Facebook Pixel Euroleague: Πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ο Σφαιρόπουλος με ανατροπή και τρομερό Τεόντοσιτς (ΒΙΝΤΕΟ Highlights)
| 2023-11-02 21:47:00

Ο Ερυθρός έστω και δύσκολα νίκησε 78-64 τη Μπάγερν!

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε στο Βελιγράδι της Μπάγερν Μονάχου με 74-68. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέστρεψε από το -12 και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίλος Τεόντοσιτς με 16 πόντους και 11 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Έντουαρντς που είχε και αυτός 16 πόντους.

Ο Έντουαρντς ξεκίνησε πολύ «ζεστός» την αναμέτρηση και ουσιαστικά πήρε από το χέρι τη Μπάγερν. Με 7 προσωπικούς πόντους του Αμερικάνου η ομάδα του Μονάχου προηγήθηκε με 6-7, ενώ λίγο μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα ο Ιμπάκα προσέθεσε 4 ακόμα πόντους για να πάρουν προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι με 8-11. Ο Νέπιερ προσπαθούσε να κρατήσει στο παιχνίδι την ομάδα του Βελιγραδίου, αλλά οι Γερμανοί ήταν  εξαιρετικοί από τα 6.75 (3/5 στο δεκάλεπτο) και με τον Μπόνγκα αλλά και με τους Έντουαρντς να βρίσκουν συνεχώς τον δρόμο για το καλάθι «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12-19.

Η Μπάγερν τις λύσεις, ο Ερυθρός τις απαντήσεις

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με καλάθια των Νταβίντοβατς και Τόμπι μείωσαν σε 17-19, με το παιχνίδι ουσιαστικά να ξεκινάει και πάλι από την αρχή. Ο Τεόντοσιτς είχε περάσει στο παιχνίδι και προσπαθούσε να βοηθήσει στη δημιουργία και το «διάβασμα» (7 ασίστ στο τέλος του ημιχρόνου), αλλά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν τον πρώτο λόγο. Μπούκερ, Φρανσίσκο και Ιμπάκα διαμόρφωσαν το 19-27, στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τους Μίτροβιτς και Νέπιερ από την άλλη να δίνουν επιθετικές λύσεις και να μην επιτρέπουν στους Γερμανούς να… ξεμακρύνουν. Το 26-29, στις επόμενες δύο επιθέσεις των Γερμανών, έγινε 26-36 με τρίποντα των Μπομπ και Ομπστ, αλλά ο Μπολομπόι και ένα τρίποντο του Χάνγκα στο τέλος του ημιχρόνου έφεραν το ματς και πάλι, σχεδόν, στα ίσια, 33-35.

Στην τρίτη περίοδο η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της και αρχικά τα κατάφερε. Με σερί 0-8, οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα με 33-43 και λίγο αργότερα έφτασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, το +12, 34-46. Και όμως ο Αστέρας ήταν ακόμα «ζωντανός». Οι παίκτες των Σέρβων έκαναν την μεγάλη… αντροπή και με σερί 19-10, μείωσαν σε 53-56, με τους Νέπιερ και Τεόντοσιτς πρωταγωνιστές και το δεκάλεπτο να «κλείνει» στο 53-59.

Το γύρισε ο Ερυθρός, θρίλερ μέχρι το τέλος

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όλα άλλαξαν γιατί με ένα καλάθι του Μίτροβιτς, το επιμέρους σκορ έγινε 8-1 και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 61-60, 7 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Τόμπι μάλιστα έδωσε αέρα τριών πόντων, 63-60, στο 35’ με τους γηπεδούχους να έχουν το μομέντουμ και τους Γερμανούς να δείχνουν να τα έχουν χαμένα. Με τη διαφορά στο 65-60, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν έδειχναν σημάδια… ζωής, έχοντας μείνει χωρίς καλάθι για 4.30 λεπτά. Από τη στιγμή που έγινε το 59-60, στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου.  Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ο Μπόνγκα μείωσε σε 68-66 και ο Μπολμάρο στα 75 δεύτερα για το τέλος με σουτ δύο πόντων, έφερε το ματς στα ίσια, 68-68. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν τα ψυχικά αποθέματα, είχαν την ψυχολογία, είχαν τη νηφαλιότητα και έφτασαν στην τελική νίκη με 74-68.

Τα Δεκάλεπτα: 12-19, 33-35, 53-59, 74-68.