Facebook Pixel Η μελωδία της 7υχίας!
| 2012-04-05 23:58:00

Η μελωδία της 7υχίας!

Πάει στην Πόλη για το 7ο ο Παναθηναϊκός. Λύγισε 86-85 τη Μακάμπι στο καυτό ΟΑΚΑ και με 3-2 νίκες πέρασε στο F4 της Ευρωλίγκα (11-13/5). Με ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό. Ολυμπιακός - Μπάρτσα στον άλλο.

Ιστορία συνεχίζει να γράφει το τριφύλλι με την 11η πρόκριση σε φάιναλ-φορ τα τελευταία 19 χρόνια, στα οποία έχει ήδη κατακτήσει 6  Πρωταθλήματα Ευρώπης! Κορυφαίος και καθοριστικός στο δραματικό 5ο ματς με τη Μακάμπι ήταν ο μεγάλος αρχηγός, Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος πέτυχε με βολές τους τελευταίους 5 πόντους (είχε 25 συνολικά) και συμμετείχε στην άμυνα της νίκης.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Μακάμπι, σε ένα ΟΑΚΑ γεμάτο από φιλάθλους του Παναθηναϊκού που φρόντισαν από την πρώτη στιγμή να δημιουργήσουν... κατηφόρα! Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα ατού του και "φόρτωσε" νωρίς με πέντε φάουλ τους Ισραηλινούς (μόλις στο 4ο λεπτό), με αποτέλεσμα να παίρνει από νωρίς πόντους από τη γραμμή των βολών. Ο Μπλατ επέλεξε να παίξει άμυνα σε ζώνη, με προσαρμογές, κάτι που σε πρώτη φάση έδειξε να λειτουργεί απέναντι στους "πράσινους", με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 18-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει γρήγορα τις απαντήσεις που χρειαζόταν και να στήνει μία μικρή γιορτή στο Μαρούσι. Στο 5ο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 30-24 για το "τριφύλλι", με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει δύο φορές με εννιά πόντους μπροστά (37-28 στο 7ο λεπτό, 39-30 στο 8ο λεπτό). Μία διαφορά με την οποία οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια (41-32)... Σχορτσιανίτης και Παπαλουκάς πάτησαν για πρώτη φορά, μαζί, το πόδι τους στο παρκέ λίγο πριν από τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ ο "Σόφο" αγωνίστηκε και στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνέχισαν δυνατά στα πρώτα λεπτά, φτάνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους (46-34), στο δεύτερο λεπτό. Η Μακάμπι, όμως, είναι μία από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρωλίγκας και, εκμεταλλευόμενη ένα μπλακ άουτ των "πράσινων", κατάφερε να ισοφαρίσει σε 46-46, χωρίς ωστόσο ποτέ να περάσει μπροστά στο σκορ. Κάπου εκεί οι "πράσινοι" ξύπνησαν και έδειξαν τον αληθινό τους χαρακτήρα. Με τρία "δυνατά" σουτ πήραν προβάδισμα με 52-46, το οποίο στη συνέχεια έφτασε ξανά στους 12 πόντους (62-50), με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να κλείνει στο 62-53.

Στην τέταρτη περίοδο η oμάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πλησίασε σε 74-69 στο 37', 81-77 στο 39' κι έπειτα από 0/2 βολές του Άλεκς Μάριτς ακόμη και σε 81-79 στα -53,3''! Ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε το βαρύ φορτίο να ευστοχήσει στις επόμενες βολές, αλλά έκανε ό,τι ο Σερβοαυστραλός σέντερ στα -32'6'', φέρνοντας πιο κοντά τα... καρδιακά επεισόδια. Ευτυχώς ο Κιθ Λάνγκφορντ απέτυχε να ισοφαρίσει στα -22'' κι ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 2/2 βολές έδωσε αέρα 4 πόντων (83-79) με 15,7'' να υπολείπονται. Ο Ντέιβιντ Μπλου πήρε απρόσμενο δώρο ένα έμμεσο τρίποντο στα -12,7'' (83-82), για να ακολουθήσουν 2/2 βολές του «3D» για το 85-82 στα -11,3''.

Τα δώρα δεν είχαν τελειώσει κι ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το... φάουλ της χρονιάς στον Γκάι Πνίνι κι ενώ είχε σηκωθεί για τρίποντο! Ο Ισραηλινός γκαρντ έκανε 3/3 βολές (85-85) κι άφησε 9,8'' στον Παναθηναϊκό να σκεφτεί πώς... δε θα αυτοκτονήσει.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης επέλεξε τη γρήγορη διείσδυση και δέχτηκε φάουλ στα -5''. Η πρώτη πήγε μέσα, η δεύτερη έξω, για να φτάσει η μπάλα στον Γκάι Πνίνι. Εκείνος έψαξε την επιλογή της πάσας, αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-32, 62-53, 86-85.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 5, Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 8, Λόγκαν 4, Σάτο 1, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 25 (2), Βουγιούκας 8, Καλάθης 4 (1), Σμιθ 2, Καϊμακόγλου 5 (1), Γιασικεβίτσιους 13 (1)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 8, Σμιθ 9, Μπλου 14(1), Ελιάχου 4, Μάλετ, Πνίνι 9 (2), Μπουρστέιν 10 (2), Οχαγιόν 10 (2), Τζέιμς 2, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 11 (1)