Facebook Pixel Ο Χάουαρντ πήρε το... όπλο του και έδωσε τη νίκη στην Μπασκόνια κόντρα στη Φενέρ! (Highlights)
| 2023-12-06 23:28:00

Κρύο αίμα από τον άσο των Ισπανών, ο οποίος έβαλε το νικητήριο καλάθι.

Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 80-79: Ματσάρα στην Ισπανία με νικητή τους γηπεδούχους χάρη σε εύστοχο καλάθι του Χάουαρντ λίγο πριν το φινάλε!

Οι δύο ομάδες πορεύονταν αγκαζέ για πέντε λεπτά (8-8), όμως εν συνεχεία η Φενέρμπαχτσε έτρεξε σερί 10-0 (8-18). Η ομάδα του Ιτούδη ήταν αποφασισμένη και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον εξαιρετικό Γουίλμπεκιν πήγε στο +15 (16-31). Από εκείνο το σημείο και μετά, η Μπασκόνια αντεπιτέθηκε και ο Χάουαρντ το πήρε προσωπικά. Το ημίχρονο έληξε με 38-37 και όλα ήταν ανοιχτά.

Το 57-55 της τρίτης περιόδου προεξοφλούσε εντυπωσιακό φινάλε κι έτσι έγινε. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους. Ο Ντόρσεϊ έκανε το 77-79, στα 14,8’’ πριν από τη λήξη και αυτό έμοιαζε να είναι το κρίσιμο καλάθι του αγώνα. Ο Χάουαρντ, όμως, είχε αντίθετη άποψη και πέτυχε τρίποντο και φάουλ για το τελικό 80-79!

Οι διαιτητές: Ρότσα, Μπισάνγκ, Ντραγκόγεβιτς

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 38-37, 57-55, 80-79