Facebook Pixel Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο: Σαν σίφουνας μετά τον ΠΑΟ ο Ολυμπιακός - "Πάτησε" την Αρμάνι με εκπληκτικό Σλούκα!
| 2022-02-24 23:38:00

Σαν σίφουνας μετά τον ΠΑΟ ο Ολυμπιακός - "Πάτησε" την Αρμάνι με εκπληκτικό Σλούκα!

του Δημήτρη Σκούφου

Τι κι αν βρέθηκε πίσω με 12 πόντους; Ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να επικρατήσει με 67-58 της Αρμάνι Μιλάνο, εδραιώνοντας ακόμα περισσότερο την θέση του στην πρώτη τετράδα της Ευρωλίγκας.

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο: Φουριόζος μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό ήταν ο Ολυμπιακός, που παρότι βρέθηκε ακόμα και με 12 πόντους πίσω στο σκορ από την Αρμάνι στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 67-58.

Με αυτή τη νίκη οι Ερυθρόλευκοι εδραιώθηκαν στην τέταρτη θέση της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 15-9, έχοντας κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα (16 πόντοι), που με δύο δικά του κολλητά τρίποντα ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό και άνοιξε τον δρόμο για την επικράτηση.

Πολύ άστοχα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, αφού για να πετύχει καλάθι... έφτυνε αίμα, με την Αρμάνι Μιλάνο να παίρνει τον έλεγχο και να σκοράρει με τους Χολ, Ντιλέινι, Μέλι και Μπέντιλ στην επίθεση, για το 7-15 της πρώτης περιόδου. Σε αυτό το διάστημα οι Ερυθρόλευκοι είχαν 2/14 σουτ εντός παιδιάς, δείχνοντας να έχουν "βραχυκυκλώσει" απέναντι στην άμυνα της ομάδας του Έτορε Μεσίνα.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στο ξεκίνημά της όπως τελείωσε η πρώτη, καθώς η Αρμάνι πήρε διαφορά 12 πόντων με καλάθια των Χολ και Μήτογλου (9-21), ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έδειξε να... ξυπνάει, σφίγγοντας την άμυνά του και έχοντας τον ΜακΚίσικ να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης.

Με καλάθι και φάουλ του Αμερικανού έγινε το 12-21, ενώ στη συνέχεια ο Σλούκας μείωσε κι άλλο με βολές σε 15-21 και παρότι οι Ιταλοί ξέφυγαν πάλι με 15-25, οι Ερυθρόλευκοι είχαν βρει ρυθμό και με τρίποντα των Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ μείωσαν στο καλάθι (23-25), με τον Λαρεντζάκη να διαμορφώνει από την γραμμή των βολών το 25-27 του πρώτου ημιχρόνου.

Χέρι χέρι πορεύονταν οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει κατ' αρχάς σε 27-27 με τον Βεζένκοφ, αλλά με την Αρμάνι να παίρνει αέρα έξι πόντων με δύο τρίποντα του Χολ για το 27-33. Μάλιστα, με τον Χάινς οι Μιλανέζοι ξέφυγαν με +8 (29-37), όμως οι Ερυθρόλευκοι άρχισαν και πάλι να πλησιάζουν, μειώνοντας με τον Βεζένκοφ σε 35-39 και σε 39-41 με πόντους των Φαλ και Σλούκα. Με καλάθι του Ντατόμε στη λήξη του χρόνου η Αρμάνι τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 39-43.

Ο Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ ισοφάρισαν δύο φορές (43-43, 45-45), με τον Αμερικανό να δίνει προβάδισμα με καλάθι και φάουλ (48-47). Ο Ντατόμε σκόραρε για τρεις, όμως οι οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Σλούκα έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό και έβαλαν «φωτιά» στο ΣΕΦ (56-50). Ο Φαλ συνέχισε να σκοράρει χωρίς σταματημό και ο Βεζένκοοφ έδωσε διαστάσεις θριάμβου (66-53)! Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν διαδικαστικά και οι Πειραιώτες πανηγύρισαν έξαλλα με το άκουσμα της κόρνας (67-58).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1).