Facebook Pixel Euroleague: Τρομάζει... κόσμο η Μπασκόνια - Νίκησε και τη Ρεάλ και έπιασε κορυφή - Η Μακάμπι... σόκαρε την Εφές
| 2022-12-29 23:08:00

Η ομάδα - έκπληξη της φετινής Euroleague, η Μπασκόνια του Χοάν Πεναρόγια, «κατάπιε» και τη Ρεάλ Μαδρίτης (92-86), έφτασε τις έξι σερί νίκες και ανέβηκε στην κορυφή του ταμπλό με ρεκόρ 11-5. Ένας «διαστημικός» Λορένζο Μπράουν (23 π., 7 ασ.) γύρισε τη Μακάμπι από το -10 και της έδωσε τη νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφες (80-72), που πέτυχε μόνο ένα εντός πεδιάς καλάθι στην τελευταία περίοδο!

Euroleague: Η ομάδα - έκπληξη της φετινής Euroleague, η Μπασκόνια του Χοάν Πεναρόγια, «κατάπιε» και τη Ρεάλ Μαδρίτης (92-86), έφτασε τις έξι σερί νίκες και ανέβηκε στην κορυφή του ταμπλό με ρεκόρ 11-5.

Οι Βάσκοι για άλλο ένα καλοκαίρι προχώρησαν σε πολλές αλλαγές στο ρόστερ τους και στο ξεκίνημα της σεζόν «πάλευαν» για να κρατηθούν κοντά στην οκτάδα της Euroleague. Πλέον, έχοντας ξεκάθαρους ρόλους και παίκτες που οι ίδιοι φέρνουν στον... αφρό, μετρούν έξι σερί νίκες, έχουν ρεκόρ 11-5 και είναι στην 1η θέση της βαθμολογίας της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Το τελευταίο «θύμα» της ασταμάτητης Μπασκόνια ήταν η... συμπατριώτισσα Ρεάλ Μαδρίτης, που υποχώρησε στο 10-6, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που έκανε μετά το -17 της 2ης περιόδου.

Για να φτάσει στην 6η σερί νίκη της ομάδα - πρότυπο του Πεναρόγια χρειάστηκε 28 πόντους από τον Νο. 1 rookie της φετινής διοργάνωσης, Μάρκους Χάουαρντ. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 11/20 σουτ, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ξεχώρισε, με τον Ρόκας Γκιεντράιτις να... σιγοντάρει (21π. με 7/12 εντός πεδιάς, 5 ριμπάουντ και κρίσιμα καλάθια στην 4η περίοδο). Παράλληλα, η Μπασκόνια σούταρε σταθερά με ποσοστά άνω του 45% πίσω από τα 6,75μ. ενώ κοίταξε στα μάτια την αντίπαλό της και στον τομέα των ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Έντι Ταβάρες με άλλο ένα επιβλητικό double - double (15π., 12ρ.), αλλά και ο Γκάμπριελ Ντεκ, ο πιο υποτιμημένος σταρ της διοργάνωσης (17π., 7ρ., 3ασ.). Το καλύτερο φετινό παιχνίδι του έκανε και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος (15π., 5ασ.), όμως οι Μαδριλένοι «πληγώθηκαν» από τα πολλά λάθη τους (17 ασίστ/ 15 λάθη), καθώς και από το «νεκρό» διάστημα που είχαν στο 2ο δεκάλεπτο.

Ο κυρίαρχος Ταβάρες και το υψηλό τέμπο της 1ης περιόδου

Ο Έντι Ταβάρες ήταν κυρίαρχος στο ξεκίνημα (6π., 4ρ., 1ασ.) και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τον έλεγχο. Βέβαια, οι φορμαρισμένοι Βάσκοι βρήκαν 8π. από τον Μάρκους Χάουαρντ και 9π. από τον Ρόκας Γκιεντράιτις, όμως η «Βασίλισσα» έμενε στο τιμόνι. Με τον Πετρ Κορνελί να κάνει άλλη μία σούπερ 1η περίοδο (9π., 3ρ.) και τον Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκοστ η ομάδα του Τσους Ματέο «έκλεισε» ένα δεκάλεπτο με υψηλό τέμπο στο +4 (24-28 στο 10' με buzzer beater 3π. του Αμερικανού γκαρντ).

