Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Βαλένθια: Το ΟΑΚΑ έγινε ξανά κάστρο - "Λύγισε" και τη Βαλένθια ο ΠΑΟ - Πάλι ματσάρα ο Γκραντ, "θηρίο" Λεσόρ! (Vid)
| 2023-11-23 23:08:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Τέταρτη σερί νίκη και τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας για τον Παναθηναϊκό, με την Βαλένθια να γίνεται το επόμενο... θύμα του "καυτού" ΟΑΚΑ (90-73)!

Παναθηναϊκός - Βαλένθια: Στο 6-4 ανέβασε το ρεκόρ του στη Euroleague ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε της Βαλένθια με 90-73.

Με εξαίρεση ένα κενό διάστημα στο 4ο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι δεν αγχώθηκαν καθόλου, καθώς ήταν ανώτεροι σε επίθεση και άμυνα, οδηγούμενοι από τον εξαιρετικό Ματίας Λεσόρ, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το "πολυεργαλείο" Τζέριαν Γκραντ έκανε μία ακόμα γεμάτη εμφάνιση με 13 πόντους και 3 ασίστ (3/5 τρίποντα), ενώ ο Κώστας Σλούκας "άγγιξε" το double-double (12 πόντοι και 9 ασίστ). Ο Μήτρογλου πρόσθεσε 14 πόντους, ο Γκριγκόνις σημείωσε 11 και ο Μαντζούκας δήλωσε "παρών" με 9 πόντους και 3/3 τρίποντα.

Για τη Βαλένθια έμοιαζε να παλεύει μόνος του ο Σέμι Οτζελέγε με 16 πόντους, ενώ κανείς άλλος συμπαίκτης του δεν ήταν "διψήφιος".

Την επόμενη Πέμπτη (30/11), οι Πράσινοι έχουν δύσκολη αποστολή, καθώς φεύγουν από το ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσουν την Παρτιζάν εκτός έδρας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Φορτσάτος μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, με τους παίκτες του να βλέπουν το καλάθι σαν... βαρέλι, έχοντας εντυπωσιακή ευστοχία στο τρίποντο. Οι Γκριγκόνις, Μήτογλου και Γκραντ έκαναν την αρχή με 3 τρίποντα (9-4), ενώ ο Σλούκας ξεκίνησε μοιράζοντας ασίστ προτού αρχίσει κι αυτός να σκοράρει (4 σερί πόντοι για το 13-7). Ο Λεσόρ έβαλε κι αυτός τη σφραγίδα του στο σκοράρισμα, με τον Γκραντ να είναι αλάνθαστος από τα 6.75μ. και τον Παναθηναϊκό να τρέχει επί μέρους σκορ 8-3 και να ξεφεύγει με 21-10. Η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση με μπροστάρηδες τούς Τζόουνς και Τουρέ (24-18), όμως ο Μαντζούκας σκόραρε buzzer-beater τρίποντο στο φινάλε της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με 27-18.

Ο Μαντζούκας μπήκε "ζεστός" στο δεύτερο δεκάλεπτο σκοράροντας για 3, ο Ναν τον... μιμήθηκε και ο Βιλντόσα πέτυχε το πρώτο του τρίποντο για το 36-18. Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο ήταν ασταμάτητος, μετρώντας 8/11 τρίποντα!

Το εξωπραγματικό ποσοστό του Τριφυλλιού έπεσε αισθητά. Η ομάδα του Αταμάν συνέχισε να σουτάρει με μεγάλη συχνότητα από το τρίποντο, όμως έβαλε μόνο 2 από τα 9 επόμενα που επιχείρησε, με αποτέλεσμα το 8/11 να γίνει 10/20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στους Ισπανούς να αρχίσουν να μειώνουν σταδιακά τη διαφορά, αρχής γενομένης από ένα σερί 9-0 που έτρεξαν (36-27). Η πρώτη απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με γκολ-φάουλ του Σλούκα (39-27). Εν συνεχεία ο εκπληκτικός Μαντζούκας έκανε το 3/3 από τη γραμμή του τριπόντου (42-30). Ο Οτζελέγε ήταν αυτός που κρατούσε τη Βαλένθια σχετικά κοντά στο σκορ, προτού ο Παναθηναϊκός απαντήσει με επιθετική πολυφωνία. Μήτογλου, Βιλντόσα, Λεσόρ, Σλούκας και Ναν σκόραραν κατά σειρά, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με +14 (49-35) για τους Πράσινους.

Ανάλογο με το πρώτο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στο δεύτερο ημίχρονο. Μήτογλου και Σλούκας μπήκαν με το πόδι στο... γκάζι και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 18 (56-38). Τη σκυτάλη πήραν οι Λεσόρ και Γκραντ, που πρωταγωνίστησαν σε επίθεση και άμυνα και "κατάπιαν" τη Βαλένθια, η οποία έπαιζε άμυνα... με τα μάτια. Ως αποτέλεσμα, η ομάδα του Αταμάν συνέχισε να αυξάνει τη τη διαφορά, φτάνοντας χωρίς προβλήματα στο +21 (69-48). Ο Καλαϊτζάκης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς για 72-53, που ήταν το τελικό σκορ στην τρίτη περίοδο.

Οι Πράσινοι παρουσιάστηκαν κάπως αποσυντονισμένοι και δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στα πρώτα δυόμιση λεπτά της 4ης περιόδου, διάστημα στο οποίο η Βαλένθια έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε σε 72-60. Ο Γκριγκόνις "ξεκόλλησε" τον Παναθηναϊκό με τρίποντο (75-60), αλλά οι Πράσινοι συνέχισαν να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση και αναποτελεσματική άμυνα, δίνοντας το δικαίωμα στους Ισπανούς να πλησιάσουν στο 75-66 με σερί 6-0 στο 35'. Σε εκείνο το σημείο ο Βιλντόσα έδωσε λύση με καλάθι μετά από ώρα, ο Ντέιβις πήρε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και οι Σλούκας, Γκριγκόνις επανέφεραν το πράσινο +14 (80-66). Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε περαιτέρω προβλήματα και το παιχνίδι έληξε με 90-73, με τον Μήτογλου να σκοράρει το τελευταίο καλάθι μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 6 (1), Μπαλτσερόφσκι 1 (5 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκραντ 13 (3/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ναν 5 (1/6 τρίποντα), Λεσόρ 17 (6/8 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (3/4 τρίποντα), Μήτογλου 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Μαντζούκας 9 (3/3 τρίποντα).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ, Πουέρτο 5 (1), Ρέουβερς 6, Πραντίγια 3, Λόπεθ - Αροστέγκι 8 (2), Τζόουνς 8 (10 ασίστ, 2 λάθη), Ίνγκλις 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τουρέ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές), Ντέιβις 5 (2/7 δίποντα, 1/1 βολή), Οτζελέγιε 16 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/33 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 14/21 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 20/38 δίποντα, 5/20 τρίπονατ, 18/21 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ.