έκρινε το ματς να συμβαίνει στα 12", όταν ο Ζντοβτς δέχθηκε τεχνική ποινή για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές που έδωσαν φάουλ πάνω στον Τόμας. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 91-94. Ο Λεκαβίτσιους από την γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 93-94 στα 12". Στα 8" ήταν η σειρά το Γκρέι για βολές, με τον άσο της Μονακό να κάνει το 93-95 και τον Ουλάνοβας στα 2" με δίποντο να στέλνει την αναμέτρηση της παράταση (95-95).

Στο πρώτο λεπτό της παράτασης η Μονακό πήρε προβάδισμα με 95-99, αυξάνοντας τη διαφορά στο +6 (95-101) στο 42'. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έκανε το 98-101 στο 43', με τον απίθανο Τζέιμς να απαντάει και να διαμορφώνει το 98-103, με τη Μονακό να μαθαίνει από το πάθημα της κανονικής διάρκειας, να παραμένει ψύχραιμη και να φτάνει στη νίκη με 98-107

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-48, 70-61, 95-95 (κ.δ), 98-107 παρ.