Έμοιαζε με... τυφώνα η Μπασκόνια, «οργίασε» ο Χάουαρντ

Στη συνέχεια, η Μπασκόνια έμοιαζε με... τυφώνα στην επίθεσή της και τα παρέσυρε όλα στον δρόμο της. Με τους Χένρι και Χάουαρντ να... κόβουν και να ράβουν οι φορμαρισμένοι γηπεδούχοι πήγαν στο +9 (45-36 στο 15'), με τη Ρεάλ να καλεί τάιμ άουτ. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε, αφού η επιθετική λειτουργία των Βάσκων ήταν αψεγάδιαστη. Ο ασύλληπτος Χάουαρντ έφτασε τους 21π. σε 12' στο παρκέ και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +17 (57-40 στο 18'), με τους πρωταθλητές Ισπανίας να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, κυρίως εξαιτίας των λανθασμένων επιλογών των Ντζάναν Μούσα και Σέρχιο Γιουλ (59-43 ημίχρονο).

Ταβάρες και Ντεκ επιβεβαίωσαν πως στο σημερινό μπάσκετ... όλα αλλάζουν γρήγορα

Η επανάληψη ήταν διαφορετική υπόθεση, αφού οι Μαδριλένοι επέστρεψαν γρήγορα. Ο Ταβάρες δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και αφού «ροκάνισε» την απόσταση σε μονοψήφιο (63-55 στο 25'), μείωσε και στο -4 (68-64 στο 27'). Ήταν ένα διάστημα που αποδείχθηκε εκ νέου πόσο... αστραπιαία αλλάζουν οι μεγάλες διαφορές στο σημερινό μπάσκετ. Άξιος συμπαραστάτης του κορυφαίου σέντερ της λίγκας ήταν και ο Γκάμπριελ Ντεκ, που έδινε τα... πάντα και στις δύο πλευρές του παρκέ για 73-69 του 30'.

Ο «καυτός» Γκιεντράιτις έστειλε τους Βάσκους στην κορυφή

Η ομάδα του Χοάν Πεναρόγια κλήθηκε να αντιμετωπίσει το comeback της Ρεάλ, αλλά και το «σοκ» του χαμένου προβαδίσματος, την ώρα που ο πολύτιμος Ουίλιαμς - Γκος έφερε το ματς στο καλάθι (73-71). Σε εκείνο το σημείο οι Βάσκοι έδειξαν πως φέτος «χτίζονται» με μεγάλους στόχους και διαθέτουν μέταλλο. Την ώρα που οι Αμερικανοί έκαναν μαζεμένα λάθη ο Γκιεντράιτις «βρήκε» το χέρι του και έδωσε «ανάσες» με τρία καλάθια (86-78). Επί της ουσίας, ο κόουτς Ματέο είχε βρει το... αντίδοτο για την τριπλέτα των Αμερικανών γκαρντ της Μπασκόνια, αλλά ο Λιθουανός σουτέρ βγήκε στην επιφάνεια, έκανε τη διαφορά και «σφράγισε» την έκτη σερί νίκη της ομάδας του (92-86), με την οποία οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα Δεκάλεπτα: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86.

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Εφές Αναντολού: Ένας «διαστημικός» Λορένζο Μπράουν (23 π., 7 ασ.) γύρισε τη Μακάμπι από το -10 και της έδωσε τη νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφες (80-72), που πέτυχε μόνο ένα εντός πεδιάς καλάθι στην τελευταία περίοδο!

Μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια η Μακάμπι

H Eφές μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν εξαιρετικά εύστοχη στις πρώτες της επιθέσεις, έχοντας 2/3 τρίποντα, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα με 5-8 στο 3'. Η αντίδραση της Μακάμπι όμως ήταν άμεση, με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» ένα σερί 9-0 και στο 5' χάρη σε εύστοχο σουτ του Λορένζο Μπράουν (που είχε ήδη 2/3) να ξεφεύγουν με 17-10 και την ομάδα του Αταμάν να έχει «κολλήσει» επιθετικά. Το επιμέρους σκορ των Ισραηλινών στο 6΄ έφτασε το 11-0, με το λάθος του Λάρκιν που έκανε το ντεμπούτο του στη φετινή Euroleague, να δίνει την ευκαιρία στον Μάρτιν να γράψει το 19-11. Στο 7' η Μακάμπι έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (21-11), με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα του Κάτας στο +7 (26-19).

