Euroleague: Η ομάδα του Τσους Ματέο έκανε μόνη της τα εύκολα-δύσκολα, όμως στο φινάλε άπλωσε την ποιότητά της στο παρκέ και έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη επικράτηση, που την φέρνει χάρη στο 13-6 στη πρώτη θέση της βαθμολογίας της Euroleague.

Άργησε να μπει στο ματς η Άλμπα, που επέστρεψε από το -19, έφτασε σε απόσταση βολής, όμως δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω και γνώρισε την ήττα, πέφτοντας στο 6-13.

Κυρίαρχη Ρεάλ και στις δύο πλευρές στο +13

Η Ρεάλ μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση στο παιχνίδι και βρήκε ρυθμό από την αρχή, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα με 3-6 στο 3'. Η Άλμπα άργησε αλλά μπήκε στο ματς, αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά στο 5' με 7-6, «τρέχοντας» σερί 4-0, με τον Κοζέρ να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και να στέλνει τη Ρεάλ με 5 προσωπικούς του πόντους στο 8-13 στο 6'. Ο Γάλλος άσος ήταν «καυτός» και με 2ο τρίποντο (7 π.) έδωσε στους Μαδριλένους προβάδισμα για πρώτη φορά με +9 (10-19) στο 8', με τη Ρεάλ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα απόλυτη κυρίαρχη στο ματς και στο +13 (12-25), παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Ο Σμιθ κράτησε ζωντανή την Άλμπα

Η... παράσταση της Ρεάλ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Τσους Ματέο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και την Άλμπα να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Οι Μαδριλένοι στο 14' έφτασαν για πρώτη φορά στις παρυφές των 20 πόντων και με το δεύτερο τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ διαμόρφωσαν το 15-34, με τους γηπεδούχους να δείχνου στη συνέχεια σημάδια ζωής. Η Άλμπα με πρωταγωνιστή των Σμιθ (14 π.) έριξε τη  σε διψήφια τιμή (30-39) στο 17', χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει κάτι παραπάνω, αφού η Ρεάλ πάτησε και πάλι το... γκάζι στο ματς  και έφτασε στο +13 (33-46) στο 19', με τον Σμιθ να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου σε 35-46.

Γερμανική επιστροφή και ματς!

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Κοζέρ με το 3ο του τρίποντο έστειλε και πάλι τη Ρεάλ στο +14 (35-4), φτάνοντας τους 11 πόντους, με την Άλμπα να απαντά άμεσα και με σερί 5-0 να ρίχνει και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (40-49) στο 22'. Η απάντηση των Μαδριλένων ήταν άμεση, με τον Ουίλιαμς Γκος να στέλνει την ομάδα του για πρώτη φορά στο +15 (40-55) , αλλά τον Κουμάντζε να βάζει πλάτη για τους γηπεδούχους και φτάνοντας τους 9 πόντους να μειώνει σε 45-56 στο 25'. Το σερί των Γερμανών συνεχίστηκε με την ομάδα του Γκονζάλες να επιστρέφει για τα καλά στο ματς στο 26΄, φτάνοντας στο -6 (51-57). Στο 28' ο Ντέλοου με τρίποντο διαμόρφωσε το 57-62, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 59-66.

Με ποιότητα και Μούσα στο διπλό και στην κορυφή

Με την εκκίνηση της τέταρτης περιόδου οι Τίμαν και Μπλατ έβαλαν για τα καλά φωτιά στο παιχνίδι, φέρνοντας το παιχνίδι σε απόσταση βολής 64-66, με όλα να ξεκινούν ουσιαστικά από την αρχή. Ο Μούσα απάντησε στο σερί της Άλμπα με δικό του 5-0 έδωσε και πάλι ανάσα 7 πόντων στη Ρεάλ (64-71) στο 32'. Ο Σμιθ στο 35' με το 5ο του τρίποντο έγραψε το 67-71, με τον Ουίλιαμς Γκος στο 36' να γράφει το 67-73 και τον Ταβάρες στη συνέχεια το 67-75 και να δίνει ισχυρό πλεονέκτημα στους Μαδριλένους. Ο πρωταγωνιστής του ματς, Μούσα, στο 38' έστειλε και τη Ρεάλ στο +10 (67-77), με τους Μαδριλένους να κάνουν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, την οποία «σφράγισαν» με το τελικό 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-46, 59-66, 77-84