Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας προσέφερε μια μοναδική μπασκετική παράσταση και με επιμέρους σκορ 34-11 ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι αστόχησαν μόλις σε τρία (!!!) σουτ. Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής και πλέον και οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς την Παρασκευή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είναι πολλές...σκάλες ανώτερη από την αντίπαλο της. Έχει μια δεκάδα παικτών-πρωταγωνιστών που κάνουν τη διαφορά. Έτσι, δικαίωσε για ακόμη μια φορά όσους τη θεωρούν το απόλυτο φαβορί για την φετινή Ευρωλίγκα, αλλά και εκείνους που πιστεύουν ότι η σειρά με τους Βάσκους θα τελείωσει στο 3-0.

ΜVP: Ο Νέναντ Κρστιτς. Ο Σέρβος σέντερ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν εξαιρετικός κόντρα στη Μπιλμπάο κάνοντας πάρτι στις δύο ρακέτες. Σε 21 λεπτά ο Κρστιτς είχε 18 πόντους (7/9διπ), 4ριμπάουντ και ένα κόψιμο.

AΦΑΝΤΟΣ: Ο Άαρον Τζάκσον. Ο Αμερικανός γκαρντ της Μπιλμπάο βρέθηκε σε κάκιστη μέρα και περισσότερο κακό έκανε στην ομάδα του παρά καλό. Τα γκαρντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας...κατάπιαν τον 26χρονο παίκτη της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη, ο οποίος έζησε έναν εφιάλτη απόψε στη Μόσχα.

KEY POINT: Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκαν τα πάντα. Στο 19' το σκορ ήταν 48-40 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και όλα έδειχναν πως η Μπιλμπάο θα μπορούσε να σταθεί όρθια στη Μόσχα και να παλέψει μέχρι τέλους το παιχνίδι. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας έπαιξε... διαστημικό μπάσκετ και η διαφορά έφτασε στο +30 (80-50) για τους γηπεδούχους στη λήξη της περιόδου. Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 34-11.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Περίπου 5000 Ρώσοι βρέθηκαν στις εξέδρες του Universal Sports Hall και είδαν την ομάδα τους να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στην παρέα του Κώστα Βασιλειάδη προσφέροντας μια μοναδική μπασκετική παράσταση.

Δεκάλεπτα: 27-26, 50-40, 84-51, 98-71

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουκσας): Τεόντοσιτς 11 (3), Λαβρίνοβιτς 4, Σισκάουσκας 7 (1), Κρστιτς 18 (7/9διπ, 4ριμπ), Κιριλένκο 11 (4/4διπ, 5ριμπ), Βορόνοφ, Βορόντσεβιτς 5 (1), Σβεντ 15 (1τριπ), Κάουν 2, Κριάπα 11 (2τριπ), Κουρμπάνοφ, Γκόρντον 14 (2).

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Τζος Φίσερ, Τζάκσον 7 (1), Μαυροειδής 7, Μπάνιτς 9, Μουμπρού 14 (2), Ερβέλ 5, Φίσερ Ντορ 6, Λόπεζ 4 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Γκριμάου, Μπλουμς 3 (1).

Πηγή: gazzetta.gr