Euroleague: Η Άλμπα μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-10 στο 4', με τον Κουμάντζε να έχει ήδη 4 πόντους και τη Ζαλγκίρις να έχει κάνει ήδη 3 λάθη. Στο 5' η γερμανική ομάδα διαμόρφωσε το 8-13, έχοντας 3/5 τρίποντα (2/2 ο Ολίντε), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 10-18 στο 6', φτάνοντας τα 4/6 εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. Στο 8΄ η ομάδα του Γκονζάλες έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (10-20), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την Άλμπα στο +12 (13-25) και την γραμματεία να κλέβει την παράσταση, αφού μέτρησε λάθος δύο πόντους στη γερμανική ομάδα.

Γερμανική... επέλαση και λιθουανικό αντάρτικο

Στον ίδιο υψηλό ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στη δεύτερη περίοδο, με την Άλμπα να «τρέχει» σερί 7-0 και να φτάνει στις παρυφές των 20 πόντων (13-32) στο 13', με το Τίμαν να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του Γκονζάλες. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να αντιδράσει, ανέβασε την πίεση και με σερί 5-0 να μειώνει σε 21-36 στο 15', αλλά η Άλμπα δεν άφησε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο και στο 18' με τρίποντο του Ζούσμαν έφτασαν για πρώτη φορά στο +20 (23-43). Το φινάλε ωστόσο του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στη Ζαλγκίρις, που με σερί 8-0 μείωσε σε 32-44.

Μπλατ και Σμιθ «κράτησαν» την Άλμπα

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έριξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, σε μονοψήφιο αριθμό (37-44) με σερί 5-0, με τον Σμιτς να κάνει... πάρτι στα επιθετικά ριμπάουντ (3 μέσα σε 2:30 λεπτά). Ο Μπλατ με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο 24' έβαλε «στοπ» στο επιθετικό ξέσπασμα της Ζαλγκίρις και διαμόρφωσε το 39-52 με προσωπικό σερί 6-0, με τον Ισραηλινό άσο να φτάνει τους 9 πόντους. Ο Ουλάνοβας με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. μείωσε στο 27' σε 44-52, με τον Σμιθ να απαντά για το 44-55 στο 28', με τη Ζαλγκίρις με τρίποντο του Έβανς και κλείνει το δεκάλεπτο στο -7 (54-61).

Ολικό comeback και τεράστια νίκη για τη Ζαλγκίρις!

Οι φιλοξενούμενοι με την έναρξη της τέταρτης περιόδου έστειλαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-64), με τον Λουκοσιούνας και Έβανς ωστόσο με δύο συνεχόμενα τρίποντα να «τρέχουν» σερί 6-0 και να διαμορφώνουν το 60-64 και να βάζουν... φωτιά στο ματς! Στο 34' ο Έβανς με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έστειλε σε απόσταση... αναπνοής τη Ζαλγκίρις (66-67), με τον Αμερικανό να είναι στη ζώνη του... λυκόφωτος και στο 36' να φέρνει το ματς στα ίσια (69-69) με το 3ο τρίποντό του, φτάνοντας συνολικά τους 11 πόντους στο δεκάλεπτο ως τότε. Στο 37' ο Σμιτς έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους με 71-70, με τον Σίκμα να δίνει ανάσα με 71-74 στη συνέχεια στην Άλμπα. Ο Μπραζντέικις με καλάθι και φάουλ στο 38' ισοφάρισε σε 74-74 και με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 77-74 στους Λιθουανούς.  Η συνέχεια άνηκε στον Ουλάνοβας που στο 39' με καλάθι και φάουλ έστειλε τη Ζαλγκίρις για πρώτη φορά στο +9 (85-76), με τη Ζαλγκίρις να φτάνει στην τεράστια νίκη με 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 32-44, 54-61, 88-81