Facebook Pixel Ανώμαλη προσγείωση ΠAO - "Διπλή" ήττα από Μακάμπι - Στράφι η μεγάλη εμφάνιση Καλαϊτζάκη (Vid)
| 2024-01-25 22:55:00

του Νίκου Στεργίου

Το σερί τεσσάρων του Παναθηναϊκού σταμάτησε στο Βελιγράδι, καθώς το Τριφύλλι γνώρισε την ήττα με 90-75 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Ο Παναθηναϊκός "λύγισε" από τη Μακάμπι στο Βελιγράδι (90-75), σε μία ήττα που έχει διπλή ανάγνωση, καθώς συνεπάγεται πως δεν θα έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Ισραηλινούς (σ.σ. είχε ηττηθεί και στο ΟΑΚΑ από την ομάδα του Κάτας).

Μετά από 4 σερί νίκες στη Euroleague, οι Πράσινοι ηττήθηκαν και το ρεκόρ τους έπεσε στο 14-9, προτού υποδεχθούν την Αρμάνι Μιλάνο (25/1) στην Αθήνα.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στη Euroleague με 17 πόντους και ήταν ο άνθρωπος που ηγήθηκε στην προσπάθεια του Παναθηναϊκού να ανατρέψει τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από ένα καταστροφικό διάστημα που τον έφερε στο -13 (55-42). Οι Πράσινοι το πάλεψαν, μείωσαν μέχρι στους 2 πόντους (64-62), αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν βρήκαν τα μεγάλα σουτ που έψαχναν. Στο φινάλε μάλιστα παραδόθηκαν εντελώς, με τη Μακάμπι να αυξάνει σταθερά την υπέρ της διαφορά μέχρι να φτάσουμε στο τελικό +15.

Κατά τα άλλα, ο Γκραντ έκανε μεστή εμφάνιση με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάρισθμες ασίστ. Από 13 πόντους πέτυχαν οι Μήτογλου και Ναν, με τον δεύτερο ωστόσο να τραυματίζεται στον αγκώνα και να αγωνίζεται ελάχιστα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αντετοκούνμπο βοήθησε με 8 πόντους και καλές άμυνες, όμως οι Λεσόρ και Γκριγκόνις βρέθηκαν πολύ μακριά από τα συνηθισμένα στάνταρ απόδοσης, με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Ο Μπόλντγουιν έκανε τη διαφορά για τη Μακάμπι με 22 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οι Κόλσον, Νίμπο και Μπράουν σημείωσαν από 14 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε θετικό ξεκίνημα, αφού είδε τους Μήτογλου και Ναν να μπαίνουν "φορτσάτοι" στο παιχνίδι, και παράλληλα ήλεγξε τα ριμπάουντ κερδίζοντας αρκετά επιθετικά. Οι Πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν με 11-7 αλλά δεν άρηγσαν να απαντήσουν με Ναν (11-9) και τρίποντο Μήτογλου (12-12). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τη Μακάμπι να ξεφεύγει με 3 (18-15), αλλά τον Γκραντ να ισοφαρίζει με τρίποντο (18-18). Εν συνεχεία ο Αμερικάνος είχε 1/2 βολές για το 18-19 και ο Παπαπέτρου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με πολύ δύσκολο καλάθι (18-21).

Ο Ναν μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο (18-24), ο Μήτογλου τον... μιμήθηκε (20-26), για να απαντήσει ο Μπλατ (23-26). Ακολούθησε κάρφωμα του Αντετοκούνμπο (23-28), αλλά ο "ζεστός" Μπλατ σκόραρε νέο τρίποντο και μείωσε σε 26-28. Ο Γκραντ πέτυχε νέο -δύσκολο- τρίποντο για το 26-31 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση για τον Παναθηναϊκό ο Ναν, που με 4 σερί πόντους έκανε το 29-35. Τα πράγματα έδειχαν να πηγαίνουν εξαιρετικά έως το 16', αλλά σε εκείνο το σημείο οι Πράσινοι έπαθαν "μπλακ άουτ". Τα σουτ δεν βγήκαν, ο Ναν έμοιαζε να κάνει κατάχρηση ντρίμπλας παίζοντας ατομικά  και συνολικά ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις έναν πόντο στο τελευταίο τετράλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, με 1/2 βολές του Λεσόρ.

Η Μακάμπι, αντιθέτως, πήρε μπρος στην επίθεση και έτρεξε επι μέρους σκορ 14-1. Κόλσον και Νίμπο έκαναν την αρχή (33-35), με τον Ντιμπαρτολομέο να δίνει προβάδισμα (36-35) στους Ισραηλινούς με 3/3 βολές. Ο Λεσόρ ισοφάρισε προσωρινα με βολή (36-36), προτού ο Μπράουντ πετύχει 5 πόντους ο ίδιος και δώσει ασίστ στον Νίμπο. Η Μακάμπι πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-36.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός χωρίς καμία επιθετική βοήθεια σε Μήτογλου, Ναν και Γκραντ είδε την Μακάμπι να ξεφεύγει στο σκορ (55-42), την ώρα που έμοιαζε θολωμένος επιθετικά, χωρίς συνεργασίες (6 ασίστ σε 25 λεπτά) και με κενά στην άμυνά του. Στο τηλεοπτικό τάιμ άουτ το σκορ έλεγε 55-44 με 35 πόντους από Ναν (13), Μήτογλου (11) και Γκραντ (11) κι ενώ είχε 17 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το χρονικό σημείο. Με τους Αντετονκούμπο και Καλαϊτζάκη να δίνουν την απαραίτητη ενέργεια αμυντικά, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 8-0 (δύο καρφώματα ο Κώστας) για το 55-50. Το σερί σταμάτησε στο 10-0, χάρη σε καλάθι του Ριβέρο (57-52). Ένα κάρφωμα ακόμα από τον Αντετονκούμπο και buzzer beater τρίποντο ου Καλαϊτζάκη έγραψαν το 62-59 με τον Παναθηναϊκό να μένει στο ματς χάρη στην άμυνά του.

Στην τέταρτη περίοδο τα μαντάτα ήταν άσχημα για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο τραυματισμός του Ναν στον αγκώνα και το 4ο φάουλ του Γκραντ άφησαν τους “πράσινους” χωρίς γκαρντ. Οι πρώτοι πόντοι του Γκριγκόνις έριξαν τη διαφορά στο καλάθι, αλλά πόσο θα μπορούσε να αντέξει ο Παναθηναϊκός χωρίς χειριστές και χωρίς τα βαριά του όπλα “ενεργά”; Το 72-66 στο τηλεοπτικό τάιμ άουτ είχε την Μακάμπι στη θέση του οδηγού στο φώτο φίνις. Στην καλύτερη βραδιά της καριέρας του ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό μέ άλλα δύο τρίποντα για ο 77-72 και με δικούς του 17 πόντους. Το καλάθι του Νίμπο στο 79-72 έμοιαζε με “ταφόπλακα” στα όνειρα της ανατροπής 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το τελικό 90-75 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα και την προσπάθεια των παικτών του.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75