Βίρτους Μπολόνια - Ολυμπιακός: Τι κι αν έλειψε τελευταία στιγμή ο Σλούκας; Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα στην Μπολόνια, επικρατώντας με το τελικό 85-83 της Βίρτους, παρότι στο τέταρτο δεκάλεπτο πήγε να "αυτοκτονήσει". Μία νίκη μακριά από την πρώτη θέση της Euroleague οι Ερυθρόλευκοι με το ρεκόρ τους στο 12-7.

Με τον Κώστα Σλούκα να μένει εκτός τελευταία στιγμή λόγω ασθένειας, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην Μπολόνια με αρχική πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ. Σκορ στο παιχνίδι έδωσε με καλάθι έπειτα επιθετικό ριμπάουντ ο Σενγκέλια (2-0), με τον Ουόκαπ να απαντά από το σημείο των βολών (2-2). Μάλιστα ο Παπανικολάου έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους Πειραιώτες, χάρη σε τρίποντο που πέτυχε για το 2-5.

Το Ερυθρόλευκο σερί δεν έλεγε να σταματήσει, μιας και ο Τόμας Ουόκαπ ξανά από τα 6.75 απέσπασε την ομάδα του στο +8 (2-10). Το επιμέρους 10-0 του Ολυμπιακού σταμάτησε με 2/2 βολές ο Οτζελέγιε (4-10). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν άκρως κεφάτοι, βρίσκοντας νέο γκολ-φάουλ με τον Κώστα Παπανικολάου και πάλι (4-12). Η Βίρτους αντέδρασε κάπου εκεί, έτρεξε σερί 5-0, ρίχνοντας τη διαφορά στους 3 (9-12). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία του 22-22 από το buzzer beater τρίποντο του Τεόντοσιτς.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχα, με μοναδικό καλάθι στα πρώτα δύο λεπτά ένα εντυπωσιακό follow τον ΜακΚίσικ (22-24). Εξίσου εντυπωσιακό ήταν και το κάρφωμα του Μίκι για το 24-24, αλλά ο Πίτερς με γωνιαίο τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τους Ερυθρόλευκους (24-27), για να τους διατηρήσει εκεί από τα 6.75 και ο Λούντζης (26-30).

Όπως συνέβη και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και τώρα η Βίρτους είχε απάντηση, φτάνοντας μάλιστα γρήγορα με γκολ-φάουλ του Μπάκο στην εκ νέου ισοφάριση (30-30). Οι Ιταλοί προσπέρασαν κιόλας με το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Οτζελέγιε (33-30), όμως με επιμέρους 5-0 δια χειρός Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός προσπέρασε και πάλι (33-35). Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει προβάδισμα μεν, όχι μεγάλο δε (38-42).

Με την επανεκκίνηση στο δεύτερο μέρος η Βίρτους ξεκίνησε πιο δυνατά, φτάνοντας αρχικά με σερί 5-0 στο οριακό έστω +1 υπέρ της (43-42). Αυτή τη φορά ωστόσο ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να αντιδράσει. Συγκεκριμένα με επιμέρους σκορ 11-0, δύο συνεχόμενα τρίποντα από Παπανικολάου και Βεζένκοφ και απίστευτο γκολ-φάουλ κάρφωμα του Ουόκαπ, η ελληνική ομάδα ξέφυγε για πρώτη φορά στο +10 (43-53)!

Η Μπολόνια δεν είχε διάθεση να παραδώσει τα "όπλα" μειώνοντας γρήγορα στους 6 χάρη σε καλάθια των Οτζελέγιε και Μπάκο (47-53). Ο Ολυμπιακός εκτελούσε με απίστευτα ποσοστά από τα 6.75, φτάνοντας με νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σάσα Βεζένκοφ στο +9 (49-58). Το ίδιο έκανε και ο Παπανικολάου για το Ερυθρόλευκο +12 (51-63)!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο Κορντινιέ και ΜακΚίσικ έφτασαν σε γρήγορα καλάθια, με την Βίρτους να πλησιάζει δια χειρός του Γάλλου στους 8 (57-65). Και πάλι ωστόσο ο αρχηγός ήταν εκεί, για να διατηρήσει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (57-67). Με καλάθι και φάουλ ο Παγιόλα μείωσε σε 62-67 για τους Ιταλούς, ενώ το κάρφωμα του Σενγκέλια στο ανοιχτό γήπεδο μετά από κλέψιμο, ζόρισε ακόμα περισσότερο τα πράγματα για τον Ολυμπιακό (64-67).

Ο Παπανικολάου με επιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ έδωσε νέα διαφορά ασφαλείας στον Ολυμπιακό (77-82), με τον Μίλος Τεόντοσιτς αμέσως μετά να κερδίζει όμως φάουλ σε τρίποντο και έτσι, 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έκανε το σκορ 80-82 με 3/3 βολές. Ο τρομερός ΜακΚίσικ φώναξε και πάλι παρών και με ένα μεγάλο καλάθι έφερε την ομάδα του στο +4 (80-84). Ο Οτζελέγε με γκολ-φάουλ μείωσε για την Βίρτους σε 83-85. Ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ στα 10 δευτερόλεπτα για το τέλος, ωστόσο από τη γραμμή μέτρησε 0/2! Η Βίρτους είχε την τελευταία επίθεση, με τους Λούντμπεργκ και Μίκι να αστοχούν και τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από την Μπολόνια.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-42, 53-63, 85-83.