Facebook Pixel Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε: Ο Κάνααν υπέγραψε το θρίλερ στην παράταση (Vid)
| 2024-04-12 23:19:00

Δεν χαρίζει τίποτα ο Ολυμπιακός - Ο Κάνααν υπέγραψε το θρίλερ στην παράταση - Φέρτε του την Μπάρτσα! (Vid)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Ο Μπαρτζώκας είπε πως ο Ολυμπιακός δεν θα διαλέξει αντίπαλο και το έκανε πράξη! Οι Ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν την παράταση για "λυγίσουν" τη Φενέρμπαχτσε σε παιχνίδι θρίλερ (84-81), τερμάτισαν 5οι και θα αντιμετωπίσουν τη Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας.

Ο δρόμος Του Ολυμπιακού προς το Final Four περνά από τη Βαρκελώνη! Ολυμπιακός και Φενέρμπαχτσε δεν προσπάθησαν να αποφύγουν τους Καταλανούς και έπαιξαν για τη νίκη μέχρι τέλους, με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν με 84-81 στην παράταση.

Η νίκη χάρισε στον Ολυμπιακό την 5η θέση (ρεκόρ 22-12) στην τελική βαθμολογία της regular season, στέλνοντάς τον πάνω στην 4η Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας στα Playoffs, ενώ η Φενέρ τερμάτισε 6η και θα αντιμετωπίσει την 3η Μονακό.

Ο εκπληκτικός Κάνααν ηγήθηκε για την ομάδα του Μπαρτζώκα με 27 πόντους και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 6/6 βολές), ενώ ήταν αυτός που "καθάρισε" το παιχνίδι με μεγάλα καλάθια στην παράταση.

Ο Μακσίκικ σκόραρε 12 πόντους για τον Ολυμπιακό, ο Παπανικολάου πέτυχε 8 πόντους και ο Σίκμα έκανε πιθανώς την καλύτερη του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα, πετυχαίνοντας 7 πόντους, όσους και ο Λαρεντζάκης.

Για τη Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Χέιζ-Ντέιβις με 21 πόντους, ο Γουίλμπεκιν σημείωσε 12, ο Σανλί 11 και ο Ντόρσεϊ 10 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Χειρότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να κάνει ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση. Μπορεί η ομάδα του Μπαρτζώκα να σκόραρε πρώτη με τον Παπανικολάου, αλλά αμέσως μετά δέχθηκε σερί 11-0, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 2-11. Το τάιμ άουτ που πήρε ο Μπαρτζώκας και η ενεργοποίηση του "ζεστού" Κάνααν ανέτρεψαν τα δεδομένα, με τον Αμερικανός να ευστοχεί σε τρία συνεχόμενα τρίποντα για την ομάδα του (11-14). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Λαρεντζάκη (16-16), ο Μπιμπέροβιτς σκόραρε για 3 (16-19), όμως ο τρομερός Κάνααν του απάντησε με buzzer beater τρίποντο στη λήξη της πρώτης περιόδου (19-19).

Ένα λέι απ του Γουίλιαμς-Γκος και ένα φλόουτερ του Λαρεντζάκη έδωσαν προβάδισμα με 25-21 στον Ολυμπιακό, ενώ στη συνέχεια ο ΜακΚίσικ σκόραρε 4 σερί πόντους για το +6 (29-23) των Ερυθρολεύκων. Ο Πίτερς μπήκε και αυτός στην επιθετική εξίσωση με 4 πόντους (33-28). Η Φενέρ πλησίασε με Μαντάρ και 1/2 βολές Χέιζ-Ντέιβις (33-31), όμως ο επανακάμψας από τραυματισμό Μιλουτίνοφ σκόραρε γκολ-φάουλ για το 36-31 και αποθεώθηκε. Ο "ζεστός" Χέιζ-Ντέιβις μείωσε σε απόσταση ενός καλαθιού (36-34), προτού ο ΜακΚίσικ "γράψει" το 38-34, που ήταν το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, μένοντας χωρίς πόντο για σχεδόν 3 λεπτά. Το αρνητικό σερί έσπασε ο με 1/2 βολές ο Ντόρσεϊ, για να ακολουθήσει καλάθι του Παπανικολάου (40-35) και σερί 6-0 για τους Τούρκους με Σανλί, Χέιζ-Ντέιβις και Ντόρσεϊ (40-41). Η Φενέρ οδηγούταν επιθετικά από τον ορεξάτο Χέιζ-Ντέιβις, τη στιγμή που για τον Ολυμπιακό ο Κάνααν συνέχιζε τα... όργια και ο Σίκμα δήλωνε "παρών" μετά από καιρό. Ο Αμερικανός ήταν αυτός που σκόραρε με τρίποντο για το 47-46 και εν συνεχεία είχε 2/2 βολές για το 49-46, πριν ο Κάνααν σκοράρει ξανά (51-46). Ο Γουίλμπεκιν σκόραρε για 3 (51-49), ο Παπανικολάου έκανε το 53-49 και ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε σε buzzer beater τρίποντο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στην τελευταία περίοδο με οριακή διαφορά (53-52).

Με γκολ-φάουλ Παπαγιάννη και 3/3 βολές η Φενέρμπαχτσε πήρε διαφορά 5 πόντων (53-58). Ο Σίκμα σκόραρε 1/2 βολές και οι ΜακΚίσικ, Φαλ ανέλαβαν δράση ισοφαρίζοντας σε 58-58. Όχι μόνο αυτό, αλλά οι Ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 64-60 χάρη σε γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη του Γουίλιαμς-Γκος. Ακολούθησε τουρκική αντίδραση με σερί 7-0 δια χειρός Σανλί και Χέιζ-Ντέιβις (64-67), ο ΜακΚίσικ σκόραρε 1/2 βολές (65-67) και ο Χέιζ-Ντέιβις έκανε το 65-69. Ο ΜακΚίσικ ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς σημείωσε γκολ-φάουλ για το 68-69. Ο Ολυμπιακός έβγαλε κρίσιμη άμυνα και στη συνέχεια σκόραρε 1/2 βολές με Γουίλιαμς-Γκος ισοφαρίζοντας (69-69) στα 38" πριν το τέλος. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε για τη Φενέρ, ενώ στην τελευταία κατοχή του Ολυμπιακού οι Γουίλιαμς-Γκος και Παπανικολάου έκαναν δύο airball στην ίδια επίθεση. Ο Γουίλμπεκιν δεν μπόρεσε να βρει στόχο από το κέντρο στη λήξη και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση!

"Καυτός" άρχισε την παράταση ο Γκούντουριτς με πέντε σερί πόντους για το 74-73, ενώ για τον Ολυμπιακό είχαν σκοράρει οι Φάλ και Παπανικολάου. Τα χαμένα ριμπάουντ βοήθησαν τους Τούρκους και τον… Καλάθη να κάνουν το 76-73, ενώ ο Σέρβος άσος των φιλοξενούμενων σκόραρε για το 78-73! Με 1:33 για τη λήξη ο Κάνααν σημείωσε ένα απίστευτο τρίποντο και μείωσε σε 78-76, ενώ ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 78-78 με 53.7’’ να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Αμερικανός σκόραρε και το 80-78, ενώ έκλεψε και την μπάλα στην καθοριστική άμυνα, σημειώνοντας και 2/2 βολές! Οι εννιά σερί του πόντοι έκριναν το ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν εν τέλει 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69κ.α., 84-81 παρ.