Facebook Pixel Euroleague: Ο Τζέιμς "σκότωσε" τον Ερυθρό Αστέρα - Επική ανατροπή η Βιλερμπάν στη Μπολόνια! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-11-05 00:18:00

Μεγάλες νίκες πανηγύρισαν η Μονακό (85-77) και η Βιλερμπάν κόντρα σε Ερυθρό Αστέρα και Βίρτους Μπολόνια αντίστοιχα.

Μονακό - Ερυθρός Αστέρας 85-77

Η Μονακό πήγε να κάνει ντέρμπι την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο μόλις σοβαρεύτηκε πήρε τη νίκη (85-77), με το δίδυμο τον Λόιντ-Τζέιμς να παίζουν καθοριστικό ρόλο.

Οι Μονεγάσκοι μπήκαν μουδιασμένοι στην αναμέτρηση και επέτρεψαν στον Ερυθρό Αστέρα να προηγηθεί με 17-19 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο η Μονακό σοβαρεύτηκε «έσφιξε» την άμυνά της και με επί μέρους 21-12 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τον Ερυθρό Αστέρα, που λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, μείωσε στους τέσσερις (57-53), για να έρθει ο Μάικ Τζέιμς με buzzer beater, να αυξήσει την διαφορά στο +6. Στην τελευταία περίοδο o Μάικ Τζέιμς ανέλαβε δράση και με δύο καθοριστικά τρίποντα «σκότωσε» τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Μάικ Τζέιμς (21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και ο Τζόρνταν Λόιντ (20 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ήταν οι καθοριστικοί παράγοντες για τη νίκη της Μονακό, με τον Φιλίπ Πετρούσεφ να ξεχωρίζει από τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-31, 59-53, 85-77

Δείτε την στατιστική της αναμέτρησης

Βίρτους Μπολόνια - Βιλερμπάν 79-84

Η Βιλερμπάν για ένα ημίχρονο δεν υπήρχε στο γήπεδο, βρέθηκε στο -19, όμως με «μαέστρο« τον Νάντο Ντε Κολό γύρισε το ματς και απέδρασε από την Μπολόνια με μεγάλο διπλό (79-84)!

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν απούσα στα πρώτα 20 λεπτά του ματς, όμως στην επανάληψη πέτυχε 48 πόντους, έφερε... τούμπα το ματς και έφτασε σε τεράστια νίκη-ανατροπή κόντρα στην Μπολόνια, που κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτοι σκόρερ για τη Βιλερμπάν ήταν οι Ντέιβιντ Λάιτι και Τζόνα Μάθιους με 16 πόντους, με τον Νάντο Ντε Κολό να είναι όμως ο πρωταγωνιστής στη επανάληψη με 12 πόντους και 5 ασίστ.

Από την πλευρά της Βίρτους κορυφαίος ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 14 πόντους, με τον Ίφε Λούντμπεργκ να προσθέτει άλλους 13. Στους 12 ο Ισμαέλ Μπακό.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην εκκίνηση της αναμέτρησης, με τη Βίρτους να προηγείται στο 3' με 8-5, αλλά τη Βιλερμπάν να ανεβάζει ρυθμό στη συνέχεια, να ισοφαρίζει σε 8-8 στο 5' και με πρωταγωνιστές τους Ομπασοχάν και Νουά να παίρνει προβάδισμα με 10-14 στο 6'. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 4-0 και έφεραν το ματς στα ίσια στο 6' (14-14). Λούντμπεργκ και Οζτελέγε βρήκαν τα πατήματά τους και στο 8' έστειλαν τη Βίρτους στο +6 (22-16), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 22-18.

Πάτησε... γκάζι και εξαφανίστηκε η Βίρτους

Εντελώς διαφορετική εικόνα στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» ένα επιμέρους 10-2 στα πρώτα δύο λεπτά του δεκαλέπτου και να φτάνουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο σκορ (32-21), με τον Μπακό να έχει πλέον 8 πόντους. Στο 15' η Βίρτους με 5 συνεχόμενους πόντους του Τεόντοσιτς προηγήθηκε με 39-23, με τη Βιλερμπάν να.. ψάχνεται στο παρκέ, με το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο πλέον να είναι στο 17-5. Στο 16' οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +19 (42-23), με τη Βιλερμπάν στη συνέχεια να δείχνει σημάδια... ζωής και με σερί 7-0 μείωσε σε 42-29 στο 17', με τι φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τη Βίρτους μπροστά με 50-36.

Γαλλική επανάσταση και ματς - θρίλερ!

Η Βιλέρμπάν μπήκε στην τρίτη περίοδο από εκεί που έμεινε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ να βρίσκει λύσεις επιθετικά και με το Νουά να φτάνει στους 14 πόντους να ρίχνει τη διαφορά στο -10 (54-44). Η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή για τη γαλλική ομάδα, που με τους Λάιτι και Φαλ να βγαίνουν μπροστά μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι χάρη στο επιμέρους 27-14, μειώνοντας στο 64-63 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, κάνοντας.. θρίλερ την τελική ευθεία!

Με... μαέστρο τον Ντε Κολό στο μεγάλο διπλό η Βιλερμπάν!

Το ματς στην τέταρτη περίοδο ήταν... αίμα και άμμος, με τους παίκτες να δίνουν τα πάντα στο παρκέ, το παιχνίδι πλέον να είναι κλειστό και τις δύο ομάδες να παλεύουν στα ίσια για τη νίκη. Βίρτους και Βιλερμπάν πήγαιναν πόντο-πόντο, χωρίς κανείς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η πρώτη απόπειρα έγινε στο 36', με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 68-72, αλλά την ομάδα του Σκαριόλο να επιστρέφει άμεσα, να ισοφαρίζει σε 72-72 και να περνάει μπροστά με 74-72 στο 37'. Το... κρύο αίμα του Ντε Κολό όμως στο 38' διαμόρφωσε το 74-77, με τον Μάθοιους στο 39' να κάνει το 74-80 και να παίρνει προβάδισμα στην υπόθεση νίκη. Η Βίρτους μείωσε σε 76-80, ο Ομπασοχάν αστόχησε, αλλά το ίδιο έκανε και ο Σενγκέλια στα 20", με τον Ντε Κολό να γράφει το τελικό 79-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84