Euroleague: Έπρεπε να περάσουν 6 αγωνιστικές για να χαρεί για πρώτη φορά στην φετινή Euroleague η Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι υποδέχτηκε την Αναντολού Εφές και έπειτα από ένα ντέρμπι 40 λεπτών κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, κάνοντας... σεφτέ στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ σε όλη τη διάρκειά του, με την Μπάγερν να αντέχει στην πίεση της Εφές και να στέκεται και... τυχερή. Αυτό γιατί με το σκορ στο 81-78 η Εφές είχε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Κλάιμπερν αστόχησε σε τρίποντο, με τον Μίσιτς να μαζεύει επιθετικό ριμπάουντ, όμως και η δική του προσπάθεια βρήκε σίδερο, με την Μπάγερν να βγάζει εν τέλει την άμυνα και να φτάνει στη νίκη.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 1-5, με το πέρας 6 αγωνιστικών, την ίδια στιγμή που η Εφές υποχώρησε στο 2-4, χάνοντας κι άλλο έδαφος στην κατάταξη της Euroleague, παρουσιάζοντας σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι της για μια ακόμα φορά.

Ο Κάσιους Ουίνστον με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, έχοντας βοήθειες από τον Άιζακ Μπόνγκα (12π, 8ρ) και τον Ελίας Χάρις (10π). Καθοριστικός και ο Φρέντι Γκιλέσπι στα 16'47'' που αγωνίστηκε, μετρώντας 8 πόντους, 4/6 σουτ και 7 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, οι 24 πόντοι, τα 5 ριμπάουντ και οι 4 ασίστ, αλλά και οι 21 πόντοι και 7 ριμπάουντ του Ουίλ Κλάιμπερν δεν ήταν αρκετά, με την Εφές να μην βρίσκει άλλες λύσεις πέραν των δύο σταρ της.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-39, 62-61, 81-78.

Αρμάνι Μιλανο - Ρεάλ Μαδρίτης:

Οι Μαδριλένοι έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με 20-23, ωστόσο η Αρμάνι Μιλάνο έκανε την αντεπίθεσή της στη δεύτερη περίοδο και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 50-47.

Η Ρεάλ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα, με επί μέρους 11-20 στο τρίτο δεκάλεπτο με 61-67. Οι Μαδριλένοι έλεγξαν το ρυθμό στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 77-83.

Ο Τζανάν Μούσα με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ ηγήθηκε για την Ρεάλ, ενώ ο Κέβιν Πάγκος με 21 πόντους ξεχώρισε για την Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 50-47, 61-67, 77-83

Πηγή: sdna.gr