Facebook Pixel Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός: Ήττα στο "τσακ" για Ολυμπιακό - Το πάλεψε με Ρεάλ, αλλά τον πλήγωσε ο Ερτέλ
| 2022-02-02 23:40:00

Ήττα στο "τσακ" για Ολυμπιακό - Το πάλεψε με Ρεάλ, αλλά τον πλήγωσε ο Ερτέλ

του Δημήτρη Σκούφου

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση για ένα ημίχρονο, αλλά προδομένος από τα ριμπάουντ στο δεύτερο, ο Ολυμπιακό πάλεψε, αλλά τελικά έχασε από την πρωτοπόρο Ρεάλ με 75-67 στη Μαδρίτη.

Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός: Ταξιδεύοντας στην Μαδρίτη με πολλά προβλήματα, έχοντας τους Λαρεντζάκη και Έισι εκτός, αλλά και αρκετούς παίκτες ανέτοιμους, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά παραδόθηκε στην καλύτερη Ρεάλ με σκορ 75-67.

Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος μέχρι και με 16 πόντους (20-36), όμως στο δεύτερο οι Μαδριλένοι έβγαλαν αντίδραση και με τον Ερτέλ να κάνει "όργια'' και τους Γιαμπουσέλι, Ταβάρες να δεσπόζουν κάτω από τα καλάθια, μαζεύοντας σωρεία επιθετικών ριμπάουντ, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν σε μία ακόμα νίκη στην έδρα τους με 75-67.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 16 πόντους, ενώ από πλευράς Ρεάλ ο Ερτέλ σταμάτησε στους 20. Στο 12-9 έπεσε πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με την τέταρτη σερί ήττας της, στο 19-3 ανέβηκαν οι Ισπανοί.

Τον Ολυμπιακό των προηγούμενων μηνών θύμισαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την πρωτοπόρο της Ευρωλίγκας, Ρεάλ, στη Μαδρίτη. Με άμυνα που... τσάκιζε κόκαλα και στοχευμένες επιθέσεις οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί και υποχρέωσαν τους Μαδριλένους να κυνηγούν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να είναι οι κύριοι εκφραστές των "ερυθρόλευκων" επιθέσεων και τους Ζαν-Σαρλ και Γουόκαπ να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα και μετά το 10-10 δεν ξανακοίταξε πίσω. Το 10-15 του πρώτου δεκαλέπτου μαρτυρούσε την φοβερή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, την ώρα που η Ρεάλ προσπαθούσε να αντιδράσει μόνο από το τρίποντο, ούσα πολύ άστοχη.

Αυτό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός ήταν πειθαρχειμένος και δεν έχασε ποτέ το μυαλό του, παίζοντας οργανωμένα και ανεβάζοντας την διαφορά στο +9 (15-24) με τον Μάρτιν για πρώτη φορά στο ματς. Ένα τρίποντο του Ρούντι ήταν... σταγόνα στον ωκεανό για τη Ρεάλ, αφού ο Σλούκας απάντησε αμέσως κάνοντας το 18-27, ενώ από το 20-27 και μετά οι Ερυθρόλευκοι έγραψαν ένα φοβερό σερί 0-9, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 16 πόντους (20-36), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με ένα εκπληκτικό +14 (24-38)!

Αποφασισμένη να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του ήταν η Ρεάλ στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που τελικά κατάφερε και με το παραπάνω. Έχοντας τον Ερτέλ σε υπερηχητική βραδιά οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να ρίχνουν την διαφορά, αναγκάζοντας τους Ερυθρόλευκους σε ορισμένες τραγικές επιθέσεις, με απονεννοημένα σουτ από μακριά.

Η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά μετά από ώρα στους 8 (37-45), ενώ ο Γιαμπουσέλι στη συνέχεια έκανε το 39-45 και ο Γιουλ με τρίποντο το 42-47. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σταματήσει την επίθεση της Ρεάλ, έχοντας μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ, αφού επέτρεψε στους Ισπανούς να ανανεώσουν πολλές επιθέσεις.  Κάπου εκεί ο Ντόρσεϊ αντέδρασε και έδωσε μια ανάσα στους Πειραιώτες με δικούς του πόντους, κάνοντας το 46-51, όμως ένα τρίποντο και φάουλ του Γουίλιαμς-Γκος διαμόρφωσε το 50-51 της τρίτης περιόδου.

Με ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και λάθος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να κάνει 5-0 για το προβάδισμα (55-51). Η απάντηση ήταν με ένα σερί του Βεζένκοφ για το 55-57, αλλά στη συνέχεια, οι Ερυθρόλευκοι μπλόκαραν, με την ισπανική ομάδα να πηγαίνει με τον Αμπάλδε στο +5 (62-57), ωστόσο με άμυνες και τον Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ σκληρός για να πεθάνει, περνώντας ξανά μπροστά (62-63), στο 36’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν ντέρμπι με τα επιθετικά ριμπάουντ του Ταβάρες να δίνουν ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (67-65), στο 38’. Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ, όχι όμως από Ρούντι και Γιουλ για το +8 (73-65), με την ήττα να έρχεται με το τελικό 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 1, Ερτέλ 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 8 (2/7 τρίποντα), Αμπάλδε 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουαριέ 3, Ταβάρες 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 8 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 11 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Φαλ 8 (4/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 5 (1), ΜακΚίσικ 3 (1/5 σουτ)