Facebook Pixel Μπασκόνια - Βαλένθια: Χωρίς πρόβλημα η Μπασκόνια - Διέλυσε τη Βαλένθια στον ισπανικό "εμφύλιο"
| 2023-03-03 23:43:00

Χωρίς πρόβλημα η Μπασκόνια - Διέλυσε τη Βαλένθια στον ισπανικό "εμφύλιο"

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ισπανικό ντέρμπι με την Βαλένθια η Μπασκόνια, που έφτασε με άνεση στην επικράτηση με 114-75.

Μπασκόνια - Βαλένθια: Οι Βάσκοι είχαν από το ξεκίνημα τον έλεγχο της αναμέτρησης, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-24, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9 (57-48).

Η Μπασκόνια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επί μέρους 24-16, εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (81-64). Στην τέταρτη περίοδο η Βαλένθια κατέρρευσε πλήρως, με τους Βάσκους να φτάνουν με μεγάλη άνεση στη νίκη.

Ο Ντάουλτον Χομς με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Μπασκόνια, με τον Ντάριους Τόμπσον να κάνει εκπληκτικό ματς έχοντας 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Από την Βαλένθια... διασώθηκαν ο Τζάρεντ Χάρπερ που είχε 15 πόντους και ο Χαβιέ Αροστέγκι που σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 57-48, 81-64, 114-75

Πηγή: sdna.gr