Κλάιμπερν και Μίσιτς έβαλαν την Εφές και πάλι στο ματς

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Μακάμπι έφερε και πάλι τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (30-21 στο 12'), με τον Μίσιτς στο 13' με τρίποντο να μειώνει σε 30-24. Στο 14' ο Κλάιμπερν με καλάθι και φάουλ έφερε ακόμα πιο κοντά την Εφές, που πλησίασε σε 32-27, με τον Αμερικανό με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. να διαμορφώνει το 34-32 και την πρωταθλήτρια Ευρώπης και με τον Μίσιτς πρωταγωνιστή να επιστρέφει στο ματς. Τα πάντα ξεκίνησαν από την αρχή στο 16', με τον Μίσιτς να ισοφαρίζει σε 36-36 και τον Μπράιαντ στο 17' να δίνει και πάλι προβάδισμα στην Εφές. Στο 19' ο Κλαίμπερν έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +4 (39-44), φτάνοντας τους 15 πόντους, με τους Τούρκους να έχουν ένα επιμέρους 17-5 στο ματς. Η Μακάμπι στη συνέχεια έδειξε σημάδια ζωής και με τον Λορένζο Μπράουν (12π., 5 ασ.) πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το ελάχιστο προβάδισμα (46-45).

Ανατροπή σκηνικού και σχεδόν διψήφια Εφές

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου το παιχνίδι έγινε πολύ κλειστό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, αλλά καμία να μην μπορεί να πάρει ανάσα και να ξεφύγει, με τις άμυνες πλέον να πρωταγωνιστούν και την αναμέτρηση να έχει γίνει για τα καλά ντέρμπι. Το επιμέρους σκορ μετά από σχεδόν 6 λεπτά ήταν 9-9 (53-52), απόρροια της σκληρής άμυνας, με την Εφές στο 27΄ με τρίποντο του Εμπαγιέ να σπάει τη... ρουτίνα να δίνει προβάδισμα με 53-57 στην Εφές. Στο 29' ο Μπομπουά με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 55-63, έστειλε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο +8 για πρώτη φορά, με τον Λάρκιν στο 30' να κάνει το 55-65 και τους γηπεδούχους να μπαίνουν στην τελική ευθεία με το υπέρ τους 57-65.

«Διαστημικός» Λορένζο Μπράουν και απίστευτο «κόλλημα» της Εφές!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Λορένζο Μπράουν βγήκε μπροστά και πήρε στις πλάτες του τη Μακάμπι, που μείωσε ε 61-65, αφήνοντας για 3 λεπτά την Εφές δίχως πόντο στο δεκάλεπτο. Τοn «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 34' ο Μπράιαντ από την γραμμ.η των βολών (61-67), με τον Λορένζο Μπράουν να είναι ασταμάτητος όμως και με καλάθι και φάουλ να μειώνει σε 66-67, φτάνοντας τους 17, με τη Μακάμπι να «τρέχει» επιμέρους 11-2.  Στο 36΄ ο Λορένζο Μπράουν έδωσε προβάδισμα με 68-67 στη Μακάμπι, διευρύνοντας το σερί σε 13-2, με την Εφές να είναι πάνω από 6 λεπτά χωρίς εντός πεδιάς καλάθι! O Άνταμς στο 37΄ διαμόρφωσε το 70-67 και τον Κόλσον στο 38' με τρίποντο το 73-67. Στο 39' ο Λορένζο Μπράουν έστειλε τη Μακάμπι στο +8 (75-67), με τον αφηνιασμένο Αμερικανό 1:26 να «σφραγίζει» τη νίκη της Μακάμπι, κάνοντας το 77-67, με το τελικό 80-72 να δίνει την σπουδαία επικράτηση στην ομάδα του Κάτας.

Tα δεκάλεπτα: 26-19, 46-45, 57-65, 80-72

Πηγή: sdna.gr